Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

5 polskich firm na liście obiecujących start-upów z centralnej Europy Sifted

Portal Sifted, jedno z najbardziej opiniotwórczych mediów związanych ze start-upami, zapytał fundusze VC o najbardziej obiecujące start-upy z regionu CEE. Wśród 21 wymienionych start-upów znajduje się 5 polskich spółek. 

Sifted zapytało o obiecujące spółki partnerów VC z regionu. Wśród polskich inwestorów znaleźli się Ewa Chronowska z Next Road Ventures i Tomasz Swieboda z Inovo Venture Partners – poza nimi szereg innych partnerów funduszy. 21 wybranych spółek to nie „jednorożce” i spółki z największymi sukcesami na rynku, ale obiecujące start-upy z potencjałem. Jakie polskie spółki znalazły się na liście? 

Polska stoi fintechem? 

fot. sifted.eu

Aż cztery spośród pięciu firm wskazanych przez inwestorów to fintechy – pierwszy z nich, Uncapped, pozyskał w maju 80 milionów dolarów finansowania. Ten polsko-brytyjski start-up sam pozwala firmom na pozyskanie gotówki - firma technologiczna z przychodami może uzyskać od Uncapped pożyczkę, którą spłaca oddając procent od sprzedaży produktów – pozyskanie pożyczki odbywa się w całości online, bez przygotowywania pitchy, czy spotkań z inwestorem. Ma to pozwolić na szybkie zdobycie pieniędzy start-upom niezainteresowanym oddawaniem części firmy w ręce inwestora, uzupełniając ofertę banków. 

Kolejny fintechowy start-up wskazany przez Sifted też może pochwalić się bardzo wysoką rundą finansowania to Ramp, który chce dostarczyć rozwiązania mające ułatwić płatności kryptowalutami żeby móc wykorzystywać je właśnie jako walutę, a nie jako narzędzie inwestycyjne czy spekulacyjne. Ramp otrzymał wsparcie od amerykańskich funduszy z Doliny Krzemowej – ich rundzie przewodził fundusz NFX, a start-up wsparła np. Mozilla. 

Trzeci ze wskazanych fintechów – Symmetrical.ai został z kolei wsparty najwyższą rundą drugiego kwartału 2020 r. w Polsce. To  fintech oferujący pożyczki pracownicze i pensje na życzenie – co ma zapewnić pracownikom większą kontrolę nad wynagrodzeniem i swobodę finansową.  

Przeczytaj, jakich rad dotyczących współpracy z VC udzielają founderzy, w tym m.in. Piotr Smoleń z Symmetrical.ai  

Ostatni z wybranych przez ekspertów polskich fintechów to Authologic – który też umieściliśmy na liście start-upów, które warto obserwować w tym roku. Stoją za nim twórcy Zencard, a sam start-up został wybrany do najsłynniejszego na świecie programu akceleracyjnego – Y Combinator. Rozwiązanie stworzone przez Authologic pozwala na zdalne potwierdzenie tożsamości klienta – agregując różne metody pozwalające na jego rozpoznanie– od danych bankowych, przez rozpoznawanie twarzy, po szybki przelew. 

Vue Storefront – e-commerce’owy „rodzynek” w Sifted 

Zespół Vue Storefront (fot. mat. prasowe)

Jedyny nie-fintech na liście to Vue Storefront. Aplikacja ma ułatwić życie twórcom e-sklepów, niezależnie czy tworzą własne rozwiązania, czy korzystają z gotowych produktów sklepowych (takich jak np. Shopper czy Magento), czy platform jak Allegro lub Amazon. Vue pozwala na wprowadzenie szybkich zmian w sklepie, niezależnie od wykorzystywanego oprogramowania – do wprowadzenia zmian nie potrzeba angażowania programistów. Zmienione dane mają integrować się ze wszystkimi kanałami sprzedaży i płatności. Zarówno Vue Storefront jak i Authologic wspiera finansowo SMOK Ventures. 

Takie inicjatywy jak lista Sifted cieszą, jako że region Europy środkowej i wschodniej ciągle jeszcze nie jest szczególnie ważny dla inwestorów, a wszystkie te rynki mają duży potencjał. - To co nas łączy to fakt, że mamy niższą bazę ucyfrowienia niż Europa Zachodnia, ale z drugiej strony, obserwujemy bardzo duże wzrosty i ich przyspieszenie. Na obszarze tych wszystkich państw jest cała masa technologicznych spółek, które nie są jeszcze odkryte i szerzej znane – mówił w rozmowie z nami Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający fundacji Digital Poland.  

Inne aktualności

Doświadczenia zakupowe ważniejsze niż cena. Czy technologia będzie skuteczną odpowiedzią na potrzeby konsumentów?

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)