Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: w końcu duże rundy!

Zeszły tydzień przyniósł naprawdę duże rundy – w ciągu tygodnia polskie start-upy zebrały ponad 150 mln złotych. Kto dostał finansowanie? Zobacz!

Początek wiosny sprawił, że pojawiły się pączki odnowy w start-upowym ekosystemie. W pięciu rundach polskich start-upów i dwóch zagranicznych w których brały udział polskie VC w sumie zebrano aż 150 mln złotych.

20 mln Euro dla Vue Storefront w rundzie A

Vue Storefront to według niektórych ekspertów i analityków materiał na kolejnego polskiego jednorożca. Powstały w 2021 roku start-up to rozwiązanie do tworzenia własnych sklepów e-commerce. Jest to rozwiązanie „headless” – do zastosowania niezależnie od języka programowania i stosowanej platformy. Sam sklep można zbudować bez potrzeby jakiegokolwiek kodowania – z „klocków”, które możemy zbudować dzięki silnikowi aplikacji. Poszczególne klocki to usługi skupione na konkretnych funkcjach biznesowych, które można podmieniać, testować i usuwać bez naruszania integralności systemu. Sklepy mogą dzięki temu szybciej reagować na potrzeby klientów, np. zmieniać zawartość, uruchamiać spontaniczne akcje promocyjne, dodawać bramki płatnicze popularne na danym rynku lub wdrażać dowolnie konstruowane mechaniki lojalnościowe. Vue Storefront rozpoczął działanie jako platforma open-source, jednak wprowadził także wersję „pudełkową”.

Vue Storefront rozwija swoją firmę przede wszystkim w USA, gdzie posiada jedno z biur. Wśród klientów firmy są duże firmy, tak jak m.in. producent zegarków Zenith, Tally Weijl, Orgill, największy amerykański dystrybutor hardware, czy modowy Zadig & Voltaire.

To druga runda polskiego start-upu. Zebrał w niej 20 mln EUR (ok. 87 mln złotych) w rundzie, której przewodził londyński Felix Capital, a brali udział dotychczasowi inwestorzy - CREANDUM, Earlybird Venture Capital i SquareOne Venture Capital. Środki zespół Vue Storefront chce przeznaczyć na rozwój zarówno produktu, biznesu, jak i zespołu.

50 mln złotych na recykling opon

Contec, to szczeciński start-up który odzyskuje materiały przemysłowe ze zużytych opon stosując autorską technologię, tworzoną przez pięć ostatnich lat. Dzięki niej surowce (m.in. sadzę, oleje i stal) da się odzyskać i wykorzystać m.in. przy produkcji nowych opon i innych produktów z gumy.

Lead Investorem rundy jest HiTech ASI, którą zarządza VINCI – spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego. Drugim inwestorem jest większościowy akcjonariusz – Warsaw Equity Group. Pozyskane środki (w podziale na: 8 mln euro – HiTech ASI oraz 2 mln euro – Warsaw Equity Group) zostaną wykorzystane na zwiększenie mocy przerobowych zakładu. Po sfinalizowaniu prac Contec będzie mógł nominalnie przetwarzać 33 tys. ton zużytych opon rocznie – to aż trzykrotnie więcej niż jest to możliwe przy wydajności dzisiejszej instalacji. Ponadto modernizacja zwiększy możliwości produkcyjne oleju popirolitycznego oraz odzyskanej sadzy technicznej.

Zakończenie rozbudowy instalacji w Szczecinie planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Dodatkowo Contec prowadzi obecnie analizy związane z poszukiwaniem optymalnych lokalizacji pod budowę kolejnych zakładów w Europie.

- Pozyskanie finansowania stanowi ważny krok w rozwoju Contec. Zainteresowanie naszymi produktami znacząco przewyższa dotychczasowe możliwości produkcyjne, a pozyskany kapitał pozwoli nam je powiększyć i sprawniej reagować na zgłaszany popyt. Od wielu lat obserwujemy wyraźne działania branży przemysłowej w kierunku “zamykania obiegu” czyli cyrkularności. Implementacja zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą zmniejszać wpływ przedsiębiorstw na środowisko, stanowi jeden z filarów uzyskania statusu nowoczesnej i konkurencyjnej firmy oraz faktyczną realizację celów opisanych w strategiach ESG światowych koncernów. My jako Contec jesteśmy partnerem umożliwiającym dekarbonizację łańcuchów dostaw i wykorzystanie zrównoważonych surowców, zwłaszcza w branży tworzyw sztucznych i gumy - mówi Krzysztof Wróblewski, CEO Contec S.A.

