Departament Rozwoju Innowacji PFR w 2024 roku
Departament Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) rokrocznie tworzy inicjatywy wspierające polski ekosystem innowacji oraz dba o rozwój kompetencji obecnych i przyszłych innowatorów, przedsiębiorstw oraz samorządów. Po kolejnym pracowitym roku – przepełnionym spotkaniami z inspirującymi profesjonalistami, niesamowitymi doświadczeniami i zawodową satysfakcją – czas na podsumowania i wytyczanie nowych ścieżek w 2025 roku!
Odnawialne źródła energii w miastach, nowe linie tramwajowe i aplikacja wspierająca osoby niewidome w korzystaniu z transportu publicznego
Urban Tech Hub, Giełda Miejskich Technologii czy Klub Miast Przyszłości to tylko wybrane inicjatywy zespołu PFR dla miast, które warto śledzić. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na te liczby!
W 2024 odbyła się także kolejna edycja programu Akademia PFR dla Miast, w ramach której realizowano moduł Miejska Rezyliencja i ESG dla Miast. Zdobyciem kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju i przystosowania się do dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych zainteresowało się 38 samorządów. Natomiast do specjalnego modułu dedykowanego liderom samorządowym, który obejmuje tematy takie jak:
- nowoczesne przywództwo,
- zastosowanie generatywnej sztucznej inteligencji w codziennej pracy urzędu,
planowanie strategiczne.
Na koniec kilka ciekawostek z obszaru rozwoju miejskich innowacji:
Olsztyn: Wprowadzenie nowych linii tramwajowych, które mają na celu poprawę komunikacji miejskiej i zmniejszenie emisji spalin.
Zabrze: Projekt „Zabrze Green Power” obejmujący wprowadzenie inteligentnej mikrosieci elektroenergetycznej, co ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii.
Kalisz: Testowanie mobilnej aplikacji INTROS, wspierającej osoby niewidome w korzystaniu z transportu publicznego, co zostało pozytywnie ocenione przez mieszkańców.
Ostrowiec Świętokrzyski: Miejskie Wodociągi i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim wdrożyły zaawansowany system GIS do zarządzania siecią wodociągową, co usprawnia pracę pracowników i optymalizuje funkcjonowanie sieci.
Doradztwo, rozwój kompetencji i zaangażowana społeczność – PFR dla firm przyszłości
Pracowity rok ma za sobą także zespół wspierający firmy w ucyfrowieniu, rozwoju innowacji i dążeniu do neutralności klimatycznej. Inicjatywy takie jak Cyfrowa Wyprawka dla Firm, Strefa Wiedzy PFR czy Sieć Firm Przyszłości zapewniają dostęp do wiedzy, narzędzi i kompetencji, aby przedsiębiorstwa umiejętnie mierzyły się z wyzwaniami przyszłości. Jakie są efekty tych działań?
Warto także podkreślić, że istotnym elementem pracy zespołu jest nie tylko działalność edukacyjno-doradcza, ale także budowanie współpracy między firmami technologicznymi a Spółkami Skarbu Państwa na rzecz cyfrowej transformacji, a program Sieć Firm Przyszłości jest częścią krajowego planu działania „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. A to nie wszystko! W ramach projektu Cyfrowa Wyprawka dla Firm odbyło się spotkanie zarządów spółek Skarbu Państwa z przedstawicielami Operatora Chmury Krajowej. Spotkanie dotyczyło transformacji cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji, Big Data oraz usług chmurowych.
Z pewnością warto, aby każdy zajrzał na stronę Strefa Wiedzy PFR, na której znajdują się kursy online, a wśród nich:
Technologie dual-use, sztuczna inteligencja oraz rynek healthcare
Oczywiście w tym miejscu nie mogło zabraknąć programów, którym w minionym roku poświęcono sporo uwagi na stronie startup.pfr.pl. Wszystkie z nich realizowane są z pasją przez zespół wspierający rozwój startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Niektóre odbywają się od wielu lat, np. Szkoła Pionierów PFR, której siódma edycja zakończyła się w grudniu. Inne, takie jak IDA – technologie dual-use, ugruntowały swoją pozycję na rynku ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na innowacje w danym obszarze. Są też projekty, które mają za sobą udany debiut na polskiej scenie startupowej – Healthcare Investment Hub czy The Foundation: AI Startups Hunt. W tym miejscu warto spojrzeć na magię liczb!
Z pewnością był to intensywny rok dla całego Departamentu Rozwoju Innowacji, a kolejny także przyniesie sporo wyzwań. A to wszystko, aby zapewnić wsparcie w rozwoju innowacji polskim samorządom i miastom, prężnie funkcjonującym przedsiębiorstwom oraz startupom, małym i średnim firmom. W 2025 roku czytelnicy startup.pfr.pl także mogą liczyć na informacje z pierwszej ręki na temat ekosystemu – ta strona jest dla Was i dzięki Wam!