Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 23 listopada 2020

Znamy zwycięzców pierwszego Hackathonu dla miast!

Zakończyła się pierwsza edycja Hackathonu dla miast, organizowanego w ramach GovTech Festival. Od piątku do niedzieli 48 zespołów programowało rozwiązania, będące odpowiedzią na wyzwania postawione przez cztery miasta: Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę. Dziś poznaliśmy laureatów!

Hackathon dla miast miał na celu wypracowanie przez zespoły składające się z m.in. programistów rozwiązań, które wspomogą samorządy w walce ze skutkami pandemii. Warto dodać, że każdy z zespołów walczył o nagrodę w wysokości 30 tys. zł (łączna pula nagród to 120 tys. zł). 

Propozycje wyzwań dla uczestników hackathonu mogły do 3 listopada zgłaszać miasta średniej wielkości (20-100 tys. mieszkańców). Więcej o zasadach uczestnictwa w wydarzeniu pisaliśmy w artykule. 

Ze zgłoszeń wybrano cztery miasta oraz wskazane przez nie problemy:

  1. Chełm - potrzeba rozwiązania problemu bezpiecznej segregacji i przetwarzania nieczystości, która jest szczególnie istotna w dobie pandemii i konieczności utylizacji dużej ilości odpadów medycznych.
  2. Stargard - chęć stworzenia prostego cyfrowego urządzenia pomagającego dotrzeć lokalnym producentom i usługodawcom do klientów.
  3. Świdnik - wypracowanie rozwiązania umożliwiającego m.in. dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do rzeczywistej mobilności mieszkańców.
  4. Zduńska Wola - konieczność znalezienia sposobu na walkę ze smogiem i tzw. kopciuchami oraz zachęcenie mieszkańców do termomodernizacji.

Zespoły miały niewiele ponad 40 godzin na wypracowanie prototypów rozwiązań, które po tym czasie przekazały w formie prezentacji do oceny przez jurorów, wśród których znaleźli się: Eliza Kruczkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, Wojciech Janek wicedyrektor GovTech Polska oraz po jednym z przedstawicieli samorządów, odpowiednio przy każdym z wyzwań.

Z przesłanych 41 prezentacji jurorzy wybrali 12 półfinalistów, którzy w niedzielę podczas 5 minutowych wystąpień przedstawili podstawowe założenia wypracowanych rozwiązań oraz odpowiedzieli na postawione pytania. Wszystkie zgłoszone prace były na zaawansowanym poziomie, pomimo bardzo ograniczonego czasu na zaprojektowanie rozwiązania i przygotowanie prezentacji.

Z grona półfinalistów jurorzy wybrali czterech zwycięzców – po jednym dla każdego wyzwania:

  1. W przypadku problemu zgłoszonego przez Chełm wygrał zespół KLAMP, który wypracował rozwiązanie służące bezpiecznej segregacji odpadów w mieście. Wypracowany System Zarządzania Odpadami ma na celu połączenie wszystkich grup odbiorców w jednym systemie. Dzięki rozwiązaniu każda ze stron będzie posiadała wiedzę na tym samym poziomie, co ułatwi walkę z opóźnieniami w komunikacji oraz pozwoli zaoszczędzić czas wykorzystywany na kopiowanie i przepisywanie danych.
  2. Zadanie postawione przez Stargard wygrał zespół SmartTeam, który przygotował prototyp narzędzia ZnaniLokalnie.pl. Jest to platforma sprzedażowa w formie strony oraz aplikacji mobilnej, skierowanej do mieszkańców miasta z jednej strony, a z drugiej do małych i średnich firm. Umożliwi zamawianie produktów, ich reklamę, jak również będzie swego rodzaju katalogiem lokalnych przedsiębiorców i ich usług.
  3. Wyzwanie miasta Świdnik wygrał zespół AiRonmen, który przygotował Agregator Mobilności Mieszkańców. Jest to platforma integrująca informacje o mobilności mieszkańców z dowolnego źródła danych i ułatwia ich analizę. Dzięki rozwiązaniu, niezależnie od tego z jakiego źródła będą pochodzić informacje, dane będą dostępne przez jedną aplikację internetową.
  4. Problem smogu i likwidacji tzw. kopciuchów zgłoszony przez Zduńską Wolę, najlepiej rozwiązał zespół GBX Soft. Wypracował narzędzie informatyczne pomagające w podjęciu decyzji o transformacji energetycznej gospodarstwa domowego. Rozwiązanie umożliwi zapoznanie się z informacjami dotyczącymi tego do jakich możliwości w zakresie termomodernizacji ma dostęp każdy z mieszkańców, jakie są jej koszty i wymagania.

Wyniki ogłosili przedstawiciele organizatorów Hackathonu dla miast – Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy każdemu, kto brał udział w tym wyzwaniu!