Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Ruszył nabór do 5. edycji Szkoły Pionierów PFR! Dlaczego to wyjątkowa edycja?

Czerwiec tradycyjnie jest miesiącem rekrutacji do Szkoły Pionierów PFR – nie inaczej jest w tym roku! Zgłoszenie do programu możesz – indywidualnie lub zespołowo - przesłać do 30 czerwca, ale już teraz warto poznać jego zasady, a także zmiany, które zostały wprowadzone przy okazji okrągłej – 5. edycji. Kto może zostać Pionierem i jakie szanse oferuje program? Sprawdź! 

Program tworzony jest przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro i skierowany do początkujących przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów technologicznych oraz wszystkich tych, którzy chcą zmienić ścieżkę swojej kariery. Jeśli chcesz: zdobyć lub usystematyzować wiedzę biznesową; poznać osoby, z którymi zbudujesz spółkę technologiczną lub rozwinąć - ze wsparciem ekspertów – innowacyjny pomysł na firmę, to inicjatywa właśnie dla Ciebie! 

Szkoła Pionierów PFR umożliwia zbudowanie innowacyjnego start-upu, z myślą o jego rozwoju na rynku międzynarodowym. Daje unikatowy dostęp do wiedzy polskich i zagranicznych ekspertów z firm technologicznych, instytucji i doświadczonych start-upów. 

Poprzednia edycja programu nazywana była „zieloną”, gdyż wypracowywano w niej rozwiązania odpowiadające na problemy środowiskowe. Uczestnicy 5. edycji Szkoły Pionierów PFR będą mogli ponownie tworzyć rozwiązania  w ścieżce climate tech, ale do wyboru będzie również ścieżka health tech. To nie wszystko – Pionierzy mogą zdecydować się także na ścieżkę „open” i rozwijać produkt lub usługę odpowiadające na wyzwania jednego z 17. celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Chcemy, by budowane w ramach Szkoły Pionierów PFR start-upy, przynosiły nie tylko zyski, ale również realną zmianę w najważniejszych dla współczesnych społeczeństw obszarach, w tym zdrowia i środowiska.    

5. edycja programu to także zmiany!  

 • Zgłoszenia do programu mogą przesyłać osoby indywidualne, a w tej edycji także zespoły.

Jeśli decydujesz się na udział indywidualny w programie, nie musisz mieć pomysłu na biznes – podczas Szkoły Pionierów PFR poznasz osoby, z którymi stworzysz komplementarny zespół oraz wypracujesz pomysł biznesowy podczas warsztatów. W 5. edycji po raz pierwszy czekamy również na zgłoszenia zespołów posiadających pomysł na start-up, ale chcących podnieść swoje kompetencje biznesowe lub szukających odpowiedniej osoby do współtworzenia projektu.   

 • Zniesiony został limit wiekowy uczestnictwa w programie – liczą się kompetencje, dlatego Pionierami mogą zostać osoby w każdym wieku!  

 • Tym razem Szkoła Pionierów PFR jest w pełni międzynarodowa - główne warsztaty prowadzone będą po angielsku, dlatego zapraszamy do udziału także osoby i zespoły m.in. z Ukrainy. 

Z jakich etapów składać się będzie 5. edycja Szkoły Pionierów PFR? 

Na początek Pionierzy wezmą udział w weekendowym bootcampie, który pozwoli na poznanie kompetencji i pomysłów innych uczestników programu. 

Kolejnym krokiem są 2 tygodnie intensywnych warsztatów biznesowych, prowadzonych we współpracy z partnerami, do których należą m.in. Allegro, PFR Ventures oraz przedstawiciele funduszy VC i MamStartup.

Warsztaty Szkoły Pionierów PFR, nie są jednak ostatnim elementem programu! Po nich trwać będzie dalsza praca własna zespołów, prowadzona we współpracy z mentorami, którą zwieńczy październikowy Demo Day. Na nim wybrane zostaną najlepsze zespoły, które będą miały możliwość zaprezentować się podczas Gali Finałowej programu. 

