Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Szukasz kobiecego wsparcia w biznesie? Poznaj te organizacje

Polski ekosystem start-upowy w porównaniu z globalną średnią jest dość przyjazny dla kobiet – ale jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu swojej działalności – zapoznaj się z poniższą ofertą przeznaczonych specjalnie dla przedsiębiorczyń kursów i programów mentoringowych!

Zeszłoroczny raport Mastercard Index of Women Entrepreneurs potwierdził, że Polska jest krajem przedsiębiorczych kobiet – ponad 43% polskich firm zostało założonych lub jest przewodzone przez kobiety (światowa średnia to ok. 25%). Od 2020 roku w tym polu widzimy wzrosty. Jednak gorzej nasz kraj wypadł jeśli chodzi o udział kobiet w rynku pracy i wsparcie instytucjonalne dla kobiecych biznesów – przede wszystkim ze względu na pandemię. Duża liczba kobiet zatrudniona była w naszym kraju w sektorach najbardziej dotkniętych przez lockdowny – usługach czy turystyce, a do tego dodatkowe obowiązki domowe spowodowane np. zdalną nauką dzieci sprawiły, że część kobiet zrezygnowała z pracy. Po zakończeniu związanych z pandemią obostrzeń te kobiety często nie wróciły na swoje stanowiska – za to część z nich postanowiła rozwinąć swoją działalność. Aż 65% przedsiębiorczyń, które otworzyły swoje firmy w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat stwierdza, że zrobiły to z konieczności spowodowanej przez pandemię.

Gdzie szukać wsparcia?

Początkujące twórczynie biznesu, zwłaszcza jeśli do rozpoczęcia własnej działalności czuły się po części przymuszone, mogą mieć niewielką wiedzę o tworzeniu od zera swojej firmy, czy budowaniu nowych rozwiązań. Na szczęście na rynku są organizacje i programy, które pomagają im poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Przyglądamy się najważniejszym programom skierowanym do kobiet na rynku.

Akademia Rozwoju

Jeśli wsparcie, którego szukasz to przede wszystkim wiedza o zarządzaniu firmą, to zapraszamy do tworzonej przez Fundację PFR Akademii Rozwoju dla Kobiet. To kurs online i seria warsztatów, które przeznaczone są specjalnie dla kobiet. Dzięki udziałowi w programie uczestniczki dowiedzą się m.in.

  • w jaki sposób zaplanować i założyć działalność gospodarczą korzystając z narzędzi dostępnych w internecie
  • jak stworzyć stronę internetową swojej firmy
  • jak z wykorzystaniem metody myślenia projektowego realizować swoje pomysły na projekty społeczne i biznesowe
  • przetestować zdobytą wiedzę w trakcie warsztatów z trenerami.

Warsztaty są darmowe, a zapisać się na nie można na stronie fundacji PFR.

Perspektywy Women in Tech

Fundacja Perpektywy Women in Tech to jedno z najważniejszych miejsc na mapie instytucji wsparcia dla kobiet zajmujących się technologiami. Nie tylko tych związanych z biznesem – fundacja tworzy programy wsparcia także dla uczennic i studentek chcących rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie nauk ścisłych i IT.

Dla profesjonalistek fundacja oferuje dwa programy – Shesnnovation Academy, warsztaty i program mentoringowy przeznaczony dla founderek start-upów, który ma na celu przede wszystkim wzmocnienie ich umiejętności biznesowych i LeaderSHEp in Tech Academy – bardziej coachingowo-rozwojowy program mający pozwoli uczestniczkom na rozwijanie umiejętności przywódczych podczas indywidualnych spotkań z mentorkami.

Jak mówiła Joanna Lisiecka, Joanna Lisiecka, dyrektorka programowa Perspektywy Women in Tech,  programy fundacji starają się łączyć środowisko naukowe, technologiczne i biznesowe. - Na poziomie kariery te środowiska się przenikają i często synergizują. Co ciekawe, również absolwentki kierunków biznesowych i humanistycznych zakładają biznesy technologiczne - wyjaśniała.

Sukces Pisany Szminką

Fundacja Sukces Pisany Szminką to organizacja zajmująca się wzmacnianiem pozycji kobiet-przedsiębiorców w Polsce. Założona jest przez Olgę Kozierowską – dziennikarkę biznesową wiązaną m.in. z grupą Eurozet Fundacja oferuje różnorodne działania i inicjatywy, które pomagają kobietom w budowaniu biznesu, zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu sieci kontaktów zawodowych.

Są wśród nich warsztaty edukacyjne, programy mentorskie, wydarzenia networkingowe i konferencje, a także programy wspierające młode kobiety. Wśród działań można wymienić program aktywizacji zawodowej kobiet „Sukces TO JA” – gdzie dzięki serii warsztatów online, materiałów i kursów kobiety mogą nauczyć się szeregu umiejętności - choćby kierowania zespołem czy efektywnej sprzedaży, a także na przykład rozwinąć pewność siebie. Z drugiej strony działalności fundacji jest trwający od 2008 roku konkurs „Bizneswoman Roku” nagradzający kobiety w biznesie – zarówno prezeski wielkich firm, jak i założycielki start-upów czy rodzinnych biznesów.

DareIT

Jeśli z kolei chcesz rozwijać się w obszarze IT, zapraszamy do DareIT – to społeczny biznes z misją od 2018 roku działający na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet na każdym szczeblu kariery w IT. To program mentoringowy i cykle warsztatów oraz szkoleń, które pozwolą kobietom rozwijać się w branżach programowania i User Experience.

DareIT tworzy też programy stażowe dla absolwentek swoich kursów – we współpracy zarówno z dużymi firmami technologicznymi, jak i dojrzałymi start-upami (wśród których są m.in. Booksy, Perfect Gym czy Coders Lab). Wśród mentorek programu jest ponad 200 ekspertek ze świata IT.

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego