Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Projekty Pionierów - jakie start-upy rozwijają absolwenci Szkoły Pionierów PFR

Absolwenci Szkoły Pionierów PFR budują start-upy w różnorodnych branżach. Co czwarty z uczestników dotychczasowych edycji nadal rozwija swoje start-upy i pozyskuje finansowania z rynku – ich projekty zgarnęły już łącznie ponad 130 mln zł! W jakich branżach działają?

Trwa rekrutacja do 5. edycji Szkoły Pionierów PFR. Chcąc pokazać, jak wszechstronnymi osobami są absolwenci dotychczasowych edycji programu, przygotowaliśmy zestawienie projektów współtworzonych przez Pionierów, które świetnie radzą sobie na start-upowym rynku.

Tym z Was, którzy zastanawiają się nad wzięciem udziału w programie lub chcą poszerzyć wiedzę o tym, jak skutecznie budować zespół technologiczny, polecamy lekturę e-booka „Jak budujemy start-upy? Przewodnik Szkoły Pionierów PFR”.

Pora na Pola

Prężnie rozwija się projekt Adriana Piwko – uczestnika I edycji Szkoły Pionierów PFR – Pora na Pola. Dowodem na to może być m.in. nominacja do tegorocznej Nagrody Money.pl w kategorii „start-up roku”. Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia. Ma ułatwić zarządzanie zakupami u dostawców żywności, a samym rolnikom pomoże zaplanować produkcję. Dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, narzędzie udoskonalane wciąż przez zespół Pora na Pola pozwoli przewidzieć, z określonym prawdopodobieństwem, jakie zapotrzebowanie na konkretny produkt będą mieli klienci Pora na Pola w danym okresie w przyszłości. Algorytm będzie brał pod uwagę m.in. sezonowość, historię zakupową, aktualne trendy czy planowane promocje.

Spółka korzysta zarówno z finansowania społecznościowego, jak i grantów rozwojowych. Pod koniec zeszłego roku start-up otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego grant w wysokości 1 mln zł na zaprojektowanie i wdrożenie systemu prognozującego zapotrzebowanie konsumentów na regionalne produkty spożywcze od rolników i małych producentów. 

- Rozwiązanie jest odpowiedzią na wyzwania współpracujących z nami rzemieślników, którym trudniej planować pracę, ze względu na niemasową produkcję oraz na tradycyjne metody wymagające czasu (jak np. naturalne dojrzewanie sera). Cieszę się, że technologia może pomóc w kultywowaniu tradycji rzemieślniczej produkcji naturalnej żywności. Pora na Pola przenosi tradycyjny model zakupów na targu do internetu, a wraz z tymi przenosinami staje się firmą z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi wspierającymi logistykę - powiedział Adrian Piwko, prezes i założyciel Pora na Pola.

Magnetiqa

Pracę nad projektem kontynuuje również Hubert Mrozek, który należał do grona laureatów 2. edycji Szkoły Pionierów PFR. Jego projekt – Magnetiqa, jako pierwsza spółka technologicznie na świecie pracuje nad wykorzystaniem elektrostymulacji nasion roślin w celu zwiększenia plonów czy efektywności produkcji. Wcześniej tę samą metodę do sprawdzania możliwości hodowania żywności w kosmosie stosowała NASA. 

Według Magnetiqi nasiona wymagają kilku godzin w urządzeniu, żeby ich wzrost był szybszy o połowę. Chwalą się także innymi wynikami - poddane elektrostymulacji nasiona mają potrzebować o 90% mniej wody, być o połowę bardziej odporne na suszę i mieć o 1/3 niższe wymagania związane z nawożeniem pestycydami.

Hubert Mrozek na początku tego roku ogłosił gotowość do sprzedaży pierwszego produktu, który zaprezentowany został w lutym w Abu Dabhi. Zespół zamknął w kontenerze uprawnym technologię elektrostymulacji oraz nowoczesnych kanałów hydroponicznych, co pozwala na uprawę prawie każdej rośliny za pomocą kilku kliknięć w komputerze.

Jutro Medical

Jeden z najbardziej znanych start-upów rozwijanych przez uczestników Szkoły Pionierów PFR to Jutro Medical. To tworzona przez Adama Janczewskiego – absolwenta 1. edycji programu - nowoczesna poradnia lekarska oferująca wizyty refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Brzmi mało start-upowo? Tym, co wyróżnia ją na tle innych przychodni, jest jej koncepcja, która jeszcze przed pandemią opierała się na połączeniu telemedycyny i wizyt w gabinecie, jak również na tworzeniu własnego oprogramowania optymalizującego czas przygotowania dokumentacji medycznej. Jutro Medical tworzy system opieki medycznej od podstaw.

- Pojawiają się setki przypadków medycznych, które staramy się przewidywać i umożliwiać lekarzowi taki komfort pracy, by nie spędzał czasu na formalnościach, tylko od razu mógł wdrażać leczenie. Automatyzujemy jego workflow. Dzięki temu z każdej wizyty, która trwa 15 minut, robi nam się wizyta, która trwa kilka minut. Jesteśmy w stanie tymi samymi zasobami odpowiadać pacjentom szybciej i dostarczać im opiekę zdrowotną – mówił w rozmowie z nami Adam Janczewski, twórca i CEO Jutro Medical oraz absolwent programu Szkoła Pionierów PFR. 

Po pobraniu aplikacji, pacjent może skorzystać z teleporady na czacie lub rozmowy za pośrednictwem wideo, gdzie dostanie odpowiednią pomoc lekarską oraz uzyskać e-skierowania, e-zwolnienia i e-recepty bezpośrednio w aplikacji mobilnej, bez konieczności czekania w kolejce lub umawiania się na odległy termin. Może też jednak skorzystać z tradycyjnej formy i odwiedzić placówkę Jutro Medical jest więc całkowicie bezpłatna dla klienta, jednak jak mówią twórcy – jest modelową przychodnią jutra.

Od lipca 2020 r. działa stacjonarna przychodnia Jutro Medical, która zlokalizowana jest w Warszawie. Od jej uruchomienia pacjenci odbyli ponad 30 tys. konsultacji, których średnia ocen wynosi 4,5/5. Aż 30% nowych pacjentów zapisuje się do Jutro Medical z polecenia. W lipcu 2021 roku Jutro Medical otrzymało 27 mln zł na dalszy rozwój projektu. Adam Janczewski został wyróżniony dwukrotnym umieszczeniem w rankingu Forbes Polska „30 under 30”.

VividQ

VividQ to projekt, którego współzałożycielką i COO jest absolwentka 1. Edycji Szkoły Pionierów PFR, Aleksandra Pędraszewska. Podobnie jak Adam Janczewski, została uznana przez Forbes za jedną z najzdolniejszych przedstawicielek młodego pokolenia biznesu i nauki.

VividQ tworzy oprogramowania i sterowniki do wyświetlaczy holograficznych, które działają dzięki obliczaniu w czasie rzeczywistym skomplikowanych wzorów zawierających instrukcje o zachowaniu światła. Po odbiciu od hologramu światła laserowego, powstaje trójwymiarowa projekcja, na którą patrzymy.

- Obecnie wyświetlacze, z którymi mamy styczność w elektronice konsumenckiej są dość proste – patrzymy na panel LCD, który jest podświetlony diodami LED, tworząc wielokolorowe piksele, które składają się na obserwowany obraz. W dzisiejszych czasach wyświetlacze te osiągnęły bardzo zaawansowane parametry takie jak rozdzielczość czy nasycenie kolorów. Wciąż jest to jednak obraz jedynie dwuwymiarowy. Holografia jest dziedziną, która pozwala nam przejść do świata prawdziwych wyświetlaczy trójwymiarowych – czyli takich, które nie wymagają od nas specjalnych okularów i nie wywołują bólu głowy – tłumaczyła w rozmowie z nami Aleksandra Pędraszewska.

W maju VividQ po raz pierwszy zaprezentowali swój zastrzeżony demonstrator Alpha Optical Engine, skierowany do producentów wysokiej klasy zestawów słuchawkowych do rzeczywistości rozszerzonej (AR). Najnowocześniejsza w tym zakresie technologia została przedstawiona na konferencji SID Display Week, która odbyła się w San Jose w Kalifornii.

HearMe

Start-up w zupełnie innej branży buduje Katarzyna Gryzło, jedna z laureatek III edycji Szkoły Pionierów PFR. Zespół HearMe tworzy aplikację, która pomaga pracodawcom zadbać o zdrowie psychiczne podwładnych. Z badań przeprowadzonych przez start-up oraz ankiet Oracle i firmy ubezpieczeniowej Axa wynika, że niemal 70% pracowników w czasie pandemii zauważyło znaczne pogorszenie się samopoczucia. Jaką odpowiedź na to zjawisko ma HearMe?

- Stworzyliśmy piramidę usług z zakresu wsparcia psychicznego. Na samym jej dole znajdują się indywidualne konsultacje pracowników z psychologiem lub psychoterapeutą, którzy potrzebują pomocy tu i teraz, bo jest im po prostu ciężko. Spotkania odbywają się sam na sam, online w naszej aplikacji. Trochę wyżej w naszej piramidzie są warsztaty z pracownikami. One odbywają się zarówno online, jak i offline – oczywiście w czasie pandemii ze zdecydowaną przewagą tej wirtualnej formy. Na samej górze naszej piramidy są webinary, podczas których chcemy przekazujemy wiedzę i dobre praktyki w zakresie higieny zdrowia psychicznego i dbania o nie – powiedziała w rozmowie ze startup.pfr.pl Kasia Gryzło.

W listopadzie 2021 roku start-up pozyskał od inwestorów 303 tys. euro finansowania, a wśród wspierających znalazł się m.in. Andreas Mihalovits – twórca niemieckiego eBaya.