Sesję pitchów oceni jury składające się z przedstawicieli PFR, PFR Ventures, Allegro oraz patrona medialnego. Podczas Gali pojawią się również inwestorzy. Program kończy Misja Międzynarodowa, czyli wyjazd biznesowy, którego poprzednie edycje odbywały się w Berlinie, Oxfordzie i Paryżu.  

Na najlepsze zespoły czekają nagrody z łącznej puli 110 tys. zł! 

Najważniejsze informacje o rekrutacji 

Nabór do programu trwa do 30 czerwca 2022 r. i jest dwuetapowy: 

 1. W pierwszym etapie wystarczy, że wypełnisz elektroniczny formularz aplikacyjny, który dostępny będzie na naszej stronie. 

Formularz składa się z: 

 • kwestionariusza osobowego; 

 • CV (życiorysu); 

 • personalnego planu rozwoju – prezentacji o sobie.

 • W przypadku zespołów dokumenty przesłać muszą wszyscy członkowie zespołu - ważne jest również dołączenie opisu i roadmapy projektu!

Twoja aplikacja zostanie poddana ocenie – informacje o rezultacie przekażemy Ci elektronicznie na adres e-mail podany w formularzu.  

 1. W przypadku zakwalifikowania się do drugiego etapu, zostaniesz zaproszony na zaprojektowane dla Szkoły Pionierów PFR grupowe spotkanie ewaluacyjne tzw. Assessment Center, które odbędzie się w formacie online w pierwszym tygodniu lipca. Podczas spotkania każdy aplikujący będzie wykonywał zadania indywidualne oraz grupowe. Pamiętaj, iż nawet jeśli nie uda Ci się ostatecznie zakwalifikować do programu, to udział w tym spotkaniu pozwoli Ci lepiej zdiagnozować swoje umiejętności i obszary rozwoju indywidualnego. 

Jeśli dostaniesz się do programu, pamiętaj o obowiązku uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości: 

 • 350 PLN brutto – tzw. Early Bird przeznaczony dla uczestników, którzy zaaplikują pomiędzy 1 – 13 czerwca 2022 r.  
 • 550 PLN brutto – uczestnicy, którzy zaaplikują po 14 czerwca 2022 r. 

Szczegóły 5. edycji programu i naboru do niej poznasz na dedykowanej stronie: www.szkolapionierow.pl!

Pionierzy podbijają polską scenę start-upową!

Społeczność Pionierów, czyli absolwentów 4 dotychczasowych edycji programu, liczy już 200 osób. Wielu z nich z powodzeniem rozwija swoje biznesy, a ich projekty w ostatnich trzech latach łącznie otrzymały one przeszło 130 mln zł dofinansowania! Do najbardziej dynamicznie rozwijających się start-upów prowadzonych przez Pionierów należą – VividQ – (w samym 2021 r. zdobyli 57 mln zł dofinansowania), Jutro Medical (27 mln zł dofinansowania w 2021 r.), HearMe, UpMedic, Pora na Pola czy Hilosolutions (wszystkie po ok. 1 mln zł dofinansowania). Zwycięzcy poprzedniej edycji programu - zespół ZNIKA, podczas majowej konferencji Impact'22 zwyciężyli konkurs Startup Arena. Aleksandra Pędraszewska (VividQ), Adam Janczewski (Jutro Medical) i Rafał Grudzień (ProperGate) znaleźli się w ubiegłorocznym rankingu magazynu Forbes „30 under 30”

Szkoła Pionierów PFR nie kończy się na samym programie. Społeczność absolwentów gromadzi się w ramach cyklicznie organizowanego Klubu Pionierów, jak również wspiera się wzajemnie przy rozwijaniu swoich projektów. O Pionierach przeczytacie również na startup.pfr.pl, a także usłyszycie ich w audycji Podcast Pionierów

Szkoła Pionierów powstaje dzięki współpracy PFR z Partnerem Strategicznym – Allegro. 

Nie czekaj z aplikacją do ostatniej chwili! Wejdź na stronę programu i wyślij zgłoszenie już dziś.

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego