Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 09 września 2021

Firmy Jutra są cyfrowe! Sprawdź, co o programie PFR i Google mówią uczestnicy i dołącz do nich

11 tysięcy przeszkolonych firm, z których 3 tysiące rozpoczęło już sprzedaż online i 8 tysięcy MŚP, które rozwinęły kompetencje e-commerce – to tylko część efektów trwającego od listopada ubiegłego roku programu Firmy Jutra. Forum Ekonomiczne w Karpaczu to okazja do podsumowania inicjatywy PFR, Google i Chmury Krajowej, której celem jest nauczenie małych i średnich firm kompetencji cyfrowych. Nadal możesz wziąć udział w programie, dlatego sprawdź, jak oceniają go uczestnicy! 

Firmy Jutra powstały z jednej strony z potrzeby pomocy polskim przedsiębiorcom w mierzeniu się z kryzysem wywołanym przez pandemię, a z drugiej strony z konieczności rozwijania kompetencji cyfrowych u MŚP i wprowadzania ich biznesów do sieci. Pandemia znacznie przyspieszyła procesy digitalizacji, a ewolucja cyfrowa przeistoczyła się w prawdziwą rewolucję! Dla wielu biznesów platformy online były jedyną szansą na przetrwanie kryzysu, a wiele branż na stałe zawitało do świata wirtualnego, traktując go na równi ze stacjonarnymi kanałami sprzedaży.  

Bezpłatne warsztaty Firmy Jutra pomogły odnaleźć się w nowej, cyfrowej rzeczywistości już 11 tysiącom firm! Większość z nich to małe biznesy, zatrudniające od 2 do 9 pracowników (31%) i firmy jednoosobowe (26%). Przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób stanowiły 7% przeszkolonych przedsiębiorstw.  

"Nasz program kierujemy do wszystkich firm, które potrzebują efektywnego wsparcia w szybkim zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości i odrobieniu strat związanych z pandemią. Dzięki ofercie 3 partnerów pomagamy zarówno firmom, które potrzebują szybko rozwinąć swoją działalność w internecie, jak i tym, które muszą na nowo przemyśleć cały swój model biznesowy czy powalczyć o wzrost efektywności dzięki rozwiązaniom chmurowym"

‒ powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Zdobądź cyfrowe kompetencje i wypłyń z biznesem na szerokie wody! 

Pierwsze 10 miesięcy trwania programu podsumowało badanie IPSOS przeprowadzone wśród dotychczasowych uczestników programu. Wynika z niego, że Firmy Jutra: 

  • pomogły 8000 małych i średnich firm wykorzystać narzędzia cyfrowe do rozwoju i utrzymania biznesu w czasie pandemii,  
  • wsparły 3000 przedsiębiorców w rozpoczęciu sprzedaży swoich produktów i usług w internecie.  

Ciekawe są dane demograficzne programu, z których wynika, że w dotychczasowych warsztatach Firm Jutra, 48% uczestników stanowiły kobiety, a aż 61% przeszkolonych stanowiły osoby powyżej 36 roku życia! To pokazuje, że świat wirtualny przestaje być domeną osób poniżej 30 roku życia.  

"Zapewniając uczestnikom programu Firmy Jutra ścieżki edukacyjne chcemy, aby w technologii chmurowej potrafili znaleźć wartość dla swojego biznesu i skutecznie wdrażać ją w swoich organizacjach. Uczymy korzystania z narzędzi, które pomagają tworzyć innowacyjne produkty i  dostosowywać je do szybko zmieniających się potrzeb klientów, podejmować lepsze decyzje biznesowe na podstawie gromadzonych danych oraz lepiej wykorzystywać potencjał kapitału ludzkiego"

‒ mówi Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej. 

Wśród przedsiębiorców, którzy odbyli kurs motywowani właśnie chęcią rozwoju własnej firmy lub projektu biznesowego: 

  • 71% przyznało, że szkolenia od Google pomogły zrealizować nowe projekty internetowe, które przyczyniły się do rozwoju ich firmy;  
  • 28% pozwoliło osiągnąć wzrost liczby klientów lub wzrost sprzedaży/przychodów;  
  • 2% odnotowało zwiększenie zatrudnienia w firmie;  
  • 4% - weszło na nowe rynki.  

Z kolei 75% uczestników, którzy wzięli udział w szkoleniach motywowani chęcią rozwoju swojej kariery zawodowej, zwiększeniem kompetencji, rozwinięciem własnej firmy lub rozwinięciem własnego projektu internetowego, podjęło się realizacji nowych zadań/projektów internetowych.  

Istotne jest przyjrzenie się skali przedsięwzięcia. Choć 2% osób, deklarujące zwiększenie zatrudnienia w firmie po programie nie brzmi może imponująco, to gdy uświadomimy sobie, że w przypadku 11 tysięcy przeszkolonych firm jest to ponad 200 przedsiębiorców, w większości do tej pory zatrudniających od 2 do 9 osób – nabieramy innej perspektywy! 

"Ponad 50% polskiego PKB stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 6,7 mln osób, to właśnie te firmy są motorem zmiany[1]. Od ponad 10 miesięcy pomagamy im dostosować się do nowej biznesowej rzeczywistości i rozwijać biznes w internecie. Przeszkoliliśmy już ponad 11 000 polskich firm, a do końca 2021 roku chcemy pomóc kolejnym 4 000. Najważniejsze jest to, że ten program działa - ponad 8000 przedsiębiorców deklaruje, że zauważyło pozytywną zmianę w zakresie: wzrostu biznesu, zatrudnienia, rozwoju kariery zawodowej lub wzmocnienia kompetencji cyfrowych" 

‒ mówi Sławek Pańszczyk, manager programu Firmy Jutra z Google Polska. 

I Ty możesz skorzystać z programu Firmy Jutra! Cyfrowe jutro rozpocznij dziś 

Firmą Jutra Twoje przedsięwzięcie może stać się już dziś! Nadal masz szansę na wzięcie udziału w programie, który obejmuje: 

  • nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie składa się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian
  • kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm 
  • ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność i obniżać koszty działalności. Firmy, które ukończyły obie ścieżki szkoleniowe otrzymują od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych. 

"Każda firma otrzymuje indywidualne wsparcie doradcy, dlatego jesteśmy w stanie dla każdego przedsiębiorstwa przygotować dopasowany plan rozwoju i działania oraz pomóc w jego wprowadzeniu"

‒ tłumaczy Sławek Pańszczyk z Google Polska.

"Niezależnie od tego, czy jest to mała firma, która dopiero chce uruchomić sprzedaż w internecie, średnie przedsiębiorstwo, które chce skupić się na rozwoju kanału online czy prężnie działający e-commerce, który potrzebuje bardziej zaawansowanego wsparcia z analityką internetową - każdy może znaleźć dla siebie pomoce i rozwiązania, które pomogą rozwinąć biznes na każdym etapie rozwoju"

‒ podsumowuje.  

Więcej informacji o programie oraz zgłoszenia można znaleźć na stronie firmyjutra.pl 

 

[1] “Google – Firmy Jutra. Ewaluacja programu” IPSOS, sierpień 2021r.

[2] “Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” PARP, czerwiec 2019r.