Pierwsza czerwcowa eko prasówka i dobre wieści od polskich start-upów!
Jak zawsze co dwa tygodnie, przedstawiamy Wam wybór najciekawszych wiadomości z branży ekotech. Tym razem zapraszamy na informacje dotyczące fotowoltaiki, farm wiatrowych, ekologicznego transportu, a nawet handlu!
Zielone informacje rozpoczynamy od wizyty w Gdańsku, gdzie planowane jest stworzenie nowej waluty, a właściwie ekologicznego systemu lojalnościowego. Greencoin ma być sposobem nagradzania za dokonywanie proekologicznych wyborów. Co ważne, konsumpcja za pomocą Greencoina będzie ograniczona jedynie do produktów i usług mających pozytywny wpływ środowisko.
Projekt współfinansowany jest z funduszy EOG i realizowany przez międzynarodowe konsorcjum jednostek naukowych, w tym m.in. przez Akademię Główną Handlową, Akademię Pedagogiki Specjalnej, Politechnikę Gdańską, Szkołę Główna Handlowa, Uniwersytet Metropolitalny w Oslo i Uniwersytet w Stavanger. W jego skład wchodzi także organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Oprogramowanie ma zostać stworzone i uruchomione w 2024 r.
W zakresie ekologicznych technologii dobre informacje spłynęły też z Wrocławia. Saule Technologies wystartowało z produkcją ogniw słonecznych wykonanych z perowskitów. Start-up obecnie dysponuje zakładem produkcyjnym o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Będą w nim tworzone innowacyjne, lekkie i cienkie ogniwa fotowoltaiczne, które generują energię ze światła słonecznego, ale także sztucznego. Dzięki temu ich zastosowanie jest zdecydowanie bardziej uniwersalne niż „tradycyjnych” ogniw krzemowych i pozwala na wykorzystanie w znacznie większej liczbie miejsc.
"Mija niemal 6 lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Jestem szczęśliwa i dumna, że wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji. Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii"
– wskazała w komunikacie Olga Malinkiewicz, Chief Technology Officer i założycielka Saule Technologies.
W zeszłym roku w ogniwa tworzone z perowskitów 10 mln euro zainwestowała firma Columbus Energy S.A., która obecnie jest największym akcjonariuszem firmy i posiada prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych.
Pozostając w temacie energii ze źródeł odnawialnych, polski program wsparcia budowy farm wiatrowych na Bałtyku zyskał akceptację Komisji Europejskiej. Wsparcie to nastąpi w formie tzw. dwustronnego kontaktu różnicowego i opiewać będzie na sumę 22,5 mln euro. Na czym on polega? W sytuacji spadku ceny rynkowej energii elektrycznej poniżej ceny referencyjnej udzielana będzie dopłata niwelująca powstałą różnicę.
W etapie pierwszym, z powodu małej liczby projektów, nie będą one musiały brać udziału w aukcji OZE. W etapie drugim pomoc będzie przyznawana już po przeprowadzeniu konkurencyjnych aukcji, które organizowane będą od 2025 roku.
Co ważne, projekt ten ma szansę przyczynić się do wytworzenia przez polskie farmy wiatrowe 11 GW do 2040 r. Taki wynik postawiłby nas w gronie państw czerpiących w UE najwięcej energii z elektrowni offshore.
Nevomo rozpędza kolejny projekt!
Czas na transport, a w nim świetne wieści z południowego krańca Polski, czyli Podkarpacia. Dzięki umowie podpisanej pomiędzy firmą Nevomo i należącą do grupy CIECH spółką CIECH Sarzyna, w województwie tym zostanie zbudowany najdłuższy w Europie tor do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. Tor, który powstanie w miejscowości Nowa Sarzyna, ma mieć długość 750 m i umożliwiać testowanie także systemów energoelektronicznych do zasilania i sterowania wielosegmentowym silnikiem liniowym. Budowa rozpocząć ma się jeszcze latem tego roku.
Przypomnijmy, że Nevomo to firma, która pracuje nad wykorzystaniem technologii magrail, umożliwiającej pociągom poruszanie się z prędkością nawet 550 km/h. Co ważne, jest ona kompatybilna z istniejącą już infrastrukturą kolejową. Z kolei o inwestycji w spółkę funduszu ValueTech Seed pisaliśmy w poniedziałkowym przeglądzie najciekawszych transakcji z rynku VC. Widać, więc, że dla Nevomo 2021 r. jest czasem dynamicznego rozwoju.
"Budowa toru testowego w skali 1:1 na terenie udostępnionym przez spółkę CIECH Sarzyna to kolejny kamień milowy w rozwoju technologii magrail. Pomyślne przeprowadzenie tych testów otwiera drogę do pilotażowych wdrożeń technologii, które planowane są na lata 2022–2024. Oczekuje się, że już w 2025 roku technologia magrail będzie od strony technicznej w pełni gotowa do wprowadzenia na rynek. Podkarpacie to prężny ośrodek zaawansowanych technologii, m.in. dla transportu lotniczego, z dostępem do wysoko wykwalifikowanej kadry i zrozumieniem dla proinnowacyjnych inicjatyw"
– powiedział Paweł Radziszewski, Członek Zarządu spółki Nevomo.
Na koniec informacja dotycząca handlu. Jak podała organizacja Fundacja Fairtrade Polska, w ubiegłym roku sprzedaż hurtowa produktów oznaczonych certyfikatem Fairtrade w Polsce wzrosła o 84% w stosunku do roku poprzedniego i osiągnęła wartość 541 mln zł. Certyfikat ten oznacza zarówno dbałość o przestrzeganie przez producenta praw człowieka, jak i dbałość o środowisko.
Jakie produkty sygnowane znakiem Fairtrade kupujemy najchętniej? Lider jest zdecydowany – za aż 80% ogólnej wartości sprzedaży wyrobów certyfikowanych odpowiada czekolada. Na drugim miejscu, jednak z jedynie 14% wartości znalazła się kawa.
"W zaledwie 5 lat wartość sprzedaży takich produktów w Polsce wzrosła ponad 20-krotnie. Klienci mają do wyboru produkty spożywcze, ubrania i kosmetyki. Produkty są dostępne w wiodących sieciach handlowych, sklepach internetowych czy punktach gastronomicznych na stacjach benzynowych. Firmy, które decydują się na dystrybucję produktów Fairtrade, nie tylko poszerzają ofertę handlową, ale także dają sygnał swoim klientom, że dołączają do grona firm dbających o swoje łańcuchy dostaw oraz o zrównoważony rozwój"
– wskazał Tomasz Makowski, manager w Fairtrade Polska.