Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 17 grudnia 2020

PFR pomaga samorządom wprowadzać innowacyjne rozwiązania

W samorządach jak w soczewce skupiają się globalne problemy – w skali mikro. Segregacja śmieci, walka o czyste powietrze, edukacja szkolna czy budowanie społeczeństwa obywatelskiego – z takimi wyzwaniami mierzą się codziennie społeczności lokalne. Na poziomie samorządów można też wprowadzać najbardziej efektywne i innowacyjne rozwiązania dla tych problemów. Temu m.in. służyły wydarzenia organizowane przez PFR Dla Miast w ostatnich miesiącach.

11 grudnia 2020 r. zakończyła się pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości organizowanego przez PFR oraz Związek Miast Polskich. To program skierowany do osób pracujących w urzędach średniej wielkości miast (między 20 a 100 tysięcy mieszkańców). Głównym celem tej inicjatywy jest przygotowanie samorządowców do budowania miasta potrafiącego wykorzystywać istniejące potencjały i gotowego na sprostanie nowym wyzwaniom.

Do pilotażowej edycji Akademii Miast Przyszłości zakwalifikowało się 60 samorządowców reprezentujących 30 miast. Wzięli oni udział w siedmiu modułach, w ramach których przez ostatnie trzy miesiące odbyło się ponad 40 godzin wykładów, warsztatów i dyskusji dotyczących m.in. zarządzania miastem, przedsiębiorczości, energetyki, mobilność i technologii.

Uczestnicy w tym czasie pracowali nad stworzeniem innowacyjnych projektów, mających poprawić codzienne życie mieszkańców ich miast. Podczas finałowego spotkania Akademii Miast Przyszłości 11 miast przedstawiło prezentacje opracowanych rozwiązań.

Jurorzy wyróżnili miasta:

  • Rydułtowy za projekt karbonizacji odpadów, z których powstanie biowęgiel;
  • Iławę za rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej;
  • Zamość za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych, które pozwolą mieszkańcom na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online.

Reprezentanci tych miast otrzymali Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości PFR, potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności do rozwiązywania złożonych problemów oraz wyzwań stojącymi przed miastami przyszłości.

Samorządy uczą się technologii

Najważniejszym zadaniem Akademii nie było jednak samo wyłonienie zwycięzców, a przekazanie wszystkim uczestnikom praktycznej wiedzy, która posłuży im w przyszłości. Taki był cel pracy nad własnym projektem wdrożeniowym oraz współpracy miast z mentorami, także przy wykorzystaniu metodyki lean canvas do opracowania modelu biznesowego projektu.

"Pandemia przyspiesza proces wdrażania usług cyfrowych w przedsiębiorstwach, w administracji i w naszym codziennym życiu. Wykorzystanie technologii w samorządach jest korzystne dla mieszkańców, podwyższa jakość usług publicznych i ułatwia pracę urzędników. Stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości, aby w średniej wielkości miastach powstała grupa ekspertów, która będzie przekazywać zdobytą wiedzę, zarządzać zmianą i przekonywać do mądrych inwestycji w nowe technologie."

– podsumował pierwszą edycję programu Paweł Borys, ówczesny Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Hackowanie miejskich wyzwań

Akademia Miast Przyszłości to jednak nie jedyna inicjatywa skierowana w ostatnim czasie do samorządów. W listopadzie w ramach GovTech Festivalu odbył się Hackathon Dla Miast, który był pierwszym tego typu wydarzeniem mającym za zadanie znaleźć rozwiązania dla miejskich wyzwań.

Do udziału w hackathonie zgłosiło się 48 zespołów, które miały około 48 godzin na stworzenie prototypów rozwiązań stanowiących odpowiedź na problemy samorządów, także te związane ze skutkami pandemii koronawirusa. We wskazanym czasie zespoły programistów, w ścisłej współpracy z samorządowcami, opracowały projekty rozwiązań takich kwestii jak: segregacja śmieci, konieczność odejścia od tzw. kopciuchów, stworzenie monitoringu mobilności mieszkańców oraz prostego cyfrowego urządzenia pomagającego dotrzeć lokalnym producentom i usługodawcom do klientów. Cztery zwycięskie koncepcje zostaną teraz wdrożone w miastach partnerskich hackathonu – Świdniku, Zduńskiej Woli, Stargardzie i Chełmie, a ich twórcy otrzymali nagrody o łącznej puli 120 tys. zł.

Najważniejsze jednak, że uczestnikom udało się w tak krótkim czasie wypracować efektywne rozwiązania dla uniwersalnych, bo pojawiających się w wielu społecznościach lokalnych, problemów. Pełną relację z Hackathonu Dla Miast przeczytacie na naszej stronie.

fot. Jeden ze zwycięskich zespołów- GBX Soft podczas pracy

"Najważniejszym elementem tego wydarzenia, było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach, biorących udział naszym wydarzeniu. Najbardziej zależy nam jednak, żeby kontynuować rozwój i wdrażanie innowacji w kolejnych samorządach. Dlatego mam nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach minionego weekendu, już niedługo będą dostępne dla kolejnych obywateli w kolejnych miastach w całym kraju" 

– powiedziała Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, współorganizator hackathonu.

Zyskaj nawet 2,5 mln. na usprawnienia w administracji i usługach publicznych

W tym roku rozpocznie się jeszcze jedna inicjatywa, która ma otworzyć samorządy na zamawianie produktów i usług opartych na nowych technologiach. W ramach programu GovTech Polska organizowany jest GovTech Inno_lab, którego celem jest wybranie operatorów, którzy zaktywizują samorządy do współpracy ze start-upami.

Pomiędzy 22 grudnia br. do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać się do udziału w programie będą mogły podmioty prowadzące działalność na terytorium RP, działające na rzecz rozwoju gospodarczego i/lub innowacyjności, które dysponują doświadczeniem we współpracy z instytucjami publicznymi oraz we współpracy z innowatorami. W programie powalczyć można o grant w wysokości nawet 2,5 mln zł! Warto dodać, że zgłaszane projekty powinny dotyczyć usprawniania administracji samorządowej w takich obszarach jak dostarczanie usług publicznych czy organizacja wewnętrzna urzędów lokalnych.

Więcej informacji o warunkach uczestnictwa w GovTech Inno_lab znajdziecie w naszym artykule. O kolejnych inicjatywach mających zbliżyć innowacje do naszych społeczności lokalnych, będziemy informować na bieżąco!