6,5 mln złotych w pre-seedowej rundzie outsource’owego start-upu.

Epinote to polski start-up który ma zrewolucjonizować outsourcing prostych, powtarzalnych zadań. Model Epinote polega na zapewnianiu klientom całych zespołów pracowników wyposażonych w nowoczesne narzędzia, które mogą zrealizować całość lub tylko wybraną część projektu, a także m.in. wykonywać zadania administracyjne. Wystarczy zgłosić się do start-upu z zadaniem i deadlinem, a start-up sam dobiera do niego specjalistów i dba o jakość dzięki własnym wieloetapowym mechanizmom QA.

W spółkę zainwestowały fundusze Movens Capital, Kogito Ventures i Next Road Ventures, przy udziale Corvus Ventures i aniołów biznesu (w tym założycieli DocPlanner i Packhelp). Pozyskane środki pomogą Epinote m.in. rozwinąć platformę do samodzielnego zlecania zadań przez klientów.

Pierwsza zagraniczna inwestycja JR Holding – milion dolarów na AI do monitorowania budów

JR Holding, wehikuł inwestycyjny Januarego Ciszewskiego, zainwestowało 1 mln USD w AI Clearing. Założony przez polskich founderów w USA start-up ma analizować z pomocą algorytmów AI dane z trwających inwestycji budowlanych (przede wszystkim zdjęcia i filmy z dronów). W ten sposób ma przyspieszać monitoring w branży budowlanej, co pozwala minimalizować opóźnienia realizacji oraz przekroczenia budżetów. Porównanie danych do planów następuje w ciągu kilku godzin nawet w przypadku największych projektów budowlanych.

Inwestycja została przeprowadzona w modelu pożyczki zamiennej na akcje zwykłe AI CLEARING oprocentowanej 4% rocznie z terminem zapadalności 24 miesiące od daty podpisania umowy. JR HOLDING w zamian za udzieloną pożyczkę obejmie akcje AI CLEARING wyemitowane w ramach najbliższej rundy finansowania (rundy A).

1,5 mln Euro na złom od Market One Capital

METYCLE, polsko-niemiecka platforma pozwalająca na cyfrowy handel metalami wtórnymi, pomyślnie zakończyła rundę pre-seed o wartości 1,5 miliona euro. Przewodzili jej polski fundusz Market One Capital oraz Dutch Founders Fund (DFF). Do funduszy dołączyli aniołowie biznesu.

Chcemy jeszcze bardziej usprawnić międzynarodowy handel metalami wtórnymi poprzez zapewnienie jakości produktów w połączeniu z ich szybkim i bezproblemowym zamawianiem i wysyłką. Poprzez cyfrowy kanał sprzedaży wprowadzamy zaufanie do rozdrobnionego globalnego sektora przemysłu - mówi Rafael Suchan, współzałożyciel i dyrektor zarządzający METYCLE.

- Odciążamy dostawców, zdejmując z nich ciężar negocjacji, monitorowania płatności i przepływów logistycznych. Z kolei kupującym dajemy dostęp do materiałów najwyższej jakości i opcje płatności w lokalnej walucie - dodaje Sebastian Brenner, drugi współzałożyciel startupu i jego dyrektor zarządzający.

Środki z rundy METCYCLE planuje wykorzystać na poszerzenie swojej oferty. Firma chce również dodać usługi z obszaru finansowania i zabezpieczania kupujących. W tym celu start-up planuje stworzyć zespół zajmujący się międzynarodowym handlem metalami, a także zespoły skupiające się na rozwoju produktu cyfrowego i oprogramowania. W sumie planuje zatrudnić około dwudziestu nowych specjalistów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Milion złotych na medyczne drony

Medarotor to start-up, który pozwoli na zbudowanie platformy do transportu medycznego o zasięgu regionalnym. Ich rozwiązanie ma być wykorzystywane w specjalizacjach medycznych w których kluczową rolę odgrywa czas doręczenia przesyłek, takich jak diagnostyka laboratoryjna, transport krwi, tkanek biologicznych czy organów.

W pre-seedowej rundzie start-up został wsparty 1 mln złotych przez Green Ventures. Pieniądze, pochodzące z programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zostaną przeznaczone na rozwój start-upu.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.