Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Raport „Startupy Pozytywnego Wpływu 2023” – kto zmienia świat na lepsze?

Wczoraj Uniwersytet Koźmińskiego opublikował czwartą już edycję swojego raportu „Startupy Pozytywnego Wpływu” – i wybrał najciekawsze nowe rozwiązania w obszarze zielonych i społecznych technologii. Kto znalazł się w raporcie?

Raport „Startupy Pozytywnego Wpływu” Uniwersytetu Koźmińskiego nie rości sobie pretensji do stworzenia mapy rynku – za to wskazuje najciekawsze i najbardziej obiecujące rozwiązania. Kto znalazł się na liście w tym roku?

Zielone i społeczne rozwiązania i potrzebne usługi

Wskazane start-upy podzielone zostały na następujące kategorie – „Dostawcy Pozytywnej Zmiany” (najważniejsze start-upy), „Produkty Dobre Dla Świata” (zielone technologie), „Społecznie Pozytywne” (start-upy wpływające na społeczeństwo”, „Technologie Pozytywne” (najciekawsze technologicznie rozwiązania w branży), „Usługi Potrzebne” (rozwiązania innowacyjne których brakuje na rynku) i „Dla Wspólnego Dobra” (rozwiązania o szczególnym impakcie) – w każdej z kategorii wyróżniono 4-5 spółek. Są wśród nich takie rozwiązania jak UVera, tworząca biodegradowalne i oparte o naturalne składniki kremy chroniące przed słońcem, Power Cob, pozwalający wykorzystać odpady z kukurydzy w charakterze paliwa, czy SERio, które tworzy wegański odpowiednik sera z nasion łubinu.

To co wyróżnia firmy wskazane w raporcie to fakt, że nie zgłaszają się w żaden sposób do tego, żeby zostać umieszczone w rankingu – są wskazane przez osoby ważne dla ekosystemu start-upów wpływu, wśród których są na przykład Wojciech Mróz z Ashoka (posłuchaj naszej rozmowy), Adrian Migoń z Youth Business Poland, czy Justyna Markowicz z projektu Future Heroes.

Bezcenna wiedza za darmo

Poza wyróżnionymi start-upami raport zawiera dużą dawkę wiedzy, która przyda się zarówno osobom, które chcą poznać rynek, ale także start-upom. Wśród twórców znajdują się m.in. Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, która mówi o tym, w jaki sposób sektor publiczny jest w stanie pomóc start-upom, które chcą zmieniać świat, czy Michał Kruszyński ze Znika, start-upu który zwyciężył czwartą edycję Szkoły Pionierów PFR, opowiadający o tym, co mogą dać nowemu projektowi konkursy i programy pomocowe.

Wiktoria Kozłowska z Vermico w czasie finału IV Edycji Szkoły Pionierów

Znika to nie jedyny start-up wywodzący się ze Szkoły Pionierów PFR który znalazł się w tegorocznej edycji „Startupów Pozytywnego Wpływu”. O swoim projekcie mówi też Wiktoria Kozłowska z Vermico (dawniej Dżo), tworzącego biokompostowniki dla firm, w których przetwarzaniem odpadów zajmują się dżdżownice, czy Pora na Pola, wywodząca się z pierwszej edycji programu.

Cały raport znajdziecie pod poniższym linkiem.

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego