Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: Jedna inwestycja na dzień!

Zeszły tydzień to aż siedem inwestycji, z czego aż pięć od dwóch funduszy. Zobacz co wydarzyło się w zeszłym tygodniu w polskim ekosystemie!

Dwie inwestycje JR Holding, trzy Carlson Evig Alfa i po jednej Arkley Brinc oraz astorya VC – to całkiem napięty tydzień w ekosystemie VC. W co zainwestowały fundusze?

January Ciszewski inwestuje w elektromobilność i… wyścigi influencerów

JR Holding, wehikuł inwestycyjny Januarego Ciszewskiego, zainwestował 10 mln złotych w Noxo Energy. To czwarta w Polsce sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w kraju – najszybciej się rozwijająca. Co w niej ciekawe, to właśnie model rozwoju – Noxo celuje przede wszystkim w miejsca atrakcyjne turystycznie, 4 i 5 gwiazdkowe hotele, parki rozrywki, pola golfowe oraz galerie handlowe. Elektryczny start-up finansuje partnerom zakup i montaż stacji, a także pokrywa koszty wykorzystanej energii na potrzeby ładowania samochodów.

Środki pozyskane z inwestycji JR Holding spółka zamierza w większości przeznaczyć na wydatki związane z zakupem i instalacją nowych stacji ładowania , podłączeniem ich do sieci oraz na sprzęt lub ulepszenie podłączeń do sieci dla już istniejących.

- Inwestycja w Noxo Energy jest dla nas kolejnym projektem w sektorze odnawialnych energii. Jest to dla nas jedna z priorytetowych branż. Po zakończeniu inwestycji w Columbus Energy reinwestujemy zyski w przedsięwzięcia, które w naszej ocenie będą się szybko rozwijać. Mamy w swoim portfelu już producenta innowacyjnych pomp ciepła, firmy IGLOO i MILOO ELECTRONICS, magazyny energii LAserTec czy producenta przełomowych baterii The Batteries. Noxo dołącza do tego portfolio i jestem przekonany, że zapewni nam w przyszłości oczekiwany zwrot z zainwestowanego kapitału – deklaruje January Ciszewski, inwestor i prezes JR Holding.

Druga inwestycja JR Holding ogłoszona w zeszłym tygodniu też jest związana z motoryzacją – SpeedGames to organizacja założona przez Kubę Przygońskiego, polskiego kierowcę rajdowego i motocyklistę, Mistrza Polski w Driftingu i wielokrotnego uczestnika Rajdu Dakar. We współpracy z głównym partnerem strategicznym, którym jest TikTok, SpeedGames organizuje motoryzacyjne imprezy w których biorą udział gwiazdy i influencerzy. Planuje także organizację profesjonalnych imprez driftingowych.

SpeedGames zostało wsparte przez holding nieujawnioną kwotą. Wiemy za to, że plany rozwojowe poszerzone dzięki inwestycji to nie tylko pozyskiwanie przychodów od sponsorów i z biletów, ale również z transmisji, uruchomienie marki odzieżowej, projekty NFT itp. 

- Ekspozycja na tak nowatorskich i prestiżowych wydarzeniach jak SpeedGames nie tylko przyczyni się do wzrostu rozpoznawalności JR Holding, ale także wpisuje się w naszą strategię wspierania projektów związanych z nowoczesnymi mediami oraz rozrywką. Dotychczas w naszym portfelu tą branżę reprezentowała Ekipa Holding, a od teraz będziemy również partycypować w rozwoju tych niezwykle emocjonujących zmagań, które stanowią nie tylko świetną rozrywkę, ale jestem przekonany, że okażą się dla nas również korzystną inwestycją - podkreślił January Ciszewski.

Trzy miliony na trzy start-upy od Carlson EVIG Alfa

Carlson EVIG Alfa to fundusz inwestujący w spółki na wczesnym etapie rozwoju – nawet na etapie Proof of Concept i Proof of Product. Przy czym jego założeniem jest przede wszystkim wsparcie R&D. W zeszłym tygodniu ogłosił inwestycje w trzy start-upy, które w sumie wsparł 3 mln. złotych. Są to:

AI_Seller - projekt, który chce wykorzystać możliwości uczenia maszynowego (machine learning) do wsparcia sprzedaży w kanale e-commerce. Klienci start-upu otrzymają w oparciu o aktualne dane sprzedażowe predykcje, wskazujące w czasie rzeczywistym, które produkty, w jakiej cenie i w którym kanale warto aktualnie oferować klientom.

