Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Lume Label oznaczy śmieci i ułatwi ich recykling

Lume Label to deep techowy ekologiczny start-up, który zdobył drugie miejsce w czasie zeszłej edycji Szkoły Pionierów PFR. Pracuje nad technologią znaczników luminescencyjnych, które mają usprawnić proces sortowania odpadów, ograniczając jednocześnie jego koszty. Jak rozwija się Lume od zakończenia Szkoły Pionierów? 

Ekologiczne, kompostowalne plastiki czasem mogą szkodzić – jeśli trafią do sortowni razem ze zwykłym plastikiem. Podczas, kiedy plastiki podlegają obróbce w wysokiej temperaturze, kompostowalny eko-plastik zaczyna się palić. Może to doprowadzić do przestoju na linii recyklingowej, niemożliwości przetworzenia obu rodzajów odpadów i w konsekwencji do strat materialnych i surowcowych. 

Obecnie nie ma technologii, która pomogłaby w rozróżnieniu tych dwóch rodzajów odpadów – chce ją wprowadzić Lume Label.  

Trzy Pionierki i wspólny pomysł 

Zespół Lume Label stworzyły trzy uczestniczki programu – Joanna Ortyl, Agata Wiencierz i Barbara Podpora. Joanna Ortyl jest profesorem Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Jest też założycielką i CEO spin-offowej firmy Photo4Chem, która zajmuje się tworzeniem znaczników biochemicznych. W czasie Szkoły Pionierów PFR razem z Agatą Wiencierz, chemikiem z Politechniki Wrocławskiej oraz Barbarą Podporą, przedsiębiorcą z branży poligraficznej, wpadły na pomysł wykorzystania bioluminescencyjnych znaczników do oznaczania odpadów oraz stworzenia technologii sortowania tworzyw sztucznych. W przyszłości oznaczone w taki sposób mają być również tworzywa wielomateriałowe, np. kartony po soku, które bardzo często omyłkowo wrzucane są do pojemnika na papier. 

Pomysł na rozwiązanie i szczegółowy biznesplan, pozwoliły na zdobycie I wyróżnienia podczas Gali Finałowej 4. edycji Szkoły Pionierów PFR. Od tego momentu founderki zaczęły rozwijać swój produkt, założyły firmę, a także aktywnie działać na start-upowej scenie. 

Co słychać u Lume Label? 

Po uczestnictwie w Szkole Pionierów Lume Label rozpoczęło działanie jako zespół. Lume Label wzięło udział w pre-akceleratorze EIT Jumpstarter, a obecnie bierze udział w akceleracji we Wschodnim Akceleratorze Biznesu. - Prowadzimy też rozmowy z inwestorami i kręcimy spoty reklamowe - mówi Agata Wiencierz, CEO Lume Label. 

Zespół wziął także udział w szeregu konkursów dla start-upów, docierając do półfinałowej 20 Huawei Start-up Challenge, bierze udział w konkursie „Mam Pomysł na Startup” i został nominowany do programu "MADE IN POLAND 2022" organizowanego przez Polska Agencja Przedsiębiorczości, Forum Przedsiębiorczości i Wyborcza.pl.