Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polskie start-upy podbijają Singapur – szósta edycja konferencji SWITCH 2021

8 listopada rozpoczęła się kolejna edycja SWITCH Singapore – jednej z największych azjatyckich konferencji technologicznych. W tym roku, Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej prezentuje swoją ofertę dla międzynarodowych innowacji i biznesu. Zobacz, co działo się podczas polskiego panelu i kto reprezentuje nasz ekosystem!  

To już szósta edycja Singapore FinTech Festival & Singapore Week of Innovation and Technology (SFFxSWITCH). Konferencja SWITCH 2021 organizowana jest przez Enterprise Singapore (ESG) i wspierana przez National Research Foundation (NRF). W ramach festiwalu odbywa się też międzynarodowy konkurs dla start-upów, podczas którego możliwość nawiązania nowych kontaktów mają inwestorzy.

Równolegle do SWITCH Singapore Fintech Festival odbywają się finały Global FinTech Hackcelerator; zaprezentują się finaliści (łącznie 15 firm z całego świata) ze wszystkich regionalnych edycji konkursu, w tym z II edycji European FinTech Hackcelerator (EFH 2021), której Partnerem Strategicznym jest PAIH, , a głównym organizatorem polski akcelerator Accelpoint. Wśród 15 firm, które powalczą o główne nagrody, jest m.in. polski start-up Skyblu.ai. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Green Finance.

Polska konferencję SWITCH 2021 rozpoczęła mocnym akcentem – w dniu otwarcia wydarzenia odbył się panel Poland - The CEE's Tech Powerhouse. Jego goście opowiedzieli o tym, jak w ostatnich latach zmieniał się polski ekosystem i jak przedstawia się obecnie. Wskazali m.in. na rosnącą liczbę zagranicznych inwestycji w naszym kraju, w tym tych dokonywanych przez gigantów technologicznych, takich jak Google, Amazon czy Microsoft. Przybliżyli także działalność polskich centrów badawczo-rozwojowych oraz wskazali, że często za sukcesami dużych marek stoją indywidualne działania polskich przedsiębiorców – przykładem posłużyła m.in. historia rozwoju oprogramowania Alexa, które zostało stworzone na bazie polskiego syntezatora mowy IVONA Software.  

Kto podczas SWITCH 2021 przybliżał kształt polskiego rynku technologicznego? 

  • Magdalena Bogdziewicz – Ambasador RP w Singapurze; 
  • Krzysztof Drynda – Prezes Zarządu Polska Agencja Inwestycji i Handlu; 
  • Agnieszka Szweda – ekspert w Centrum Inwestycji Strategicznych PAIH - “Poland your Tech Hub in CEE”; 
  • Tomasz Snażyk - CEO Fundacji Startup Poland - “Innovation Ecosystem in Poland”; 
  • Dominik Andrzejczuk – Partner Zarządzający w Atmos Venture - “Why I left California for Warsaw, Poland”. 

Choć celem obecności Polski na SWITCH 2021 jest przedstawienie naszego ekosystemu inwestorom zagranicznym, istotną informacją podzielił się podczas wystąpienia Tomasz Snażyk. Jak wskazał, aż 78% spółek biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Startup Poland, chce w kolejnym roku dokonać wyjścia na rynki zagraniczne.  

Kolejny mówca, Dominik Andrzejczuk, zdecydował o porzuceniu rynku amerykańskiego dla przeprowadzania inwestycji w Polsce. Odpowiadając na pytanie „Dlaczego Polska?” wskazał m.in. na to, że nasz kraj podąża przykładem Izraela, w którym rządowy program Yozma zasilił rynek start-upowy kapitałem w wysokości 250 mln $ i w konsekwencji doprowadził do stworzenia jednego z najprężniej rozwijających się rynków technologicznych na świecie. Dodał przy tym, że PFR wraz z NCBR przekazały 23 razy więcej środków finansowych, niż zrobiła to Yozma w latach 90.  

 

Wraz z panelem Poland - The CEE's Tech Powerhouse, uruchomiony został również networking room, w którym można było zadać pytanie bezpośrednio ekspertom PAIH.

SWITCH 2021 potrwa jeszcze do piątku 12 listopada, ale co najistotniejsze, goście konferencji mogą poznać bliżej 6 polskich start-upów - StethoMe, Vue Storefront, Airly, FibriTech, Sunroof i VersaBox. Wirtualny pawilon, w którym spółki prezentują swoją ofertę będzie działać do czerwca 2022 r.

- Chcemy podkreślić obecność Polski na globalnej mapie innowacji. Celem jest umacnianie wizerunku naszego kraju jako Tech Hub w regionie CEE oraz podkreślenie na arenie międzynarodowej potencjału polskich firm technologicznych - m.in. tych, które wystawiają się na wirtualnym stoisku - powiedziała Magdalena Smolak, szefowa biura PAIH w Singapurze.

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program