Czy ocieplenie klimatu możemy jeszcze powstrzymać? Zobacz wystąpienie Kamila Wyszkowskiego
Przez ostatnie dekady skupiając się na pogoni za sukcesem biznesowym i innowacjami technologicznymi, staraliśmy się nie dostrzegać, jakie są ich koszty – w tym te klimatyczne. Choć obecnie mówi się o działaniach proekologicznych więcej niż kiedykolwiek, nadal wydaje nam się, że są one kwestią wyboru. Co musimy zrobić, by udało się ograniczyć zmiany klimatyczne? I dlaczego komary są w lepszej sytuacji niż ludzie? Zobacz wystąpienie Kamila Wyszkowskiego, Przedstawiciela Krajowego i Dyrektora Wykonawczego UN Global Compact Network Poland, który opowiedział o zmianach klimatycznych i ich konsekwencjach dla ludzi i całej planety.
W zeszłym tygodniu przybliżaliśmy Wam projekty, które zdobyły największe uznanie jurorów podczas Gali Finałowej 4. edycji Szkoły Pionierów PFR, tworzone prze zespoły Znika, Lume Label i Momkey. Oprócz wystąpień uczestników programu, jednym z najważniejszych i najciekawszych punktów Gali była prezentacja Kamila Wyszkowskiego.
Jak wskazał na wstępie Kamil Wyszkowski, jeśli uprościmy historię istnienia naszej planety i przyjmiemy, że istnieje nie 4,6 mld lat, a 46 lat, to gatunek ludzki istnieje od godziny, a rewolucja przemysłowa wydarzyła się minutę temu. Mimo to, udało nam się w ciągu tej minuty zdestabilizować klimat, a sytuacja, w której jakiś gatunek żyjący na Ziemi miał wpływ na jej funkcjonowanie w takim stopniu, zdarzyła się po raz pierwszy – choć w tym przypadku nie jest to powód do chluby.
Przed nami funkcjonowało tu wiele gatunków, które radziły sobie lepiej niż człowiek. Przykładem może być komar, który w tej samej formie istnieje od 70 mln historii i jest przystosowany do przetrwania dużo lepiej niż my. Patrząc na to, ile człowiek potrzebuje choćby kalorii do przetrwania, to w naszym interesie jest zadbanie o stabilność temperatury. Doprowadziliśmy jednak do sytuacji odwrotnej, bo choć zgodnie z naturalnymi cyklami klimatycznymi temperatura przez kolejne tysiące lat powinna się obniżać, obecnie gwałtownie wzrasta.
- Jak duży wpływ na klimat miała rewolucja przemysłowa i działalności człowieka?
- Jakie są statystyki dot. źródeł energii elektrycznej i czy samochody elektryczne są obecnie naprawdę eko?
- Czy możemy jeszcze powstrzymać proces globalnego ocieplenia?
- Jakie będą skutki społeczne i gospodarcze zmian klimatycznych?
Kamil Wyszkowski jest związany z ONZ od 2002 roku. Od początku zajmuje się zmianami klimatycznymi, innowacjami społecznymi i gospodarczymi oraz ekonomią społeczną. Jest też ekspertem projektowania przeskoków rozwojowych i meta trendów w biznesie w szczególności w odpowiedzi na zmiany klimatyczne.
W latach 2004-2021 pełnił funkcję Przedstawiciela Krajowego i Prezesa Rady UN Global Compact Network Poland – UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia United Nations Global Compact współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi; więcej: ungc.org.pl). W ubiegłym roku rozpoczął pełnienie funkcji Przedstawiciela Krajowego i Dyrektora Wykonawczego UN GCNP.
Od 2011 roku jest Dyrektorem Centrum Transferu Wiedzy – Know-How Hub. Wykłada również na największych polskich uczelniach, m.in. na SGH, Uniwersytecie Warsawskim, Uniwersytecie SWPS czy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.