Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC – w tym tygodniu inwestują firmy!

W tym tygodniu zanotowaliśmy cztery inwestycje związane z polskim ekosystemem innowacji – natomiast inwestowały nie tylko VC. Dwie duże inwestycje pochodzą od Kulczyk Investments i x-kom.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy już o dużej inwestycji w Novakid – ten powstały w Krakowie start-up to szkoła języków dla dzieci skierowana do dzieci. Otrzymała ponad 130 milionów złotych od funduszy z Europy i Doliny Krzemowej, ale to nie była jedyna runda, w której uczestniczyły start-upy i fundusze pochodzące z Polski. 

Jeśli chodzi o VC, aktywne było ffVC Poland – wsparło, razem z 12 innymi funduszami, estońskie Montonio – platformę służącą do płatności i płatności odroczonych w e-commerce. Estoński fintech gromadzi różne oferty kredytowania zakupu, i chwali się integracją w dwie minuty z wieloma popularnymi silnikami sklepowymi. Montonio jest obecne w ponad 1300 sklepach w krajach bałtyckich, a z aplikacją zetknęło się już 25% Estończyków. Do start-upu trafiło ok. 12 mln złotych.

Kulczyk inwestuje w Baselinker, a x-kom w Pomelody

Pozostałe inwestycje w zeszłym tygodniu pochodziły spoza środowiska funduszy venture capital. Kulczyk Investments zainwestowało w Baselinker – e-commerce’owe rozwiązanie automatyzujące sprzedaż i pozwalające na integrację różnych kanałów – od sklepu online, przez marketplace’y takie jak allegro, przez narzędzia do płatności i wysyłki produktów.

- To wyjątkowa spółka. Jest doskonale zarządzana, ma bezkonkurencyjny produkt, a co najważniejsze ogromny, międzynarodowy potencjał rozwoju - mówił Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments w rozmowie z MamStartup.

Nietypowym inwestorem w zeszłym tygodniu okazał się x-kom. Technologiczna spółka zainwestowała w Pomelody – start-up tworzący piosenki dla dzieci i rozwiązania z nich korzystające (m.in. książki czy gry korzystające z muzyki). Środki zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę sklepu internetowego, rozszerzenie oferty produktowej, rozwój aplikacji mobilnej oraz ekspansję zagraniczną. Oprócz wsparcia finansowego, inwestycja zakłada także współpracę strategiczną i operacyjną

- Widzimy w Pomelody duży potencjał, nie tylko krajowy, ale też zagraniczny. Obecne wyniki finansowe firmy pozwalają na bardzo optymistyczne prognozy. Chcemy, by nasza inwestycja była kołem zamachowym, które jeszcze silniej rozpędzi ten muzyczny mechanizm i pozwoli na pełne wykorzystanie jego możliwości - komentuje inwestycję Michał Świerczewski, prezes x-komu.

Szukasz finansowania dla swojego pomysłu? W 3 godziny nauczysz się, jak zdobyć środki w naszym darmowym kursie online.

 

Inne aktualności

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC