Aktualności Data publikacji: 03 sierpnia 2021

Polskie rozwiązania, które pozwolą Ci mniej wyrzucać

Zero Waste jest coraz popularniejszym trendem i nic dziwnego, że w momencie, kiedy konsumenci i firmy chcą wyrzucać mniej, pojawiają się start-upy, które im to umożliwiają. Na jakie polskie rozwiązania w tym zakresie warto zwrócić uwagę? 

Coraz większa liczba Polaków zauważa problemy nadprodukcji różnej formy odpadów. Według badania "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2020" opracowanego przez pracownię Satiface na zlecenie Blue Media S.A., 79% konsumentów segreguje śmieci, a 36% jest skłonna zapłacić więcej za opakowania wielokrotnego użytku.Technologiczne rozwiązania przychodzą na pomoc świadomym konsumentom w różny sposób. Przyjrzymy się tym tworzonym w Polsce. 

Nie marnuj jedzenia – i kupuj taniej 

Według badań SGGW z 2019 r. gastronomia odpowiada za 12% ogólnej ilości marnowanej żywności w kraju. Wygląda to na niewielką liczbę, ale w przeliczeniu na liczbę klientów, na każdego spożywającego posiłki poza domem, przypada 1 kg wyrzuconego jedzenia. Problem marnujących się w restauracjach posiłków chcą rozwiązać twórcy aplikacji Foodsi – która pozwala na zakup posiłku w godzinach wieczornych, zazwyczaj przed samym zamknięciem restauracji i odebranie go na wynos, w dużo niższej cenie niż standardowa. Co prawda użytkownik nie do końca wie, jakie produkty otrzyma, ale obniżki mogą sięgnąć nawet do 70%. Foodsi to polska aplikacja, ale na podobnej zasadzie na naszym rynku działa duńskie Too Good To Go – więc jest więcej szans na znalezienie swojej ulubionej restauracji! 

Nie wyrzucaj butelek po kosmetykach – napełnij je ponownie 

Swapp to start-up tworzący automaty pozwalające na napełnianie dowolnych butelek – czy szklanych czy plastikowych. Pilotaż rozwiązania spółka prowadzi z marką kosmetyczną Yope! – automaty pozwalające napełnić kosmetykiem własną butelkę stoją w sklepach Carrefour w Warszawie i Wrocławiu. Co więcej, jeśli zapomniałeś własnego pojemnika, możesz na miejscu kupić szklaną lub stalową butelkę, lub nawet ją wypożyczyć! 

Poza pozytywnymi skutkami dla środowiska produkt kupowany za pośrednictwem automatów Swapp jest także tańszy niż taki sam znajdujący się na sklepowej półce. W wypadku testowych kosmetyków – o niemal 15%.  

Łatwa segregacja śmieci – i zniżki  

recyklingowych start-upach już pisaliśmy, ale koncentrując się na rozwiązaniach pomocnych dla zwykłego konsumenta. Po raz kolejny wspomnimy o Bin-E, śmietnikach, które same segregują śmieci, a także zgniatają plastikowe butelki, a po zapełnieniu przesyłają informacje o tym do służb.  

Innym ciekawym rozwiązaniem jest Greenbin.App. To aplikacja, która pozwala na zapisanie informacji o segregowanych śmieciach i śledzenie ich dalszej drogi, aż do ich zmiany w nowy produkt, lub trafienia na składowisko odpadów. To rozwiązanie pozwala lepiej zrozumieć, ile odpadów zużywamy, ale to nie wszystko. Aplikacja pozwala także na uzyskanie zniżek za poddane recyklingowi odpady. 

Naprawiaj ubrania i dodatki online 

Fixmix stawia z kolei wyzwanie „fast fashion” – to współpracująca z tradycyjnymi rzemieślnikami platforma online, która ułatwia naprawę, czyszczenie, cerowanie czy łatanie ulubionych ubrań, obuwia i dodatków, takich jak torby. Portal umożliwia wysyłkę uszkodzonych czy wymagających odnowienia ulubieńców, zapłacenie online za wybraną usługę, po czym dostarcza je lokalnym rzemieślnikom i po naprawie odsyła do użytkownika. W ten sposób ułatwia i przyspiesza proces naprawy ubrań.  

Na naszym portalu przyglądamy się regularnie rozwiązaniom i projektom z dziedziny ekologii. Sprawdź naszą ostatnią ekoprasówkę!