Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Zespół AILIS, od lewej: dr inż. Jacek Gruca, prof. dr hab. Mariusz Witek, dr inż. Mateusz Moderhak, Michał Matuszewski
© Materiały prasowe AILIS

SI i big data w walce z rakiem piersi. 5 mln zł dla AILIS od NCBR

W czasie pandemii dynamicznie rozwija się polski medtech. AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię pomagającą we wczesnym diagnozowaniu zmian nowotworowych i szacowaniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Projekt otrzymał niemal 5 mln złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Pandemia przyspieszyła rozwój technologii medycznych. Według raportu PFR Ventures, co czwarta spółka, w którą zainwestowały w 2020 roku fundusze VC prowadziła działalność w zakresie ochrony zdrowia. Ten trend nie osłabł, a na rynku pojawiają się wciąż nowe medtechowe start-upy, jak na przykład zdobywca nagrody publiczności „Szkoły Pionierów” PFR, MentalMetrics, który chce umożliwić śledzenie postępów terapii za pomocą kanału komunikacji. Ma on pomagać specjalistom w ocenie stanu pacjenta pomiędzy wizytami terapeutycznymi. 

Jednak pojawiające się rozwiązania to nie tylko aplikacje związane z diagnozami na odległość. Pojawiają się też duże, hardware’owe rozwiązania, takie jak AILIS.  

Rewolucja w diagnostyce 

Według danych WHO, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. W samym 2020 roku wykryto go u 2,3 mln kobiet. Wykryty i leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, natomiast w przypadku rozwoju guza do późnego stadium, szansa przeżycia spada do zaledwie 22%. Wczesna diagnoza jest kluczowym elementem walki z rakiem piersi. 

Rozwiązanie AILIS wykorzystuje sieci neuronowe, sztuczną inteligencję, rozwiązania telemedyczne oraz POD (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Jak zapowiadają twórcy, innowacyjna technologia to przełom w obszarze diagnostyki, zwłaszcza w przypadku tzw. gęstych piersi, czyli tych o gruczołowej budowie, charakterystycznych dla młodych kobiet oraz Azjatek. 

Szacuje się, że na świecie 43% kobiet w wieku 40-74 lat ma gęste piersi, które ze względu na swoje zbite struktury stanowią największe wyzwanie diagnostyczne. Z wielu badań wynika, że u takich kobiet wykrywane nowotwory są większe i częściej stanowią przyczynę przerzutów. Ten problem jest szczególnie istotny w Azji, gdzie aż 70% kobiet posiada piersi o gęstej tkance - tłumaczy dr n. med. Marcin Mika, jeden ze współtwórców AILIS. 

AILIS porównuje standaryzowane wyniki badań każdej kobiety w czasie i wykrywa nawet najmniejsze anomalie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnego wyniku na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, co jest niemożliwe w przypadku standardowych technik. Ponadto, na podstawie analizy struktury piersi oraz wywiadu rodzinnego, sieci neuronowe rozpoznają ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości. 

Badanie z wykorzystaniem urządzenia AILIS jest bezdotykowe i bezbolesne. Trwa zaledwie 4 minuty, a wynik dostępny jest w dedykowanej aplikacji już po 10 minutach. Dla porównania czas trwania standardowego badania wynosi ok. pół godziny, a procedura diagnostyczna w niektórych krajach zajmuje nawet kilka miesięcy. Co więcej, badanie wykonywane jest za pomocą sztucznej inteligencji i bez udziału personelu medycznego. Jedynie pacjentki z pozytywnym wynikiem zostają automatycznie skierowane do lekarza specjalisty, który zaplanuje dalsze postępowanie.  

5 mln złotych na badania kliniczne i dalszy rozwój 

Projekt został doceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przekazało jego twórcom grant w wysokości prawie 5 mln złotych. Trwają także rozmowy z kolejnymi potencjalnymi inwestorami. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój technologii, w tym zwiększenie zespołu badawczego do 60 osób oraz przeprowadzenie badań klinicznych.  

Startup już wcześniej zdobył od NCBR grant w wysokości 1,4 mln złotych, a także wsparcie inwestora prywatnego. Fundusze umożliwiły stworzenie prototypu urządzenia oraz przeprowadzenie badań przedklinicznych.  

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)