Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Ranking Bloomberg Innovation Index – które kraje są najbardziej innowacyjne?

Dobre wieści dla polskiego ekosystemu innowacji. Polska w tegorocznym rankingu Bloomberg Innovation Index awansowała na 23. miejsce. Przetasowań nie uniknęła pierwsza dziesiątka zestawienia, której liderem obecnie jest Korea Południowa. Które państwa przodują w tworzeniu innowacji?

Na początek kilka słów o tym, jak powstaje ranking. Indeks Innowacji Bloomberga powstaje z analizy siedmiu równoważnych wskaźników, do których należą wydatki na badania i rozwój, zdolności produkcyjne i koncentracja zaawansowanych technologicznie spółek publicznych. Rok 2020 i działania mające na celu walkę Covid-19 uwidoczniły znaczenie innowacji zarówno dla przejścia przez okres pandemii, jak i dla długoterminowego rozwoju gospodarczego.  

W roku walki z Covid-19, w obliczu pilnej potrzeby zmian klimatycznych, znaczenie innowacji tylko rośnie - powiedziała BloombergQuint Catherine Mann, główna ekonomistka w Citigroup Inc. W jej ocenie, innowacyjność często mierzy się nowymi pomysłami, nowymi produktami i nowymi usługami,  ale to ich rozpowszechnianie jest prawdziwą miarą sukcesu. 

fot. Bloomberg Innovation Index 2021

Kto i dlaczego przewodzi w rankingu? 

Śmiało można powiedzieć, że Korea Południowa odzyskała fotel lidera. W przeciągu ostatnich 9 lat kraj ten zajmował pierwsze miejsce aż 7 razy. Jego dobry wynik to zasługa w dużej mierze wzrostu aktywności patentowej oraz dobrych wyników w zakresie badań, rozwoju i produkcji. Zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Niemcy, spadł na 4. pozycję. Na podium zestawienia znajdują się też Singapur (2. Miejsce) i Szwajcaria (3. Miejsce).  

Singapur wysokie miejsce zawdzięcza świetnym wynikom w dziedzinie produkcji oraz szkolnictwa wyższego. Jest to również kraj, który ogromne środki przeznacza na wspomaganie transformacji cyfrowej, zarówno na poziomie firm, jak i „zwykłych” obywateli. Zamykająca podium Szwajcaria, jest liderem w dziedzinie technologii finansowej i biologicznej, jak również plasuje się blisko czołówki w obu kategoriach badawczych indeksu. 

Polska innowacyjność rośnie 

Jak wskazaliśmy na wstępie, Polska w tegorocznym rankingu awansowała o dwie pozycje i zajęła 23. miejsce w rankingu ogólnym, wyprzedzając bezpośrednio Rosję i pozostawiając w tyle m.in. Nową Zelandię, Malezję, Hiszpanię czy Islandię. W zestawieniach dotyczących wartości dodanej produkcji oraz koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek zajmujemy 19. Miejsce. Trochę gorzej wypadamy w zakresie zdolności produkcyjnej polskiej gospodarki (34. pozycja), szkolnictwa wyższego (28. miejsce), nakładów badania i rozwój oraz działalności patentowej (kolejno 33. i 30. miejsce). Są więc obszary, które wymagają poprawy, ale warto dodać, że cała lista ocenianych gospodarek wynosiła 111 państw. 23. pozycja Polski jest więc dobrym wynikiem! 

fot. Bloomberg Innovation Index 2021
fot. Bloomberg Innovation Index 2021

Stany Zjednoczone i Chiny poza czołówką 

O ile pierwsze miejsce Korei Południowej nie jest zaskoczeniem w kontekście jej dotychczasowych wyników, to dziwić może opuszczenie przez Stany Zjednoczone pierwszej dziesiątki zestawienia. USA osiągnęły dobry wynik w zakresie koncentracji firm z branży zaawansowanych technologii – wyjątkową popularność w ubiegłym roku przez pandemiczną rzeczywistość zyskały amerykańskie marki takie jak Zoom Video Communications Inc. czy producent szczepionek Pfizer Inc. Piętą Achillesową Stanów Zjednoczonych jest jednak słaby wynik w dziedzinie szkolnictwa wyższego, który został jeszcze pogorszony przez problemy w migracji studentów, wywołane bardziej restrykcyjną polityką wizową, a następnie pandemią.  

Główny rywal USA na polu gospodarki i innowacyjności – Chiny, również spadł o jedno oczko, zajmując w tegorocznym zestawieniu 16. pozycję.  

 

Inne aktualności

Kolejne firmy dołączają do Mapy narzędzi cyfrowych - zgłoś swoje lub sprawdzone rozwiązanie!

Trzy nowe fundusze zainwestują w Polsce – za dwoma z nich stoją najwięksi polscy aniołowie