Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rusza kolejna edycja Szkoły Pionierów PFR. Projekty alumnów zebrały prawie 200 mln złotych

26 sierpnia rozpoczęła się kolejna edycja Szkoły Pionierów PFR. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, ile środków zebrały start-upy założone przez Pionierów od początku zeszłego roku od funduszy i grantów. W sumie do pionierów trafiło już 198 milionów złotych! 

Dziś, galą otwarcia rozpoczęła się piąta już edycja Szkoły Pionierów PFR. Tuż po niej uczestnicy programu wyruszą na weekendowy bootcamp, a niedługo po nim rozpoczną intensywne,  warsztaty, w czasie których połączą się w zespoły i wspólnie będą wypracowywać swoje pomysły. W tej edycji projekty Pionierów mają realizować cele zrównoważonego rozwoju ONZ, z dedykowanymi ścieżkami dotyczącymi rozwiązań klimatycznych i zdrowotnych.  

- To bardzo istotny projekt na naszej mapie - mówiła w czasie gali otwarcia Marta Mikliszańska z Allegro, partnera strategicznego programu od jego początku. Jak dodała, wielu z Pionierów tworzy rozwiązania w partnerstwie z Allegro. 

100 milionów w ciągu roku, w sumie prawie 200 

- Projekty Pionierów pozytywnie weryfikuje rynek - stwierdzał w trakcie gali Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. I rzeczywiście, od 2021 roku do firm założonych przez uczestników programu trafiło ponad 100 milionów złotych. W sumie pionierzy otrzymali już 198 milionów złotych wsparcia. 

Najwięcej, bo ponad 15 milionów dolarów (53 mln złotych), otrzymało VividQ. Start-up założony przez Aleksandrę Pędraszewską zajmuje się tworzeniem holograficznych wyświetlaczy cyfrowych, które pozwalają na tworzenie rozwiązań Augmented Reality, czyli rzeczywistości wspomaganej. Wśród klientów VividQ są m.in. producenci z branży motoryzacyjnej, a działa m.in. w USA i na rynkach azjatyckich, m.in. w Japonii, Korei i Chinach. Pionierka kilkukrotnie trafiła też na listę Forbesa „30 under 30”.  

2,5 miliona dolarów (12 mln złotych) trafiło do Underline - współtworzonego przez Adriannę Jędrzejczak, uczestniczkę III edycji Szkoły Pionierów. Ten start-up pozwala na naukę języka w bardzo prosty sposób – dzięki zaznaczaniu słówek w czytanym w internecie tekście w jednym z ponad 20 języków. Aplikacja nie tylko pokazuje tłumaczenie, ale też tworzy z zaznaczonych słów bazę, na podstawie której sugeruje kolejne wyrazy, które użytkownik powinien poznać. Start-up został wsparty przez holenderski fundusz Dutch Founders Fund i serbskie South Central Ventures. 

Środki dla doświadczonych i bardzo nowych firm 

Rundy finansowania trafiły też do najdłużej działających na rynku absolwentów programu PFR. Adam Janczewski, założyciel Jutro Medical – sieci technologicznie zaawansowanych przychodni był uczestnikiem pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR, a jego start-up otrzymał w zeszłym roku 6 mln Euro (27 mln zł). Wsparły go polskie i niemieckie VC. 

Inaczej rozwija swój projekt inny z uczestników pierwszej edycji, Adrian Piwko z Pora na Pola. Korzysta głównie z crowdfundingu, ale także z grantów rozwojowych. Pod koniec zeszłego roku start-up otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego grant w wysokości 1 mln zł na zaprojektowanie i wdrożenie systemu prognozującego zapotrzebowanie konsumentów na regionalne produkty spożywcze od rolników i małych producentów. Adrian Piwko rozwija też nowy produkt – globalną giełdę żywności opartą o technologię blockchain. 

Pieniądze płyną także do najmłodszych start-upów – które powstały już w tym roku, po czwartej edycji Szkoły Pionierów PFR. 1,3 mln złotych od LT Ventures otrzymało Znika, zajmujący się tworzeniem i dystrybucją start-up prowadzony przez Michała Kruszyńskiego – już po 9 miesiącach od jego powstania.  

- Szkoła Pionierów PFR dała mi know-how i fantastyczny network, poznałem tu ponad 30 wspaniałych osób, do których można się zawsze odezwać i uzyskać wsparcie. Te 12 miesięcy temu byłem zupełnie w innym miejscu, a to ten program dał mi mentoring, networking i możliwości, których w inny sposób bym nie uzyskał - mówił Michał w czasie gali otwarcia V edycji. 

To nie wszystkie rozwiązania, które otrzymały od 2021 roku finansowanie – wsparcie VC dostały także trzy start-upy uczestników drugiej i trzeciej edycji Szkoły Pionierów. 4,3 miliona złotych trafiło do Propergate, start-upu digitalizującego logistykę i łańcuch dostaw materiałów na dużych budowach, prowadzonego przez Rafała Grudnia, uczestnika II edycji, 1,2 mln złotych do prowadzonego przez Kasię Gryzło z III edycji HearMe, tworzącego rozwiązanie do terapii i wsparcia zdrowia psychicznego online, a 1,1 mln złotych do upmedic, stworzonego przez Pawła Paczuskiego z III edycji systemu usprawniającego tworzenie dokumentacji medycznej dzięki wsparciu AI. MunchGo! Prowadzony przez Annę Baranowską, absolwentkę III edycji, otrzymał z kolei 1 mln zł finansowania z Funduszy Norweskich. 

Czy obecna edycja też przyniesie podobnie dochodowe rozwiązania? O najciekawszych z pewnością przeczytacie na naszej stronie.  

Inne aktualności

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program

Masters&Robots Awards – do 16 marca możesz zgłosić swój start-up do konkursu