„Kreatorzy polskiej sceny start-upowej”. Dwójka Pionierów wśród wyróżnionych
Portal MamStartup i PFR Ventures ogłosiły wczoraj wyróżnionych w drugiej edycji rankingu „Kreatorzy”. Wśród wyróżnionych jest dwójka uczestników Szkoły Pionierów PFR.
Ranking „Kreatorzy” tworzony jest przez portal MamStartup we współpracy z PFR Ventures. Ma na celu wyróżnienie osób, start-upów i VC, które maja największy wpływ na polski ekosystem innowacji, inspirują jego uczestników, dzielą się wiedzą, czy wprowadzają na rynek unikalne produkty i rozwiązania. To druga edycja konkursu, a wyróżnienia zostały przyznane w następujących kategoriach:
Bootstrap, dla spółek, które rozwijają się wyłącznie z użyciem swoich środków.
W tej kategorii zostały wyróżnione m.in. HR Techowe Calamari, tworzące platformę do ewidencji czasu pracy, Centrum Respo, które oferuje porady i indywidualne plany dietetyczne, Efento, tworzące sensory do mierzenia różnych wartości i warunków środowiskowych, choćby w aptekach czy chłodniach, Giganci Programowania, tworzący kursy informatyczne dla dzieci i młodzieży i Usterka.pl – platforma do znajdowania
Dobry Sąsiad, dla funduszy zagranicznych inwestujących w Polsce
Tu wyróżnienia dostały Credo Ventures, fundusz z czeskim rodowodem, który zainwestował w 10 polskich start-upów, Esat Acar, turecki anioł biznesu i wiceprezes funduszu VC 500 Emerging Europe, który w zeszłym roku przeprowadził się do Warszawy i od tego czasu zainwestował w start-up „The Village”, drugi czeski fundusz, Kaya VC, który wspiera m.in. Booksy i DocPlanner, i Venture Friends, grecki fundusz, który wsparł np. Packhelp i Booksy. (Przeczytaj naszą rozmowę z Apostolosem Apostolakisem z funduszu Venture Friends)
Globalny sukces, dla podmiotów, które odnoszą sukcesy poza naszym krajem
Nagrodzone zostały start-upy takie jak Nomagic – twórcy robotycznego ramienia, które wykorzystanie znajduje w logistyce e-commerce. Robot stworzony przez Polaków może wybrać określony produkt z sekcji magazynowej i umieścić we właściwym miejscu – a także je zapakować, Ramp, nagrodzony w zeszłym roku nagrodą Aulera start-up, który pozwala w łatwy sposób sprzedawać kryptowaluty za dowolną walutę, a także wymieniać je na inne, Talkin’ Things – producent tagów RFID, pozwalających na odczyt danych za pomocą fal radiowych (przeczytaj naszą rozmowę ze start-upem), Tidio, stojący za jednym z najbardziej popularnych live-chatów do obsługi klienta na świecie, drugi chatbotowy start-up, Zowie, który pomaga w prowadzeniu działań e-commerce, i działający międzynarodowo fundusz OTB Ventures.
Integracja społeczności, dla konferencji i wydarzeń, które pozwalają społeczności na wzrost i tworzenie sieci
Nagrodzone zostały konferencje Infoshare, Impact i Internet BETA, a także wskrzeszona w zeszłym roku Aula Polska, program akceleracyjny dla młodzieży TeenCrunch, SpeedUp Group, która łączy fundusz VC z tworzeniem akceleratorów i prowadzeniem spotkań dla innowatorów „MeetUp”, i econverse – młodzieżowa organizacja tworząca symulacje tworzenia start-upu dla licealistów (zobacz naszą rozmowę z organizatorami konferencji econverse).
Odważny zasiew, nagroda dla najbardziej pomocnych funduszy wspierających start-upy we wczesnym etapie rozwoju.
W tej kategorii nagrodzono Brave VC, LT Capital, Satus, Movens Capital i Smok Ventures.
Organizacje i innowacje, dla dużych firm, które współpracują ze start-upami
Tutaj wyróżniono BNP Paribas, za stworzenie oferty kredytowej dla start-upów, Orlen VC, za siedem inwestycji w ekosystem i Żabka Group, za stworzenie trzech programów akceleracyjnych (przeczytaj, jak Żabka pracuje z innowacjami).
Pay it Forward, dla osób, które osiągnęły sukces i pracują same nad rozwojem innych
Tu wskazano Michała Sadowskiego z Brand 24, za wieloletnie wsparcie ekosystemu, budującą start-upy organizację Catch the Tornado i wspomnianych już założycieli Ramp, którzy w zeszłym roku zainwestowali anielsko w pierwszy start-up.
Pod Prąd, dla start-upów, które mają ciekawy pomysł lub nietypową jego realizację
W tej kategorii wyróżniono dwa start-upy związane ze Szkołą Pionierów PFR – Ensigo, zwycięzców ostatniej edycji programu, którzy chcą stworzyć domowy test do badania płodności mężczyzn i Jutro Medical – przychodnie przyszłości, nowoczesne placówki medyczne działające w systemie NFZu. Poza nimi nagrodzono AstroTectonic, kosmiczny start-up wykrywający aktywność sejsmiczną, Cooptech Hub, NGO rozwijające technologie spółdzielcze, Reef Factory, inteligentny system i urządzenia IoT do zarządzania akwariami i The Village, system mikroprzedszkoli, łączący tworzenie fizycznych placówek i platformę do wspierania ich działalności.
Poza tymi kategoriami wybrano także twórców najlepszych map ekosystemu (Aper Ventures, Huge Thing, Inovo Venture Partners i Pracuj Ventures), ukraińskie start-upy, które rozwijają biznes w Polsce (Knopka, Liki24, Mate Academy, Mathema, Mindly i 3DLook), Wiedza open-source, dla dzielących się wiedzą za darmo (Bartosz Majewski, Robert Ditrych, Paweł Maj, InCredibles, Jarosław Rudy, Vestbee i Fundacja Startup Poland), i Zielony impakt (Breadpack, FibriTech, Foodsi, Foodtech.ac, Fresh Inset, Nanoseen, Simpact Ventures i Rebread).
Wszystkie kategorie i dokładne powody wyróżnienia znajdziesz na stronie kreatorzy2023.