Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: medtech, fintech i zielona energia na koniec roku

Mimo że dla wielu był to wolny tydzień, fundusze VC pracowały! Ostatnie inwestycje zeszłego roku to dwa medtechy, litewski fintech i energetyczny eko start-up. 

Największa zeszłotygodniowa inwestycja to runda Lerta – ten start-up to „wirtualna elektrownia”, która poza tworzeniem własnych farm fotowoltaicznym pozwala firmom na zarządzanie źródłami energii i zdobywanie jej za pośrednictwem różnych kanałów. Obecnie system obejmuje ponad 100 elektrowni o łącznej mocy 60 MW. W rundzie inwestycyjnej Lerta zyskała 12,75 mln zł, a zdobyte środki przeznaczy przede wszystkim na rozwój usługi wirtualnej elektrowni (VPP) w Polsce oraz działalności na nowych rynkach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

Głównym inwestorem w tej rundzie nie był fundusz VC, a pochodząca z Holandii grupa energetyczna Photon Energy Group – która razem z Value Tech Seed Fund i PGE zainwestowała w Lertę już w poprzedniej rundzie. Od 9 grudnia 2021 roku start-up świadczy również usługi obrotu energią elektryczną i bilansowania dla pierwszej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej Photon Energy Group na Węgrzech. 

Zespół Lerta (fot. mat. prasowe)

Cieszymy się, że możemy zacieśnić współpracę z Photon Energy Group poprzez najnowsze finansowanie kapitałowe serii A. Transakcja ta ma miejsce w momencie gwałtownie rosnących cen energii i zwiększającego się ryzyka braku równowagi na rynkach europejskich - powiedział Borys Tomala, założyciel i CEO Lerta. 

Aby utrzymać niezawodność sieci i swoją ekonomiczną rentowność, konsumenci muszą stać się aktywnymi uczestnikami rynku - produkować własną zieloną energię i zapewniać operatorowi sieci przesyłowej możliwość elastycznej reakcji w czasie rzeczywistym (np. poprzez redukcję zapotrzebowania). Wspólnie z Photon Energy Group pomożemy im zarabiać i oszczędzać więcej dzięki przyłączeniu się do naszej Wirtualnej Elektrowni - dodał. 

Dwa rozwiązania analizy obrazów dla medycyny z finansowaniem VC 

Dwa kolejne start-upy które otrzymały wsparcie VC przed nowym rokiem to bardzo podobne rozwiązania – AVIA Capital zainwestowało w Pro-Project Group Sp. z o.o. – twórców rozwiązań do kontroli jakości takich urządzeń diagnostycznych jak aparaty do radiografii, rezonansu magnetycznego, tomografii, mammografii czy USG, a Aligo VC w Smarter Diagnostics - zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, który wykorzystał technologię sieci neuronowych do analizy w bardzo szczegółowo zdefiniowanej niszy - obrazów rezonansu magnetycznego stawu skokowego. 

Pro-Project został wsparty przez AVIA nieujawnioną kwotą, ale pieniądze mają pomóc firmie na rozwój zagraniczny spółki, a także wprowadzenie, rozwój i promowanie rozwiązań chmurowych w jej produktach 

Nasze rozwiązania są już wykorzystywane przez wielu globalnych producentów sprzętu diagnostyki obrazowej w szpitalach, klinikach i gabinetach na ponad 100 rynkach. Kapitał i wiedza, którą otrzymujemy od AVIA Capital pomoże nam udoskonalić produkty i zbudować jeszcze większą skalę działania na rynku globalnym - powiedział dr Rafał Kartaszyński, Prezes Zarządu Pro-Project Group. 

Smarter Diagnostics z kolei uzyskało wsparcie wysokości 1,1 mln złotych. Stworzony i komercjalizowany przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) system Smarter Achilles MRI pozwala na zastosowanie Sztucznej Inteligencji w obrazowaniu ścięgna Achillesa. Jest pilotażowo wdrażany dla lekarzy-radiologów w kilku klinikach ortopedycznych m.in. Carolina Medical Center, Centrum Medycznym Gamma i MIRAI Clinic. 

Ortopedyczna diagnostyka obrazowa wsparta przez sztuczną inteligencję to nie tylko usprawnienie naszej codziennej pracy. Narzędzie świetnie sprawdza się w prewencyjnym monitorowaniu stanu ścięgien i pomaga wykryć ewentualne problemy. Umożliwia też późniejsze śledzenie procesu leczenia, personalizację rehabilitacji i leczenia dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu, szczególnie w medycynie sportowej, umożliwia to efektywny powrót do zdrowia - mówi dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń, lekarz-radiolog w MIRAI Clinic i konsultant medyczny w Smarter Diagnostics.  

Uzyskane w ramach programu Bridge Alfa 1,1 mln zł wsparcia finansowego od wyspecjalizowanego w obszarze medtech Aligo VC, oznacza dla spółki możliwość rozbudowania zespołu i dalszy rozwój produktu. 

Litewski fintech dla rolników wsparty przez dwa polskie VC 

Laimonas Noreika, founder i CEO HeavyFinance (fot. mat. prasowe)

Polskie fundusze Black Pearls VC oraz bValue, przy współinwestycji akceleratora Startup Wise Guys oraz aniołów biznesu wsparły pre-seedowo litewski HeavyFinance – platformę pożyczek rolnych. Start-up otrzymał milion dolarów finansowania. 

Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane przede wszystkim w celu ekspansji do Polski, a także do skalowania zespołu i wsparcia rozwoju na istniejących rynkach. Do tej pory start-up udzielił pożyczek o wartości ponad 14 milionów euro w Bułgarii, na Łotwie, Litwie i w Portugalii oraz pomógł ponad 450 rolnikom – posiadającym w sumie ponad 45 000 hektarów ziemi – przejść do bardziej zrównoważonych praktyk rolniczych. 

HeavyFinance pozwala na pozyskanie funduszy do 10 000 euro bez dodatkowego zabezpieczenia. Wszystkie pożyczki są administrowane w pełni online i obejmują dostosowany harmonogram spłat. Firma ma na celu udzielenie pożyczek rolniczych o wartości 500 milionów euro do końca 2024 roku. 

Rolnictwo jest kluczowym polem bitwy w walce ze zmianami klimatu, a cały sektor jest szybko przekształcany przez technologię. Młode pokolenie rolników już czeka, aby przejść na nowe modele rolnicze, które są bardziej przyjazne naturze. Niestety do tej pory dostęp do finansowania stanowił poważną barierę. W Europie istnieje znaczna luka w finansowaniu małych i średnich gospodarstw rolnych oraz duży apetyt inwestorów na wysokodochodowe produkty inwestycyjne. HeavyFinance jest tutaj, aby zaspokoić obie potrzeby - powiedział Laimonas Noreika, CEO HeavyFinance.

Interesują Cię zielone rozwiązania? Ściągnij nasz e-book o ekologicznych start-upach.

Inne aktualności

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC