Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 446 mln PLN

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w pierwszym kwartale 2023 roku. Z danych wynika, że w tym okresie 127 spółek pozyskało 446 mln PLN od 68 funduszy. To kwota niższa niż w zeszłym kwartale zeszłego roku, ale nie wskazuje na rynkowy kryzys.

Jak informuje PFR Ventures, w pierwszym kwartale 2023 polskie i zagraniczne fundusze VC i CVC zainwestowały w 127 transakcjach 446 mln PLN w polskie start-upy. Oznacza to spadek kwoty inwestycji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku i wzrost o 84% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku. Równocześnie znacząco wzrosła liczba transakcji.

Wartość i liczba transakcji. Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz

Rok 2023 w polskim ekosystemie start-upów rozpoczął się bez transakcji o charakterze megarundy (w całym 2022 roku odnotowaliśmy tylko 1 taką transakcję). Największą transakcją w kwartale była Runda A Vue Storefront. Spółka pozyskała od inwestorów 94,2 mln PLN. Fundusze VC dokonały jeszcze 4 transakcji, których wartość przekraczała próg 20 mln PLN (Contect – 47,1 mln PLN, HiProMine – 34,5 mln PLN, SatRevolution – 21,9 mln PLN, Occubee – 20 mln PLN).

Kryzys musnął polski ekosystem – mniej inwestują zagraniczne VC

Globalne i europejskie spadki wartości inwestycji w Q1 2023 objawiły się również w naszym ekosystemie. Odnotowaliśmy bardzo wysoką liczbę rund, ale większość z nich bazuje na krajowym kapitale zalążkowym. Obserwujemy mniejsze zainteresowanie funduszy zagranicznych, które zwyczajowo dostarczały kapitał w rundach A+. Tym samym, spada również średnia wartość inwestycji. Polskie fundusze VC wciąż posiadają kapitał zalążkowy dla innowacyjnych projektów. Wyzwaniem dla założycieli spółek będzie przekonanie zagranicznych inwestorów. Nie jest to jednak niemożliwe, czego dowodzi choćby runda Vue Storefront – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Aktywność na rynku jest mniejsza, widać to przede wszystkim w kurczącej się podaży projektów mimo utrzymującego się popytu ze strony inwestorów. Prawdopodobnie nadal trwa proces docierania się sentymentu inwestorów i oczekiwań założycieli spółek. Jedni, w ślad za mnożnikami na NASDAQ, są bardziej konserwatywni
w kwestii wycen spółek, drudzy pamiętają jak sytuacja wyglądała 1-2 lata temu i często chcą poczekać na lepszy moment do sprzedaży udziałów
– wskazuje Karol Lasota, principal w Inovo VC.

W ciągu pierwszego kwartału 2023 roku zwiększyła się transakcji na wczesnych etapach rozwoju firm. Finansowanie seed i pre-seed to aż 112 transakcji. W zeszłym roku było ich 86, a w 2021 roku 88.

Mimo ogólnego wzrostu liczby transakcji, ich średnia wartość spadła z 6 mln PLN w Q1 2022 do 3,5 mln PLN w Q1 2023. Z tych statystyk można pośrednio wnioskować o spadku wycen samych spółek, co potwierdzają również komentarze przedstawicieli funduszy VC. Jednak cieszy fakt, że mimo spadku liczby późniejszych rund, ciągle stanowią one widoczny fragment rynku.

- Najważniejsze dla naszego rynku jest utrzymywanie poziomu kilkunastu rund A oraz późniejszych. Dzieje się to pomimo spadku sentymentu inwestycyjnego wśród funduszy VC later-stage na całym świecie. To niezbity dowód na dojrzewanie polskiego ekosystemu start-upowego - mówi Maciej Małysz, partner w Inovo VC.

Pełen raport znajdziesz na stronie PFR Ventures.

Inne aktualności

Chcesz rozwijać cyfrowe projekty? Dowiedz się jak je finansować i przygotowywać podczas InfoWeek PFR

Polscy naukowcy rozwijają AI – od dziś w ramach europejskiej sieci Ellis