Polski ekosystem coraz bardziej stabilny. Inwestycje funduszy PFR Ventures na ponad 3,5 mld PLN
W czasie dzisiejszej konferencji PFR Ventures poinformowało o stanie polskiego VC. 59 funduszy Venture Capital i Private Equity wsparło łącznie blisko 400 przedsiębiorstw. 1,3 mld PLN trafiło do innowacyjnych, młodych start-upów a 2,3 mld PLN to finansowanie zapewnione dla dojrzałych firm.
Polskie VC są liderami na rynku CEE. W latach 2013-2020 polskie VC i PE dokonały 1163 inwestycji. Fundusze w drugiej w klasyfikacji Estonii zainwestowały w tym okresie 447 razy, a na trzecich Węgrzech – 339 razy. Polskie VC 340 inwestycji dokonały wyłącznie w ubiegłym roku.
VC inwestują regularnie
Polski ekosystem innowacji jest aktywnie monitorowany przez 34 zespoły VC. Od początku 2019 r. dokonały one już 150 inwestycji używając do tego 25% swoich środków. Blisko jedna czwarta ze spółek, w które zainwestowały VC zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla korporacji (Enterprise Software), a 10% marketingiem lub innowacjami w sektorze finansowym (FinTech).
"W ostatnich 3 latach awansowaliśmy z lokalnego, niedoświadczonego gracza do ligi, w której możemy inwestować wspólnie z najlepszymi. Przyciągamy uwagę zespołów, które widzą potencjał w polskich, innowacyjnych spółkach. Ostatnie 2 lata były przełomowe dla polskiego rynku VC, między innymi dzięki naszym zespołom. Uruchomiliśmy też pierwszą, profesjonalną platformę zapewniającą środki funduszom PE"
– podkreśla Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.
Młodzi przedsiębiorcy mogą też odczuć znacznie większą stabilność w obszarze dostępności kapitału VC. Od 2019 roku stopniowo narasta liczba transakcji. Nie ma już ona skokowego charakteru z lat 2015-2018. Większa dostępność kapitału ustabilizowała polski rynek. Od 2019 roku narasta liczba transakcji. Nie pojawiają się już „puste” miesiące i jednorazowe „skoki” inwestycji w grudniu, kiedy zespoły zarządzające funduszami zamykały rok.
Nowe fundusze PE
PFR Ventures zainwestowało także w siedem funduszy PE, w tym cztery nowe. Ostatnie umowy podpisane zostały z zespołami o międzynarodowym charakterze, których zespoły zaliczają się do najlepszych na świecie. To brytyjski Apax Partners, francuski PAI Partners oraz trzeci podmiot - on zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. PFR Venures zainwestowało także w polski fundusz Avallon MBO.
W portfelu PFR Ventures znajduje się obecnie 7 zespołów private equity. W 2021 roku ogłoszone zostaną kolejne inwestycje. W najbliższych miesiącach PFR Ventures planuje także ogłoszenie nowego programu dla funduszy VC i PE. Dodatkowo, trwają prace nad zwiększeniem kapitalizacji istniejących programów.
Kandydaci na jednorożca
W czasie konferencji prezes PFR Ventures wskazał także 10 najwyżej wycenianych spółek polskiego ekosystemu start-upów. A w zasadzie 9, bo dziesiąta pozostaje nieujawniona. Najwyżej wycenionymi w tej chwili polskimi start-upami są DocPlanner (ponad 2 mld. PLN), ICEYE i Brainly (1,2-1,5 mld. PLN), Booksy, które w zeszłym roku połączyło siły z innym start-upem, Versum, (1-1,4 mld. PLN), Cosmose AI (ok. 0,5 mld. PLN), a dalsze miejsca zajmują Infermedica (którą umieściliśmy na naszej liście start-upów, które należy obserwować w tym roku), Tidio, Tylko i Uncapped. Czy ta lista zmieni się w 2021 roku? Jeszcze zobaczymy!
Cała prezentacja znajduje się na stronie PFR Ventures. Zobacz! Jeśli poszukujesz wsparcia VC - poznaj naszą listę aktywnych funduszy.