Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC – pierwsza inwestycja PGNiG Ventures, MCI ogłasza duży exit

W przedświątecznym tygodniu wbrew pozorom fundusze wcale nie wypoczywały. Zapraszamy na cotygodniową dawkę informacji o inwestycjach na polskim rynku VC.

PGNiG stworzyło swój fundusz CVC – PGNiG Ventures w 2019 roku, ale pierwszą inwestycję ogłosił dopiero teraz – 4 mln zł trafiło do zajmującego się cyberbezpieczeństwem w przemyśle ICsec. Stworzony przez firmę system, zawierający software’owe i hardware’owe elementy, ma wykrywać w czasie rzeczywistym zagrożenia cybernetyczne i anomalie, które pojawiają się w sieciach automatyki przemysłowej i zapobiegać ich negatywnym skutkom.

Zdecydowaliśmy się na inwestycję w ICsec ze względu na innowacyjne rozwiązanie i liczne przewagi, takie jak m.in. doświadczony zespół, zweryfikowany przez dotychczasowych inwestorów model biznesowy oraz dynamicznie rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa, w którym działa spółka, a co za tym idzie wysoki potencjał wzrostu. Istotnym czynnikiem była także jasna wizja rozwoju i wyjścia na warunkach satysfakcjonujących dla akcjonariuszy – poinformowała Małgorzata Piasecka, Prezes PGNiG Ventures.

PGNiG to kolejna firma, która zainwestowała w ICsec. Pierwszą był fundusz CVC Tauronu. Pozyskane środki ICsec zamierza przeznaczyć przede wszystkim na komercjalizację swoich rozwiązań, dalsze prace badawczo-rozwojowe, działania sprzedażowe i marketingowe, ale również na wkład własny do projektów dofinansowanych ze środków unijnych lub krajowych. PGNiG Ventures ma zainwestować kolejną transzę takiej samej wysokości w czasie kolejnej rundy.

Fundusz MCI wyszedł z litewskiego e-commerce – za 37 mln EUR

Fundusz MCI Capital sprzedał udziały w Pigu, największym litewskim marketplace e-commerce londyńskiemu funduszowi private equity Mid Europa Partners. MCI zainwestowało w litewską spółkę 11 mln. EUR, a wyjść ma za ponad trzy razy wyższą kwotę – na przejęcie udziałów musi jeszcze wyrazić zgodę urząd antymonopolowy. 

Pigu uruchomiło swoją platformę e-commerce w zeszłym roku – i jest pierwszym szerokim marketplacem w krajach bałtyckich. Firma, po 6 latach od inwestycji przynosi zyski i kilkukrotnie zwiększyła przychody.

SMOK Ventures i singapurskie VC inwestują w aplikację oceniającą stan skóry i układu krwionośnego

Inwestycja SMOK Ventures, singapurskiego Verge Healthtech i aniołów biznesu w MX Labs miała miejsce w lutym, ale informacje o niej pojawiły się w mediach w zeszłym tygodniu. W seedowej rundzie firma zebrała 500 tys. dolarów.

MX Labs to polsko-estońska aplikacja mobilna z dwiema funkcjami – heart monitor i beauty. Ma, na podstawie obrazu z kamery telefonu, tworzyć obraz 3D twarzy użytkownika i monitorować drobne zmiany koloru i ruchy pod skórą, które odpowiadają pulsowaniu naczyń krwionośnych.Na tej podstawie będzie informować o tętnie, pulsie, oddechach na minutę czy zmianach w akcji serca. Druga funkcja – beauty ma oceniać stan, wiek i nawilżenie skóry, a także monitorować zmiany, takie jak pieprzyki. Start-up ma przeznaczyć środki na rozwój aplikacji i stojącego za nią rozwiązania AI i zwiększenie zespołu.

Śledzisz rynek VC? Przeczytaj gościnny tekst Marcina Sieranta o tym, jak dobrze robić PR dla funduszy VC!
 

Inne aktualności

PARP: Czy start-upy rzeczywiście są innowacyjne? Nadążają za trendami

Tydzień z VC: 23 mln zł na suplementy i 20 na zagraniczne przekazy pieniężne