Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Technologia w ciągu 5 lat zmieni budowlankę nie do poznania – webinarium PARP

O nadchodzących zmianach w branży budowlanej i jej przyszłości porozmawiają eksperci w trakcie wtorkowego webinarium organizowanego przez PARP. W jego trakcie dojdzie też do premiery raportu o wyzwaniach ludzkich w branży. 

Polska branża budowlana rośnie dynamicznie, podobnie związane z nią technologie. Jak pisaliśmy w naszym ostatnim tekście o proptechu, start-upy z branży, jeszcze w 2018 roku były wyceniane na ok. 8 milionów euro, a rok później już ponad 55 milionów. W 2021 r. polski proptech rośnie jeszcze bardziej dynamicznie. Zmianę w branży dostrzega także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, według której branża budowlana widoczny wpływ na to mają nowe technologie, m.in. proekologiczne i informatyczne. W perspektywie 5 lat oczekuje się zmiany struktury zatrudnienia w branży budowlanej, przy stanowczym wzroście udziału zupełnie nowych stanowisk tj.: projektantów wizualizacji 3D, inżynierów ds. BIM (modelowania informacji budowlanych), specjalistów ds. ochrony środowiska czy serwisantów maszyn nowej technologii.  

Agencja poświęciła zmianom w branży swoje najnowsze badanie - Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego w branży Budowlanej, które będzie miało swoją premierę 22 czerwca o godz. 10:00, podczas webinarium on-line. Będzie to pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań skierowanych do przedsiębiorców, ekspertów branżowych, przedstawicieli instytucji edukacyjnych, rynku pracy i administracji publicznej, jakie PARP planuje organizować. Podzieli się na nim wiedzą pozyskaną z pierwszych w Polsce badań aktualnych i przyszłych potrzeb kompetencyjnych w branży budowlanej, która cierpi od paru lat na braki kadrowe, które w związku z nadchodzącą technologiczną przemianą mogą stać się jeszcze bardziej odczuwalne. 

Zmiany technologiczne w branży przekładają się na konieczność nabywania przez uczniów nowych kompetencji. Placówkom oświatowym brakuje jednak często środków niezbędnych do zakupu urządzeń stosowanych na nowoczesnym placu budowy. Ważne zatem by sam biznes, który jest zainteresowany dopływem przygotowanej kadry, współpracował ze szkołami i uczelniami, umożliwiając korzystanie z posiadanych technologii lub angażując się częściowo w szkolenia. Dzięki temu absolwenci zyskają kompetencje lepiej dopasowane do potrzeb rynku pracy – komentuje Robert Zakrzewski z Departamentu Analiz i Strategii PARP. 
 
W czasie webinarium odbędzie się panel ekspercki, w którym specjaliści zarówno z branży nowych technologii, budownictwa, jak i rynku pracy porozmawiają o trendach i wyzwaniach z jakimi w najbliższej przyszłości będzie musiała się zmierzyć „budowlanka” w związku ze zmianami społecznymi, gospodarczymi i technologicznymi, a także o nowych zawodach i kompetencjach, które te zmiany przyniosą. Ważnym wątkiem będzie także rola pracodawców w rozwoju kompetencji pracowników, ale też w rozwoju kształcenia zawodowego dopasowanego do potrzeb branży i wzrostu jej prestiżu. 

Spotkanie jest darmowe, a jego program, sylwetki ekspertów i rejestracja znajduję się tutaj.

 

Inne aktualności

Start-upie, daj się zbadać! Startup Polska jak co roku pyta o kondycję ekosystemu

Podstawy marketingu dla start-upów: kim jest Twój klient i gdzie go znaleźć?