Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: od protez dla zwierząt po software

Pięć inwestycji, pięć polskich start-upów. 18 milionów trafiło do polskich start-upów zajmujących się tematyką od zwierząt, przez zdrowie psychiczne, aż po tworzenie demo oprogramowania. Jak wyglądały zeszłotygodniowe inwestycje funduszy VC? Zobacz!

Ogłoszenia kolejnych rund finansowania polskich VC nie ustają. W zeszłym tygodniu doszło do pięciu rund – z czego cztery dotyczą polskich firm. Największa z nich to 1,7 mln euro, czyli około 8 mln złotych.

8 milionów od Rafała Brzoski i VC dla platform do tworzenia demo

Demoboost to platforma no code, która służy do szybkiego tworzenia demonstracyjnych wersji swoich programów – w pełni spersonalizowanej wersji. W ten sposób ma pomóc przede wszystkim sprzedawcom oprogramowania, którzy przed sprzedażą mogą pozwolić potencjalnemu klientowi na przetestowanie działania programu przed zakupem, lub sprawdzenie niektórych, interesujących klienta funkcji po spotkaniu biznesowym czy rozmowie telefonicznej.

Założyciele Demoboost (fot. mat. prasowe)

Firma została założona w ubiegłym roku i zdobyła już klientów na całym świecie (m.in. w Polsce, Niemczech, Irlandii, US, Indiach, Hong Kongu i Australii) w tym korporacje takie jak choćby Veritas i Citrix.

W seedowej rundzie 1,7 mln euro trafiło do Demoboost od dwóch funduszy – Movens Capital i btov, oraz aniołów biznesu, wśród których są m.in: Rafał Brzoska (założyciel i CEO InPostu), Piotr Karwatka i Tomasz Karwatka (Catch the Tornado) i Maciej Zawadzinski, założyciel i CEO, Piwik PRO.

- Rzadko zdarza się, aby startup na tak wczesnym etapie rozwoju miał produkt, który działa na tyle dobrze, że jest już używany przez dużą grupę firm będących liderami w swoich branżach. To świadczy nie tylko o wizji założycieli, ale także o ich zdolności do jej realizacji - podkreśla Andreas Goeldi z btov Partners.

4 mln złotych na wyjątkowe protezy dla zwierząt

Wimba to firma, która z pomocą druku 4D i aplikacji na smartfona tworzy ortezy i protezy przeznaczone dla zwierząt – stworzona przez dwóch doświadczonych już na polu tworzenia ludzkich protez Franciszka i Grzegorza Kosch, założycieli Glaze Prosthetics, który z powodzeniem rozwijali przez kilka lat, oraz weterynarza Macieja Szczepańskiego.

Start-up stworzył aplikację WimbaScan pozwalająca weterynarzowi zeskanować kończynę z wykorzystaniem smartfona i otrzymać obraz potrzebnej danemu zwierzęciu protezy i zmodyfikować ją i tworzy z wykorzystaniem druku 4D. Dzięki technologii start-upu czas dostarczenia protezy lub ortezy do klienta maleje od ponad miesiąca do tygodnia.

W spółkę 4 miliony złotych zainwestował w rundzie pre-seed fundusz Level2 Ventures.

- Na świecie żyje ok. 700 mln psów, aż 20 proc. z nich ma problem ortopedyczny. Tylko rak kości powoduje ponad 2 mln amputacji u psów rocznie. Do tej pory brakowało systemowych rozwiązań w postaci indywidualnie dopasowanych ortez i protez dla psów, które byłyby w stanie zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie ze strony lekarzy i pacjentów przy zachowaniu przystępnej ceny oraz krótkiego czasu realizacji - mówi Magdalena Pawłowska, partner funduszu. Jak dodaje, Wimba już teraz prowadzi rozmowy z sieciami klinik weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, aby do końca 2023 roku produkty spółki były dostępne w ponad 1000 placówkach weterynaryjnych na świecie.

Wellbee, platforma wsparcia zdrowia psychicznego z 3,5 mln wsparcia

Wellbee to start-up zajmujący się psychoterapią online – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i jako benefit dla firm. Działa od 2020 roku, a od tego czasu z usług medtechowej spółki skorzystało kilka tysięcy pacjentów. Platforma jest także partnerem ponad 60 klientów biznesowych, wśród których znajdują się m.in. takie międzynarodowe korporacje jak PwC, EY czy Canon.

Paweł Chrzan, CEO Wellbee (fot. mat. prasowe)

3,5 miliona złotych zainwestował w psychoterapeutyczną spółkę fundusz WP2 Investments. To drugi fundusz, który zainteresował się Wellbee – wcześniej zainwestował w nią Tar Heel Capital Pathfinder. Środki z tej rundy będą przeznaczone na rozwijanie procesów terapeutycznych oraz doskonalenie technologii w zakresie automatyzacji diagnostyki, a także ekspansję międzynarodową.

1,5 mln złotych od Januarego Ciszewskiego na automatyzację zamawiania służbowych podróży

Mindento to start-up, który zajmuje się automatyzacją procesów w obszarze podróży służbowych i wydatków prywatnych. Spółka korzysta z rozwiniętych technologicznie systemów rezerwacyjnych, integrując je z operatorami płatności i systemami finansowo-księgowymi oraz kadrowymi.

W firmę w seedowej rundzie zainwestowała 1,5 mln złotych firma JR Holding, czyli inwestycyjne ramię Januarego Ciszewskiego. Od czasu wejścia na rynek Spółka pozyskała grupę stałych klientów, przetrwała okres wywołany COVID-19, a w bieżącym roku pozyskała pierwszych klientów zagranicznych.

Dziecięcy marketplace z milionowym wsparciem

Bubaa to z jednej strony podobny do Vinted portal, na którym można sprzedać i kupić używane ubrana – jednak przeznaczone tylko dla dzieci. To nie wszystkie funkcje portalu – zbiera on także oferty opieki nad dziećmi, przedszkoli, sal zabaw, korepetycji, czy innych dziecięcych aktywności.

W spółkę zainwestował milion złotych fundusz Impera Alfa, który współpracuje z NCBR w ramach programu BRIdge Alfa. Pozyskane środki firma chce przeznaczyć na dalszy rozwój technologiczny, w tym przede wszystkim zbudowanie wirtualnego Asystenta Rodzica, opartego na sztucznej inteligencji.

Wirtualny Asystent Rodzica to projekt badawczy prowadzony przez start-up, a jego efektem ma być wdrożenie narzędzia do pomocy, która w zależności od wieku dziecka podpowie adekwatne produkty, usługi czy treści edukacyjne. - Rynek parentingowy jest niezwykle rozbudowany i szczególnie rodzice oczekujący pierwszego dziecka często nie zdają sobie sprawy z istnienia wielu udogodnień, które mogą im pomóc w jego wychowaniu. Chciałabym, aby taki wirtualny asystent towarzyszył każdemu użytkownikowi platformy Bubaa, bo jako matka dobrze wiem o ilu rzeczach rodzice muszą pamiętać - mówi Agnieszka Tycner, pomysłodawczyni i prezes spółki Bubaa.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.