Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Ruszył nabór do Klimatonu dla miast - zgłoś się i stwórz aplikację dla lepszego klimatu!

Kwestie zmian klimatycznych choć globalne, mocno dają się we znaki społecznościom lokalnym – także w Polsce. Pomóc miastom w znalezieniu rozwiązania „szytego na miarę” ich problemów i wyzwań mogą programiści. Ruszyła rekrutacja do Klimatonu dla miast – 48 godzinnego maratonu programowania, w którym stawką są m.in. nagrody w wysokości 30 tys. zł!

Ubiegłoroczny Hackathon dla miast zorganizowany w ramach GovTech Festival pokazał, że programiści i samorządy mogą wspólnie tworzyć cenne dla mieszkańców miast, innowacyjne rozwiązania. Z wybranych podczas wydarzenia czterech zwycięskich projektów, wdrożenie aż trzech zakończyło się sukcesem. Aplikacje z Hackathonu dla miast pomagają walczyć ze smogiem w Zduńskiej Woli, zarządzać mobilnością miejską w Świdniku czy tworzyć lokalny marketplace dla handlu i gastronomii w Stargardzie.

- Udział w Hackathonie dla Miast pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać współpracę z informatykami z całej Polski. Po imprezie zaprosiliśmy ich do naszego miasta, by opowiedzieć o kolejnych wyzwaniach, w których mogą pomóc nowe technologie. Zduńska Wola to miasto otwarte na innowacje – powiedział mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, jednego z miast biorących udział w Hackathonie dla miast.

Programiści i samorządy dla lepszego klimatu

Skuteczność formuły została sprawdzona, czas więc na nową odsłonę Hackathonu dla miast – Klimatonu! Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem wydarzenia jest wypracowanie rozwiązań pomagających miastom walczyć ze zmianami klimatycznymi i ich skutkami. Co to oznacza w praktyce?

 

Klimaton dla miast, czyli 48-godzinny maraton programowania organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Do 3 listopada czas na zgłaszanie wyzwań klimatycznych mają samorządy w obszarach tematycznych:

  • retencji wód opadowych,
  • mobilności zeroemisyjnej,
  • efektywności energetycznej,
  • czystego powietrza.

Ze zgłoszeń zostaną wybrane cztery najciekawsze kwestie.

Zespoły programistyczne, które chcą podjąć się stworzenia aplikacji odpowiadających na wybrane wyzwania, mogą aplikować do 24 listopada na www.klimatondlamiast.pl. Stawką jest nie tylko wypracowanie skutecznego rozwiązania, ale też nagrody w wysokości 30 tys. zł dla każdej z czterech najlepszych aplikacji!

  • Potrafisz programować, analizować dane, projektować UX albo masz zacięcie biznesowe?
  • Chcesz sprawdzić swoje możliwości w prawdziwym maratonie programowania?
  • Interesują Cię kwestie klimatyczne oraz współtworzenie innowacyjnych i inteligentnych miast?

Zgłoś swój zespół!

Co ważne, jeśli nie uda Ci się namówić znajomych do udziału w Klimatonie, możesz też wejść na nasze forum i spróbować dołączyć do istniejącej już drużyny!

W ośrodkach miejskich wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na usługi i produkty cyfrowe. Co istotne, dotychczas przeprowadzone wdrożenia pokazują, jak duży, pozytywny wpływ mają innowacje na życie przeciętnego mieszkańca polskich miast. Dlatego udział w Klimatonie dla miast jest dobrą szansą na sprawdzenie się we współpracy z przedstawicielami samorządów oraz na poznanie wyzwań klimatycznych.  

- W Polsce są środki finansowe na wsparcie we wdrożeniach nowych technologii sprzyjających środowisku, ale wciąż za mało jest projektów, w które warto zainwestować. Poprzez Klimaton dla Miast oraz program PFR dla Miast chcemy tworzyć platformę łączącą potrzeby technologiczne samorządów z ludźmi, którzy mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Zachęcam włodarzy miast do zgłaszania swoich klimatycznych wyzwań, bo to dobry moment, aby uzyskać właściwe wsparcie w ich rozwiązaniu – wskazał Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wejdź na www.klimatondlamiast.pl i poznaj szczegóły wydarzenia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o miejskich innowacjach, zobacz podsumowanie pierwszego Hackathonu dla miast oraz przeczytaj o tym, jakie cyfrowe rozwiązania podnoszą komfort życia w polskich miastach

Inne aktualności

190 mln złotych na pudełka. Packhelp z rekordową rundą finansowania

Znamy 4 wyzwania, z którymi zmierzą się programiści podczas Klimatonu dla miast!