Connect4KIDS - zamierza stworzyć kompleksowe rozwiązanie, pozwalające diagnozować i prognozować rozwój wad postawy u dzieci oraz wspierać nauczycieli i trenerów w doborze odpowiednich ćwiczeń do korekcji. W proces będą zaangażowani rodzice, którzy otrzymają informacje o postępach w realizowanym programie ćwiczeń. Założyciele Connect4KIDS planują, że ich rozwiązanie stanie się powszechnie używanym narzędziem w placówkach oświatowych.

Trzecim rozwiązaniem jest True Moves – ten start-up pracuje nad rozwiązaniem przeznaczonym dla miłośników klasycznych zegarków, którzy chcą mieć dostęp do funkcjonalności oferowanych przez smartwatche Spółka opracuje i wprowadzi na rynek zintegrowany z paskiem zegarka moduł, zapewniający takie funkcje jak np.: komunikacja z telefonem komórkowym, monitorowanie aktywności fizycznej, bezdotykowe płatności czy lokalizacja.

Fundusz jest w trakcie procedowania jeszcze jednej inwestycji , która finalnie zamknie portfel inwestycyjny Carlson ASI EVIG alfa.

- W związku z zamknięciem okresu inwestycyjnego, cała nasze zaangażowanie skupia się na pracy ze spółkami portfelowymi. Zainwestowaliśmy w ponad 40 projektów i każdy z nich wymaga naszego pełnego wsparcia. Chcemy wspomagać nasze spółki w obszarach związanych z corporate governance, sprzedażą, zarządzaniem finansami oraz pozyskiwaniem klientów. Będziemy także koncentrować się na wspieraniu spółek portfelowych w pozyskiwaniu finansowania w kolejnych rundach, co w niektórych sytuacjach można być dla nas szansą na udane wyjście z inwestycji. W naszej ocenie, część z naszych startupów jest już na tyle rozwinięta biznesowo, że może zainteresować fundusze VC inwestujące w bardziej zaawansowane projekty lub inwestorów branżowych - mówi Łukasz Marczuk, wiceprezes Carlson ASI EVIG Alfa.

1,9 mln zł więcej na monitoring magazynów

CosmoEye to polska spółka rozwijająca system streamingowy B2B do zarządzania magazynem. System został stworzony dla firm, które potrzebują ciągle obserwować hale produkcyjne lub monitorować zapasy. Mogą to być na przykład firmy produkcyjne, hurtownie, czy centra dystrybucji e-commerce. Aby zapewnić przestrzeganie przepisów BHP, procesów i operacji na hali magazynowej, CosmoEye wykorzystuje zintegrowane kamery wideo i narzędzia sztucznej inteligencji, które dokonują one analizy nagrań w czasie rzeczywistym.

O start-upie pisaliśmy już w sierpniu, kiedy to chwalił się inwestycją wysokości 2 mln złotych od funduszu Arkley Brinc VC. To jednak, jak się okazało, nie był koniec rundy inwestycyjnej start-upu – fundusz Arkley Brinc powiększył kwotę finansowania do 3,9 mln złotych. Runda zapewni firmie CosmoEye możliwość pozyskiwania nowych klientów oraz skalowania swojej działalności na nowe rynki.

Polsko-francuski fundusz inwestuje w hiszpański insurtech

Ostatnia runda prowadzi nas poza Polskę. Polsko-francuski fundusz Astorya VC zainwestował w Vitaance – hiszpański start-up oferujący ubezpieczenia na życie w forme benefitu pracowniczego. Polski fundusz już wcześniej inwestował w tę spółkę. W gronie finansujących znaleźli się też m.in. K Fund, Kindred Ventures czy Softbank. W sumie runda wyniosła 2,2 mln euro.

Vitaance zamierza przeznaczyć pozyskane środki na rozwój produktu i ekspansję zagraniczną.

Paweł Chełchowski

Starszy Specjalista w Departamencie Rozwoju Innowacji PFR. Redaktor prowadzący portal startup.pfr.pl

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.