Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 07 lipca 2021

Druga, biznesowa twarz sportowców – w co inwestują polscy i zagraniczni zawodnicy?

Ostatnie tygodnie przynoszą wiele sportowych emocji, a oczy ku zmaganiom piłkarskim, siatkarskim czy tenisowym, zwracają nawet te osoby, które na co dzień nie śledzą poczynań polskich zawodników. Postaci znane nam z boisk i kortów, coraz częściej łączą wyczynowe uprawianie sportu z działalnością biznesową. Sprawdziliśmy, w co inwestują! 

Na początku lipca Dealroom opublikował bazę start-upów, w której wśród inwestorów znajdują się gwiazdy tenisa. Firm, które swoim kapitałem wsparło sześć gwiazd tego sportu - Serena Williams (Serena Ventures), Andy Murray (Seedrs), Naomi Osaka, Roger Federer, Rafael Nadal i Sloane Stephens, jest aż 60. Działają one w różnorodnych branżach, odWellness i Beauty, przez gastronomię, energetykę, fintech, aż po zdrowie.  

Wśród firm wspieranych przez tenisistów znajdują się tak znane marki, jak Revolut, MasterClass czy Impossible Foods, których wartość mierzy się w miliardach dolarów, ale również mniejsze projekty. Serena Ventures inwestuje przykładowo m.in. w amerykański portal służący do śledzenia kryptowalut na wszystkich giełdach i w portfelach, CoinTracker, a Andy Murray w platformę edukacyjną How Now. 

Inwestorem odnoszącym sukcesy w branży nieruchomości jest również emerytowana już ikona tenisa – Andy Roddick. Zawodnik stawiał pierwsze kroki w biznesie czynnie uprawiając sport, pomimo tego, że w trakcie kariery zawodowej zarobił 20,6 mln dol. Już w wieku 18 lat założył fundację Andy’ego Roddicka. W rozmowie z CNBC powiedział, że najlepszą rzeczą, jaką można zrobić jest rozpoczęcie inwestowania w młodym wieku. Dodał też, że w przypadku inwestowania „czas jest twoim przyjacielem”. 

Inwestycje polskich gwiazd sportu 

Inwestują nie tylko zagraniczne ikony sportu. Także polscy zawodnicy starają się dzielić karierę sportową z biznesowymi poczynaniami, czego przykładem jest świeżutki news o powołaniu spółki Lajuu Men, w której właścicielem połowy udziałów jest Grzegorz Krychowiak. Pozostała ich część należy do spółki Lajuu S.A., która jest założycielem marki z naturalnymi produktami pielęgnacyjnymi, sygnowanej przez aktorkę, Weronikę Rosati. 

Firma w ramach marki The Men by Grzegorz Krychowiak, produkuje naturalne, wegańskie kosmetyki dla mężczyzn do pielęgnacji twarzy i ciała. Piłkarz jest nie tylko współwłaścicielem, ale również – co zrozumiałe – twarzą marki. Lajuu Men obecnie prowadzi kampanię crowdfundingową na platformie Beesfund, w ramach której zgromadzono 340 000 tys. zł (celem jest pozyskanie 1 mln zł). Ponadto, firma podpisała umowę o współpracy w zakresie dystrybucji produktów z kosmetyki mają być dostępne w sprzedaży w grudniu 2021 r.  

"Projekt Lajuu Men to dla mnie duże wyzwanie, ale też naturalna kontynuacja mojej działalności, od kilku lat działam aktywnie w sferze biznesowej. Wybieram współprace bliskie moim zainteresowaniom, w które mogę realnie się zaangażować, a nie być tylko twarzą brandu. W Lajuu Men pełnię funkcję ambasadora marki, ale przede wszystkim jestem jej współwłaścicielem, dlatego cieszę się, że będę miał realny wpływ na rozwój tego biznesu. Mam wiele pomysłów zarówno co do koncepcji produktów, jak i samego rozwoju marki, dlatego nie mogę się doczekać efektów naszych działań"

– powiedział Grzegorz Krychowiak.  

Imponująca jest także lista firm i projektów, w które zainwestował najpopularniejszy i najbogatszy polski piłkarz – Robert Lewandowski. Jego majątek gromadzony razem z żoną, Anną Lewandowską, wyceniany jest na przeszło 500 mln zł, co daje mu 80 pozycję na liście najbogatszych Polaków. W portfelu inwestycyjnym sportowca znajdują się m.in.: 

  • kawa oraz napoje izotoniczne marki RL9 oraz RL9PRO; 
  • start-upy z branży cyberbezpieczeństwa – SamuraiLabs oraz gamingu – Movie Games; 
  • domu mediowy RL Media oraz agencja marketingowa Stor9_; 
  • czteropiętrowa restauracja w centrum Warszawy; 
  • aplikacja z branży fashion – Less App;  
  • firma produkująca biopreparaty używane przez rolników; 
  • sklep piłkarski – Zgoda FC; 
  • spółka zajmująca się handlem nieruchomościami – RL Management; 
  • W tę ostatnią branżę inwestują także inni polscy sportowcy.

Kolega Roberta Lewandowskiego z reprezentacji oraz drużyny Borussii Dortmund, Jakub Błaszczykowski kupił w 2020 r. trzy apartamenty w centrum Warszawy – w wieżowcu przy ul. Złotej 44. Sukcesy na tym polu odnosi także, była już, tenisistka - Agnieszka Radwańska, która zakupiła nieruchomości w Krakowie, Warszawie, Zakopanem, Sopocie oraz w Miami. Jeszcze przed zakończeniem bogatej kariery sportowej, powstał jej hotel, krakowski Aga Tenis Apartments. W kwietniowej rozmowie z agencją Newseria przyznała jednak, że nie jest to jej ostatnie słowo w biznesie. 

"Marzyła mi się restauracja, może kiedyś też taką będę mieć, nie mówię nie. I to na pewno będzie też challenge. Na pewno daje to dużą satysfakcję, kiedy klient wychodzi z restauracji zadowolony i chce wracać. Sama się wychowałam w restauracjach, więc mam to doświadczenie, co jest ważne i czego ktoś oczekuje"

– wskazała dla Newseria.pl Agnieszka Radwańska. 

W sport, choć tym razem wirtualny, swój kapitał zainwestował były gracz NBA Marcin Gortat, który w 2020 r. został udziałowcem Polskiej Ligi Esportowej.  

"Esport to nie jest siedzenie przed komputerem do oporu, aż wypłyną oczy. Ćwiczysz 2-3 godziny dziennie, bo przez tyle jesteś w stanie zachować koncentrację. Potem ją tracisz i zaczynasz grać słabo. Prawdziwy esportowiec trenuje także swoje ciało. Regularnie biega, trenuje na siłowni, ma wsparcie dietetyka i psychologa. I my właśnie takich zawodników chcielibyśmy stworzyć – mówił wtedy koszykarz. - Z wiedzą, doświadczeniem i możliwościami PLE, oraz z moim nazwiskiem i doświadczeniem, jest szansa wejść również na rynek europejski, może na amerykański. W świecie NBA jest wielu graczy, którzy inwestują w esport"

– dodał Gortat.