Upmedic

Innym start-upem zajmującym się zdrowiem, tworzonym przez absolwenta Szkoły Pionierów PFR – Pawła Paczuskiego – jest Upmedic. To oprogramowanie, które rozpoznaje mowę i automatycznie proponuje lekarzowi prowadzącemu wizytę czy badanie, sugestie opisu. W konsekwencji, pozwala mu łatwo tworzyć wysokiej jakości ustrukturyzowaną, powtarzalną dokumentację. To przynosi przede wszystkim dużą oszczędność czasu, na której korzysta zarówno lekarz, który może przyjąć w tym samym czasie więcej pacjentów, bez uszczerbku na jakości wizyty. Jak wskazują twórcy upmedic, inteligentny kreator dokumentacji medycznej, pozwala tworzyć opisy badań o 70% szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod.

Kolejną funkcją oprogramowania upmedic jest analizowanie opisów diagnostycznych, którego konsekwencją ma być szybsze podejmowanie trafnych decyzji dotyczących leczenia pacjentów. Na użyciu rozwiązania zyska zatem nie tylko lekarz, ale również przychodnia, w której pracuje oraz – oczywiście – sami pacjenci.

Oprogramowanie tworzone przez upmedic budowane jest z wykorzystaniem bogatej, gromadzonej przez lata bazy opisów badań. Została ona stworzona przez praktyków dla praktyków – jej rozwijaniem zajęli się lekarze, używający systemu podczas codziennej pracy.

W grudniu 2021 roku start-up otrzymał finansowanie od funduszu LT Capital w wysokości 1,1 mln zł.

ProperGate

Zeszły rok przyniósł twórcy ProperGate i absolwentowi II edycji Szkoły Pionierów PFR - Rafałowi Grudniowi – dwa wyróżnienia w marcu 2021 roku został finalistą rankingu „25 under 25” będącego wspólnym projektem Forbes Polska i firmy McKinsey & Company. W październiku 2021 roku zadebiutował zaś w rankingu „30 under 30”.

Co jednak najistotniejsze, sukcesy odnosi współtworzona przez niego firma – ProperGate, która oferuje inteligentny system zarządzania logistyką na budowie. Z rozwiązania, które digitalizuje łańcuch dostaw, korzystają już tak duże przedsiębiorstwa, jak Skanska czy CFE. Pozwala ono na wyeliminowane problemów będących przyczyną opóźnień i dużych strat finansowych zarówno po stronie budowniczych, jak i dostawców materiałów, a w konsekwencji obniżyć koszty przedsięwzięć budowlanych nawet o 15%.

ProperGate istnieje od 2017 r. i już rok po powstaniu wygrał konkurs PropTech Festival i jako pierwszy polski start-up dostał się do akceleratora belgijskiej korporacji budowlanej BESIX Group, znanej z realizacji Burj Khalifa w Dubaju. W maju 2021 roku SMOK Ventures, brytyjski Realty Corporation Limited i prywatni inwestorzy związani z branżą nieruchomości zainwestowali w ProperGate 4,3 mln zł.

Znika

Czas na projekty zaureatów IV edycji Szkoły Pionierów PFR. Jej zwycięzcami został zespół Znika, który pracuje nad stworzeniem ekologicznych i biodegradowalnych opakowań, taśm pakowych oraz etykiet termicznych, stworzonych z naturalnych materiałów - skrobii, traw czy celulozy. Ponadto, Znika ma być również marketplacem dla innych przyjaznych środowisku opakowań funkcjonujących na rynku.

Wygrana na Gali Finałowej IV edycji Szkoły Pionierów PFR, to niejedyny sukces zespołu Znika. W maju zwyciężyli powracający po 2 latach przerwy konkurs na najlepszą prezentację projektu start-upowego – Impact Arena.

- Po pierwsze, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się wygrać. Na scenie prezentowały się start-upy, którym zazdrościmy, że mają tak ciekawe pomysły na biznes, więc tym lepiej smakuje to zwycięstwo. Wygraną przeznaczymy na dalszy rozwój produktu. Będziemy prowadzili teraz roczne prace nad własnymi kompostowalnymi materiałami, więc każde dodatkowe środki pozwolą uzyskać nam lepszą certyfikację i zrobić dodatkowe badania. To nie są bardzo duże środki, ale dla naszego rozwoju są bardzo wartościowe – skomentował dla nas na gorąco wyniki konkursu Michał Kruszyński. 

Lume Label

Do grona laureatów IV edycji Szkoły Pionierów PFR należy także zespół Lume Label. Rozwiązanie tworzone przez Pionierki ma pozwolić na znakowanie kompostowalnych, papierowych czy wielomateriałowych opakowań za pomocą luminescencyjnych marketów. Poza oznaczaniem opakowań start-up planuje stworzyć urządzenia wykrywające i identyfikujące odpady w sortowniach.

Oprócz wyróżnienia, które Lume Label zdobyło podczas Gali Finałowej 4. edycji Szkoły Pionierów PFR, projekt ten również został zakwalifikowany do półfinałowej 20 Huawei Startup Challenge oraz nominowany do programu "MADE IN POLAND 2022" organizowanego przez Polska Agencja Przedsiębiorczości, Forum Przedsiębiorczości i Wyborcza.pl.

Inne aktualności

Darmowe wsparcie prawne dla start-upów z PARP – zgłoszenia tylko do końca sierpnia!

Pionierzy w Paryżu! Jak dostać się na kolejną Misję Międzynarodową?