Aktualności Data publikacji: 24 września 2021

Najważniejsze wydarzenia w nadchodzącym tygodniu! Bony na cyfryzację, hackathon NASA i konferencja Allegro

Jakie inicjatywy warto mieć na oku wchodząc w kolejny tydzień? Postanowiliśmy zebrać dla Was najciekawsze wydarzenia z perspektywy start-upów, małych i średnich firm oraz osób interesujących się technologią. Zapoznajcie się z nimi!

Bony na cyfryzację dla MŚP – nabór do 20 października

Trwa organizowany przez PARP konkurs, „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację”. Główny cel inicjatywy to zwiększenie wykorzystywania technologii cyfrowych w polskich firmach, szczególnie w kontekście utrzymującej się wciąż pandemii. Gra warta jest świeczki, bo przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 51 do nawet 255 tys. zł, a łączny budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów to 110 mln zł.

Kto może otrzymać te środki? Firmy, które przedstawią projekty przyczyniające się do rozwoju i zwiększenia konkurencyjności biznesu oraz jego usprawnienia i zwiększenia efektywności wewnątrz organizacji. W praktyce, środki te mogą zostać przeznaczone na zakup lub licencjonowanie oprogramowania oraz usług niezbędnych do wdrożenia innowacji procesowych na bazie rozwiązań cyfrowych.

Zanim dany przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie zostanie zbadany również jego potencjał oraz zdolność do wykorzystania efektów projektu. Sprawdzana będzie racjonalność, czyli to, czy zakładany rezultat jest możliwy do osiągnięcia oraz wdrożenia przez Wnioskodawcę w trakcie trwania projektu. Powinien on zapewnić utrzymanie trwałości rezultatu w ciągu trzech lat po zakończeniu projektu.

Więcej informacji nt. warunków udziału w konkursie znajduje się na stronie PARP.

Firmy Jutra – trwa do końca roku

Pozostając w temacie cyfryzacji firm, wciąż możecie wziąć udział we wspólnej inicjatywie PFR, Google i Chmury Krajowej – Firmy Jutra. To bezpłatne warsztaty, które pomogły odnaleźć się w nowej, cyfrowej rzeczywistości już 11 tysiącom firm!

Program obejmuje:

  • Nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie składa się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian.
  • Kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm.
  • Ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność i obniżać koszty działalności. Firmy, które ukończyły obie ścieżki szkoleniowe otrzymują od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych.

Podsumowanie dotychczasowych miesięcy trwania programu i opinie jego uczestników znajdziesz pod linkiem.

Jak rozpocząć prace badawczo-rozwojowe w firmie? – 30 września

Jeśli chcecie rozpocząć prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, ale nie wiecie od czego zacząć, to wydarzenie właśnie dla Was! W ramach projektu Innovation Coach, o którym szerzej pisaliśmy tutaj, możecie wziąć udział w otwartym i bezpłatnym spotkaniu online, w którym wezmą udział eksperci m.in. z PARP i NCBR. Podczas trwającego w godz. 10:00-15:30 wydarzenia, omówione zostaną możliwości finansowania innowacji w ramach aktualnej oferty Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, PARP oraz Innovation Coach. Co ważne, spotkanie obejmie również praktyczny warsztat z kreacji innowacyjnych pomysłów.

Agenda spotkania:

  • 10.00-10.10 Otwarcie wydarzenia, Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej/ Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • 10.10-11.10 Instrument STEP i aktualna oferta POIR oraz plany dotyczące przyszłego wsparcia innowacji, Patrycja Zeszutek, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • 11.10-11.30 Założenia programu Horyzont Europa, Katarzyna Walczyk-Matuszyk, CPB UE/ NCBR
  • 11.30-12.30 Granty na Eurogranty, czyli dofinansowanie na przygotowanie projektów europejskich, Izabela Fiszer, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • 12.30-12:45 Przerwa
  • 12:45-13:15 Szczegółowa oferta Innovation Coach, przedstawiciel CPB UE
  • 13:15-14:00 Success Stories Innovation Coach
  • 14:00-15:30 Warsztat: Kreator innowacyjnych pomysłów, Bartłomiej Świstak Piotrowski

Udział w spotkaniu organizowanym na platformie Click Meeting jest jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

NASA International Space Apps Challenge Warsaw 2021 - 2-3 października

Jeśli chcecie zmierzyć się z najlepszymi programistami, naukowcami, konstruktorami i technologami w międzynarodowym maratonie kodowania – NASA właśnie daje Wam taką możliwość. W dniach 2-3 października odbędzie się (w formie online) hackathon NASA International Space Apps Challenge Warsaw 2021. Biorące udział w wydarzeniu zespoły wykorzystywać będą darmowe i otwarte dane NASA, aby rozwiązywać rzeczywiste problemy na Ziemi i w kosmosie.

Zapisać się na to wydarzenie możecie przez stronę Space Apps Warsaw.

Allegro Tech Meeting – 29-30 września

Allegro, partner Szkoły Pionierów PFR, zaprasza na dwudniową, darmową konferencję Allegro Tech Meeting 2021. Jest to coroczne, wewnętrzne spotkanie pracowników IT, które teraz, po raz pierwszy zorganizowane będzie w formie otwartego spotkania.

 

Czego możecie spodziewać się po wydarzeniu?

  • Odbędzie się online;
  • To 2 popołudnia prelekcji z obszarów Machine Learning, Big Data, Software Development, Infrastructure, User Experience, Product Management oraz Leadership,
  • Obejmować będzie indywidualne konsultacje z rekruterami oraz przedstawicielami obszarów w Technologii.
  • Zapewni także przestrzeń do wymiany doświadczeń z osobami z branży.

Konferencja będzie transmitowana na YouTube, na kanale: Allegro Tech, a link do wydarzenia zostanie przesłany wszystkim zarejestrowanym uczestnikom.

Więcej dowiecie się ze strony wydarzenia.

Szkoła Pionierów PFR & Dealroom

Tegoroczne trzytygodniowe warsztaty będące najważniejszym punktem Szkoły Pionierów PFR, dobiegły już końca. W oczekiwaniu na Galę Finałową, podczas której uczestnicy 4. edycji programu zaprezentują projekty, nad którymi rozpoczęli pracę podczas warsztatów, zapraszamy Was do zapoznania się z zestawieniem przygotowanym we współpracy z Dealroom. Znajdziecie w nim bazę start-upów rozwijanych przez absolwentów trzech zakończonych edycji Szkoły Pionierów PFR, a wśród nich takie spółki, jak Jutro Medical, VividQ, ProperGate, HiloSolutions czy HearMe. Jesteśmy dumni!

Inspiracja na weekend

W pierwszy jesienny weekend warto posłuchać rozmowy Michała Sadowskiego (Brand24) ze Stefanem Batorym (Booksy), w której opowiada o tym, jak zbudował firmę wartą prawie miliard dolarów! 

 

Przy okazji, polecamy także naszą rozmowę ze Stefanem Batorymw ramach podcastu Vademecum Innowatora, z której dowiecie się m.in. jakie działania pomogły Booksy przetrwać trudny czas początku pandemii Covid-19 i jak to się stało, że start-up wyszedł z początkowych tarapatów dużo mocniejszy.