Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

E-book "Technologie dla Obronności". Jak działa akcelerator DIANA NATO i jak wygląda polski sektor dual-use?

Technologie wojskowe są zwykle motorem postępu technologicznego. Wykorzystanie nowych rozwiązań stworzonych dla wojska wpływa na rozwój technologii cywilnych, jednak ten model coraz częściej działa w obie strony - technologie stworzone dla rynku konsumenckiego znajdują swoje zastosowanie w obronności. Jak wygląda polski ekosystem innowacji w kontekście rozwiązań dual-use? Jakie cele stawia sobie, i jak działa, akcelerator DIANA NATO? Jak wyglądają wojskowe zamówienia? Dowiesz się z naszego raportu.

W przeddzień uruchomienia akceleratora DIANA NATO, Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Obrony Narodowej podpisują porozumienie o współpracy, które rozpocznie Program "Technologie dla Obronności" - polskie działanie w ramach akceleratora DIANA NATO. Polski program ma na celu wsparcie innowacji oraz synergii między sektorem prywatnym, naukowym i publicznym. PFR ma także informować o działaniach akceleratora.

W ramach współpracy PFR i MON publikujemy raport "Technologie dla Obronności", który jest przedstawieniem potencjału polskiego ekosystemu innowacji w zakresie tworzenia i rozwoju technologii podwójnego zastosowania (dual-use). Omówiono w nim znaczenie tych technologii dla polskiej gospodarki i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, instytucje rozwijające ekosystem innowacji w Polsce, a także wybrane przykłady polskich rozwiązań dual-use. 

Poza tym raport zawiera także szkic planowanych przez NATO działań w ramach akceleratora DIANA i przedstawia system pozyskiwania sprzętu wojskowego. Ma przedstawiać zarówno potencjał naszego ekosystemu, jak i być wskazówką dla innowatorów, którzy planują tworzenie technologii, które mogą być użyte w przyszłości do celów obronnych. Zapraszamy do lektury!

Zobacz również