Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: dwie rundy – kosmos i meble

Zeszły tydzień w świecie VC to jedynie dwie rundy, ale pieniądze trafiły do start-upów z ciekawych branż: spacetechu i meblarskiej. Zobacz, co działo się na rynku VC.

Zeszły tydzień to jedynie dwie, seedowe inwestycje. Jednak z jednej strony to ciekawe branże, a z drugiej domykający portfolio SPINAKER Alfa i dawno niewidziane fundusze – takie jak bValue.

Transport kosmiczny ze wsparciem bValue i Sunfish Partners

Liftero, start-up, który chce działać w branży transportu orbitalnego. Spółka, założona w 2019 roku, opiera się na doświadczeniu zdobytym podczas współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i projektami finansowanymi przez UE. Chce tworzyć statki kosmiczne wielokrotnego użytku – które mają transportować ładunki z punktu A do punktu B w kosmosie. Statki polskiego start-upu mają działać jak pojazdy dostawcze, dostarczając na orbitę części lub satelity, które potem będą trafiały dalej.

Założyciele Liftero (fot. mat. prasowe)

- Super ciężkie i reużywalne rakiety nośne wchodzą na rynek, z wiodącym SpaceX na czele, a wraz z nimi oczekujemy transformacji modelu dostępu do przestrzeni kosmicznej w tzw. model hub-and-spoke, w którym nasze statki kosmiczne będą pełnić istotną rolę, dostarczając ładunki z węzła transportowego do węzłów docelowych - mówi Tomasz Palacz, CEO & CTO Liftero.

W pierwszej rundzie finansowania start-up pozyskał finansowanie od Sunfish Partners, Freya Capital, bValue oraz aniołów biznesu. Nie została ujawniona wysokość rundy. Pieniądze z kolei mają być przeznaczone na budowę pierwszej rakiety Liftero – ma być przeznaczona do wynoszenia w kosmos nanosatelitów. Ma być najmniejszym tego typu pojazdem na rynku i być wyposażony w unikalny, ekologiczny napęd chemiczny.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że poziom inwestycji prywatnych w spółki kosmiczne w Polsce rośnie, co jest niezbędne do budowy silnego sektora i konkurencji na rynku międzynarodowym - komentuje Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. - Liftero przekonało do siebie inwestorów, co jest bardzo dobrym znakiem, w szczególności, że spółka planuje rozwój kompletnego systemu kosmicznego. Życzymy powodzenia, a jednocześnie będziemy wspierać i śledzić dalsze losy spółki z zaciekawieniem.

Platforma do zamawiania mebli z dowolnym nadrukiem z finansowaniem od SPINAKER Alfa

Meble, które możesz zamówić online w dowolnym kształcie i rozmiarze, a dodatkowo z dowolnym, wypukłym zadrukiem płyty MDF, łącznie z przygotowaniem do złocenia – to oferta platformy Dopasuj.to.

Meblarski start-up tworzy nieistniejące do tej pory na meblarskim rynku rozwiązanie. Aktualnie stosowane technologie polegają na lakierowaniu mebli i frontów meblowych. Nie stosuje się zdobień selektywnych, a tzw. pokrycia „soft touch” są jednorodne kolorystycznie. Równocześnie nie oferuje się również projektów kuchni, gdzie poszczególne elementy mebli stanowiłyby spójną całość w zakresie np. wzoru lub obrazu. Nie występuje też na rynku także szeroko stosowana technologia AR do użycia w prezentacji i sprzedaży mebli w połączeniu z konkretną technologią. W odpowiedzi na to elementem systemu Dopasuj.to będzie platforma, która dokona automatycznego przeliczenia zaprojektowanego online mebla i stworzy pełną dokumentację techniczną do jego wykonania wraz z oprogramowaniem CAM na maszynę do rozkroju płyt i ich wiercenia.

- Stabilnie rosnący rynek oraz występujące na nim trendy zakupowe ukierunkowane na skandynawskie wnętrza, gdzie drewno/hpl/mdf stanowią jeden z najważniejszych materiałów wykończeniowych finalnych mebli, daje dobre przesłanki do finansowania projektu o dużym potencjalne wzrostu. Połączenie wzrostu zainteresowania technologią AR, w kontekście samego procesu podejmowania decyzji zakupowych przez klienta końcowego wraz ze wzrostem sprzedaży online, potwierdza sens inwestycji w autorską technologii zadruku mebli z możliwością ich dostawy według wymarzonego projektu wprost do klienta - podsumowuje Andrzej Żurawski, Członek Zarządu SPINAKER Alfa.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.