Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Znamy zwycięzców 4. edycji Szkoły Pionierów PFR!

Czwarta, zielona edycja Szkoły Pionierów PFR za nami! Podczas Gali Finałowej, na której zaprezentowało się dziesięć finałowych zespołów, wyłonieni zostali laureaci programu współtworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro. Największe uznanie jurorów zdobył projekt zespołu Znika, a wyróżnione zostały zespoły Lume Label, Momkey i Dżo. Wyrównana walka pomiędzy finalistami trwała do ostatniej chwili. Zobaczcie, jakie ekologiczne rozwiązania Pionierzy chcą wprowadzać na rynek!

Szkoła Pionierów PFR to międzynarodowy program edukacyjny, w którym uczestniczą początkujący przedsiębiorcy, naukowcy i pasjonaci technologiczni. Czwarta edycja była inna niż wszystkie – jej celem było wypracowanie start-upowych rozwiązań, odpowiadających na wyzwania klimatyczne, dlatego prawie wszystkie finałowe projekty mają w sobie „zielony” pierwiastek.

Kończąca się właśnie odsłona programu rozpoczęła się we wrześniu od intensywnych, trzytygodniowych warsztatów i serii spotkań z ekspertami, w których udział wzięło 50 uczestników w wieku od 20 do 40 lat. Wszyscy zdobyli cenne umiejętności biznesowe i wiedzę niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności w branży technologicznej. Zbudowali też zespoły założycielskie.

Najlepsi wśród Pionierów

Uczestników Gali Finałowej, którą w Centralnym Domu Technologii w Warszawie poprowadził dziennikarz Daniel Rząsa (redaktor naczelny portalu 300Gospodarka), powitał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju – Bartłomiej Pawlak, który powiedział, że nie da się przejść transformacji energetycznej bez nowych technologii, a jako Polska coraz dynamiczniej gonimy tych, którzy działają najprężniej w dziedzinie rozwoju zielonych źródeł energii. Głos zabrał także Marcin Gruszka, Head of Communication Allegro, które niezmiennie od początku istnienia Szkoły Pionierow PFR, wspiera organizację programu.

Ważnym punktem Gali Finałowej było wystąpienie Kamila Wyszkowskiego, Dyrektora Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, który opowiedział o wadze problemów środowiskowych i klimatycznych, przed którymi stoimy my wszyscy. Wytłumaczył także z czego wynika gwałtowny globalny wzrost temperatury i konsekwencjach, które może wywołać brak reakcji na istniejące problemy.

Najważniejszym punktem wieczoru była prezentacja finałowych rozwiązań. Wśród nich znajdowały się projekty powstałe podczas warsztatów Szkoły Pionierów PFR we wrześniu 2021 r. oraz projekty, które Pionierzy rozwijają już od dłuższego czasu, lecz teraz wzbogacili je o wiedzę wyniesioną z zajęć. W Centralnym Domu Technologii w Warszawie, swoje zielone rozwiązania zaprezentowało 10 zespołów, które oceniało jury w składzie:

• Paweł Grzegorczyk, p.o. Dyrektora Dep. Rozwoju Innowacji PFR,

• Małgorzata Walczak, Dyrektor Inwestycyjna PFR Ventures,

• Marcin Gruszka, Head of Communication Allegro,

• Marcin Małecki, Redaktor Naczelny Mam Startup,

Każdy zespół dysponował trzema minutami na wygłoszenie przez swojego reprezentanta pitch decku, po którym czas na zadanie pytań miała komisja konkursowa. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na wartość biznesową i merytoryczną projektu oraz na jakość przygotowanej prezentacji multimedialnej i sposób jej przedstawienia przez zespół. Równie ważne były jednak odpowiedzi na zadane przez jurorów pytania.

Wszystkie finałowe prezentacje były przygotowane na wysokim poziomie. Dokładnie przedstawiły sposób działania produktu, przewagę rynkową nad konkurencją, plan na dalszy rozwój start-upu oraz tworzący go zespół.

Kto wygrał?

Komisja konkursowa zdecydowała, że ze wszystkich prezentowanych projektów najciekawszym i najlepiej rokującym jest Znika, czyli start-up, który ma dostarczać innowacyjne rozwiązania z zakresu opakowań roślinnych - dostarczając opakowania, taśmy pakowe czy etykiety termiczne stworzone z naturalnych materiałów - skrobii, traw czy celulozy. W ramach nagrody zwycięski projekt otrzymał 50 tys. zł.

Wyróżnienia:

Uznanie jurorów i wyróżnienia zdobyły projekty - Lume Label i Momkey. 

Lume Label ma pozwolić na znakowanie kompostowalnych, papierowych czy wielomateriałowych opakowań za pomocą luminescencyjnych marketów. Poza oznaczaniem opakowań start-up planuje stworzyć urządzenia wykrywające i identyfikujące odpady w sortowniach.

Zespoł Momkey tworzy eko-boxy z materiałami zero-waste oraz aplikację mobilną pozwalające na zabawę z dzieckiem z codziennie nowymi pomysłami na aktywności, które mają uczyć pozytywnie wpływających na środowisko zachowań.

Z uwagi na bardzo wysoki poziom projektów, Allegro postanowiło przyznać nagrodę specjalną projektowi Dżo. to inteligentne kompostowniki, które pozwolą na proste, intuicyjne i szybkie kompostowanie – na tyle proste, że będzie można ich używać nawet w przestrzeniach biurowych.

Mamy już 200 Pionierów!

Podsumowując czwartą edycję programu, należy przypomnieć, że społeczność wszystkich absolwentów Szkoły Pionierów PFR liczy już 200 osób. Wiele z nich z powodzeniem rozwija swoje biznesy – dość powiedzieć, że w ostatnich trzech latach łącznie otrzymały one przeszło 100 mln zł dofinansowania! Do najbardziej dynamicznie rozwijających się start-upów prowadzonych przez Pionierów należą – VividQ – (w samym 2021 r. zdobyli 57 mln zł dofinansowania), Jutro Medical (27 mln zł dofinansowania w 2021 r.), HearMe, UpMedic, Pora na Pola czy Hilosolutions (wszystkie po ok. 1 mln zł dofinansowania). Aleksandra Pędraszewska (VividQ), Adam Janczewski (Jutro Medical) i Rafał Grudzień (ProperGate) znaleźli się w tegorocznym rankingu magazynu Forbes „30 under 30”.

Pionierzy tworzą innowacyjne rozwiązania, które z powodzeniem wpisują się w polski ekosystem innowacji. Uczestnicy czwartej, zielonej edycji Szkoły Pionierów PFR również mają za sobą pierwsze sukcesy.

  • Dwa zespoły (Znika i Lume Label) zakwalifikowały się do półfinałowej 20 Huawei Startup Challenge
  • Znika wygrał Konkurs dla Zaangażowanych podczas Kongresu Dobrych Praktyk ESG/CSR/SDG
  • Cześć zespołów uzyskała wsparcie ze strony Platform Startowych (Unicorn Hub)
  • Dwa zespoły powstałe we wrześniu już generują przychody

W przypadku wielu rozwiązań, duże znaczenie dla ich dalszego wzrostu miała pomoc mentorska uzyskana zarówno podczas warsztatów Szkoły Pionierów PFR, jak i po nich. Pionierzy mogą liczyć na wsparcie i eksperckie rady także długo po zakończeniu swojego uczestnictwa w inicjatywie.

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!