Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Aplikacje i strony dla uchodźców – pomogą w wielu tematach

Polska pomoc dla Ukrainy zadziwiła świat. W Polsce pojawiło się ponad 2,6 mln uchodźców – i technologiczne rozwiązania, które skierowane są do nich, powstają z każdą chwilą. Jakie rozwiązania pomogą przebywającym w Polsce Ukraińcom? 

Napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmusiła ponad 4,6 mln obywateli Ukrainy do opuszczenia domów i ucieczki za granicę. Z tej grupy (według danych UNHCR z 12.04.2022) ponad 2,6 mln przybyło do Polski. Ta liczba ciągle rośnie. Poza fizyczną pomocą tysięcy wolontariuszy i osób, które udostępniają, w wielu przypadkach bezpłatnie, schronienie uchodźcom, powstają także elektroniczne rozwiązania – zarówno tworzone wolontariacko, jak i uruchamiane przez podmioty publiczne. Przyjrzymy się kilku z nich. 

mObywatel dla Ukraińców – diaa.pl 

fot. KPRM

Diaa.pl to element mObywatela przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy otrzymali polski numer PESEL. Pozwala ona potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport – czy na potrzeby refundowanych usług medycznych, czy podczas zawierania umowy o pracę. Zawiera najważniejsze dane osobowe – takie jak imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. 

Z Diia.pl mogą korzystać osoby, które mają aktywny profil zaufany. Dlatego warto pamiętać, aby w urzędzie, w którym został nadany numer PESEL poprosić od razu o aktywację profilu zaufanego. 

Aplikacja mObywatel dostępna jest na telefony z systemami Android i iOS. 

Aplikacja Ministerstwa Zdrowia – pomoże językowo w kontakcie z lekarzem 

LikarPL to aplikacja stworzona przez Ministerstwo Zdrowia. Ma częściowo zniwelować problemy komunikacyjne jakie napotykają uchodźcy nie znający języka w trakcie spotkań z lekarzami. Aplikacja pozwala na wypełnienie formularza zawierającego podstawowe informacje o stanie zdrowia pacjenta po rosyjsku, angielsku lub ukraińsku, a także dostarczy lekarzowi transkrybowane dane. Działa również w drugą stronę, transkrybując na język ukraiński informacje od lekarza. 

- Po wypełnieniu formularza należy zapamiętać lub zapisać jego indywidualny numer. Numer pacjent poda lekarzowi przed konsultacją medyczną, lekarz spyta także o datę urodzenia. Na podstawie podanych danych aplikacja odszuka wypełniony formularz. Można go również pobrać i wydrukować. Formularz jest dostępny w języku ukraińskim, polskim oraz angielskim - informuje ministerstwo. 

Aplikację można pobrać w wersji mobilnej, ale istnieje także wersja desktopowa. Wystarczy, że pacjent wypełni formularz na stronie ministerstwa. 

Safe Stay zadba o bezpieczeństwo w czasie transportu i pobytu 

Z myślą o bezpieczeństwie uchodźców powstała bezpłatna aplikacja alarmowa Safe Stay, która ma im pomagać w przemieszczaniu się po Polsce i zgłaszaniu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Została wymyślona przez grupę wolontariuszy i powstała dzięki wsparciu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. Wykonała ją polska spółka Billennium. 

Jak działa aplikacja Safe Stay? Dzięki lokalizacji GPS i opcji szybkiego zgłoszenia zagrożenia Safe Stay ułatwia dotarcie do użytkownika. Ponadto aplikacja oferuje dostęp do bezpłatnej, wielojęzycznej infolinii, a dyżurujący konsultanci przyjmują zgłoszenia i pomagają uzyskać adekwatną pomoc.  

Safe Stay zawiera też moduł zabezpieczający transport prywatnym pojazdem wolontariusza. Po pobraniu aplikacji wystarczy podać swoje dane osobowe i numer telefonu, a przed przejazdem poprosić kierowcę o jego dane i zrobić zdjęcie jego samochodu z numerem rejestracyjnym. Dane osobowe są usuwane po przejeździe i nie przekazywane dalej. 

UA SOS – pomoże znaleźć schronienie 

Tech to the Rescue to fundacja technologiczna łącząca NGO z technologicznymi spółkami i pozwalająca na wspólne tworzenie projektów. W ramach akcji „Tech for Ukraine” organizowanej przez Tech to the Rescue powstało już kilka projektów wspierających uchodźców. Pierwszym z nich jest UA SOS – powstała we współpracy m.in. z Domem Ukraińskim, Szlachetną Paczką czy PAH. To platforma, która zbiera oferty zakwaterowania dla uchodźców, które weryfikowane są przez partnerów ze strony NGO.  

Dzięki platformie schronienie znalazło ponad 5 tysięcy osób, ale na zakwaterowanie czeka jeszcze więcej. Żeby skorzystać z platformy konieczna jest rejestracja, a ofertę skorzystania z zakwaterowania muszą potwierdzić obie strony. 

Dopomoha.pl – mapa pomocy w j. ukraińskim 

Innym stworzonym przez Tech to the Rescue rozwiązaniem jest dopomoha.pl – pierwsza mapa pomocy dostępna w języku ukraińskim. Pokazuje umiejscowienie ważnych punktów i miejsc udzielających pomocy humanitarnej i medycznej dostępnych dla uchodźców w całej Europie – od punktów recepcyjnych, przez informacyjne, szpitale, po konsulaty i ambasady Ukrainy.  

To nie wszystkie projekty tworzone przez Tech to the Rescue – do fundacji zgłosiło się już ponad 100 NGO, m.in. z Polski, Ukrainy, Rumunii, Czech, Danii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. 35 projektów znalazło partnera technologicznego i pracują wspólnie nad tworzeniem rozwiązań.  

Łódź dla uchodźców z Tropicielem 

Aplikacja Tropiciel była jeszcze niedawno prostym spacerownikiem po Łodzi, jednak jej twórcy, w momencie wybuchu wojny tworzący jej ukraińskojęzyczną wersję, postanowili zareagować w szybki sposób tworząc aplikację potrzebną przybywającym do miasta Ukraińcom.  

Tropiciel obecnie zawiera informacje mające ułatwić uchodźcom pierwsze chwile w nowym mieście – zawiera m.in. listę organizacji pomocowych, pakiet informacji niezbędnych do legalizacji pobytu, listę szkół w Łodzi prowadzących zajęcia przygotowawcze, indeks operatorów mobilnych łącznie z pomocą w uzyskaniu polskiej karty sim, czy adresy szpitali i przychodni.  

Ważnym elementem wsparcia działań firm, organizacji czy NGOsów zbierających dary i oferujących pomoc jest możliwość umieszczenia w przewodniku własnych opisów działań. 

Wszystkie opisane aplikacje są bezpłatne i dostępne w językach ukraińskim i polskim. Liczymy, że w najbliższym czasie będą pojawiać się kolejne rozwiązania technologiczne, które pomogą uchodźcom. 

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)