Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Trzy nowe fundusze zainwestują w Polsce – za dwoma z nich stoją najwięksi polscy aniołowie

Trzy nowe fundusze ogłosiły w zeszłym tygodniu rozpoczęcie działań - czym się zajmują, i co ma z nimi wspólnego Rafał Brzoska? Czytajcie!

W zeszłym tygodniu poinformowaliśmy o ogłoszeniu o chęci inwestowania w Polsce tajwańskiego funduszu Taiwania Capital, który zainteresowany jest głównie start-upami deep tech, natomiast na początku tego miesiąca dowiedzieliśmy się o powstaniu trzech kolejnych. Za dwoma z nich stoją znani aniołowie biznesu.  

Rafał Brzoska, January Ciszewski, Marian Owerko tworzą dwa nowe fundusze 

Smartlink Partners to nowy projekt Januarego Ciszewskiego, Mariana Owerko, Tomasza Misiaka, Tomasza Gołębiewskiego i Ryszarda Chmury we współpracy z Rafałem Brzoską. Czwórka z jego założycieli ma za sobą już założenie jednego funduszu – bValue. W ramach Smartlink Partners mają powstać dwa – Smartlink Venture i Smartlink Evolution. Mają one inwestować w najbardziej perspektywiczne dla polskiej gospodarki branże, wśród których będą cyberbezpieczeństwo, ochrona zdrowia i automatyzacja.  

Plan rozwoju funduszy zakłada pozyskanie inwestorów i zainwestowanie na poziomie minimum 100 mln euro w najbliższym czasie. Mają to być inwestycje zarówno w firmy na wczesnym etapie rozwoju, z możliwością kontynuacji inwestycji w kolejnych rundach, jak i bardziej rozwinięte spółki. Fundusze będą działać zarówno w bardziej tradycyjnych branżach, takich jak ochrona zdrowia, logistyka, efektywność energetyczna, ale też tych bardziej nowoczesnych jak cyberbezpieczeństwo, automatyzacja procesów, wirtualizacja usług i idące za nimi zmieniające się zwyczaje konsumenckie. 

- Idea wspólnego przedsięwzięcia powstała jako odpowiedź na zgłaszane w ramach organizacji projekty inwestycyjne. Postawiliśmy sobie za cel zbudowanie unikalnego na rynku funduszu, w którym decyzje inwestycyjne są podejmowane przez praktyków rynku i doświadczonych zarządzających. Takie rozwiązanie daje również możliwość inwestowania w ciekawe projekty większej liczbie osób, w szybszym czasie. Jesteśmy zdania, że to połączenie zaowocuje powstaniem i rozwojem nowych, innowacyjnych biznesów na rynku - powiedział Ryszard Chmura, prezes Corporate Connections, organizacji skupiającej właścicieli i udziałowców największych firm w Polsce, która stoi za stworzeniem funduszu. 

- Wydarzenia ostatnich paru lat, szczególnie pandemia COVID, pokazały dobitnie konieczność zastosowania nowoczesnych technologii w każdej niemal dziedzinie życia i przyspieszyły adaptację najnowszych technologii w wielu tradycyjnych biznesach, nawet w tych w których do niedawna wydawało się to odległą przyszłością. Dzisiaj każdy przedsiębiorca jest świadomy, że nie ma biznesu bez technologii i wygrają Ci, którzy szybko i efektywnie będą z niej korzystać - dodał Tomasz Gołębiewski. 

Nowy fundusz Private Equity od Resource Partners 

Resource Partners spółka private equity, która w zeszłym tygodniu ogłosiła z kolei powstanie swojego trzeciego funduszu. Będzie on inwestował raczej w produkty dość tradycyjne – z branży usług i towarów konsumenckich, a na inwestycje przeznaczy 200 mln euro - dwa razy więcej niż poprzedni fundusz Resource Partners. Resource Partners stwierdza, że jest obecnie jedynym funduszem w regionie CEE inwestującym wyłącznie w spółki z branży. 

- Do końca roku powinniśmy zebrać około 200 mln euro. Zgodnie z naszą strategią inwestowania w średniej wielkości firmy prywatne wielkość funduszu trzeciego nie może przekroczyć 250 mln euro. Mamy już jednak zapewnione finansowanie pozwalające na natychmiastowe rozpoczęcie inwestycji. Na początek w ramach trzeciego funduszu sfinalizujemy uzgodnione jeszcze w ubiegłym roku przejęcie litewskiej spółki Deeper, produkującej echosondy dla wędkarzy - mówi Ryszard Wojtkowski, partner zarządzający w Resource Partners w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.  

Resource Partners chce inwestować w średnie spółki i obejmować w nich większościowe pakiety – przy czym wysokość pojedynczej inwestycji ma wynosić minimalnie 10 mln EUR. 

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program