Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Aż 75 tys. Euro dla kobiet w deep techu. Ruszyła kolejna edycja Woman TechEU

Rozpoczęła się druga edycja europejskiego programu przeznaczonego dla kobiet tworzących rozwiązania na styku innowacyjnych technologii i nauki. Uczestniczki mogą orzymać nie tylko wsparcie finansowe, ale także coaching i mentoring.

W centralnej Europie, według zeszłorocznego raportu „European Women in VC and Unconventional Ventures” stworzonego dzięki współpracy PFR Ventures, EY, Dealroom, Google for Startups i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, start-upy, których founderkami były kobiety pozyskały jedynie 1% inwestycji w regionie. Unia Europejska informuje także, że na kobiety przypada także 10% wszystkich zgłoszeń patentowych w UE, a tylko 15% europejskich start-upów jest zakładane lub współzakładane przez kobiety.

Szczególnego wsparcia wymagają zwłaszcza młode firmy związane z sektorem deep tech. Ze względu na długi czas badań, interdyscyplinarność projektów i dużą innowacyjność oraz wysokie ryzyko związane z tworzeniem deep techowych rozwiązań, trudno im często znaleźć finansowanie, zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju.

EU wesprze ponad 100 start-upów

W związku z tym EU postanowiło wesprzeć zarówno tego typu projekty, jak i kobiety pracujące nad nimi. To już druga edycja programu przeznaczonego dla prowadzonych przez kobiety start-upów. Founderki i co-founderki deep techowych projektów mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe wysokości do 75 tys. euro, ale także mentoring i coaching w ramach programu Woman Leader’s Programme – łącznie z networkingiem i przeznaczonymi tylko dla nich spotkaniami.

Dla uczestniczek programu przeznaczone jest ponad 100 mln euro, co pozwoli na wsparcie ok. 130 start-upów. - Pilotażowa edycja naszego programu spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Otrzymaliśmy ponad 400 zgłoszeń z całej UE. Jestem dumna z tego, że wspieramy obecnie 50 firm prowadzonych przez ambitne kobiety z 16 krajów - mówi Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Do programu można aplikować do 4 października pod tym adresem.

Jak wygląda sytuacja założonych przez kobiety start-upów w Polsce? Zobacz mapę przygotowaną przez PFR i Dealroom

Inne aktualności

Chcesz wprowadzać nowe rozwiązania w firmie? Zgłoś się do Akademii Managera Innowacji PARP

Co słychać u obserwowanych przez nas start-upów? Sprawdzamy!