Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polskie aplikacje, które warto zabrać ze sobą na urlop!

Sezon urlopowy trwa w najlepsze! Nieważne, czy w wakacje planujecie słodkie lenistwo, czy aktywne zwiedzanie – z pewnością przydadzą Wam się polskie rozwiązania usprawniające podróż, odkrywanie lokalnych atrakcji, czy kontakt z obsługą hotelową. Sprawdźcie, które aplikacje warto zainstalować przed rozpoczęciem urlopu!

Bądź w stałym kontakcie z obsługą hotelową ze SmartHotel

Niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w kraju, czy za granicą, przydatna będzie dla Was usługa bezkontaktowego zameldowania się w hotelu, którą stworzył start-up SmartHotel. Jest to wirtualna platforma umożliwiająca kontakt z obsługą poprzez Messenger lub WhatsApp, bez konieczności pobierania i instalowania dodatkowych aplikacji. Jak to możliwe? Osoba przybywająca do hotelu lub apartamentu, otrzymuje specjalny na uprzednio wskazany numer telefonu lub e-mail. Pod linkiem znajduje się karta meldunkowa. Rozwiązanie to, które przypomina samodzielną odprawę przed lotem, eliminuje konieczność kontaktu z recepcją i uzupełnianie danych na papierze. Zapewnia także łączność gości z obsługą przez całą dobę.

fot. materiały prasowe SmartHotel

SmartHotel pozyskał na rozwój projektu 4 mln zł, które chce przeznaczyć na ekspansję w Polsce oraz w Afryce. O inwestycji napisaliśmy w ostatnim tekście z cyklu „Tydzień z VC” – sprawdź, jakie start-upy również zdobyły w ostatnim czasie środki na rozbudowę!

Omiń korki na autostradzie z AutoPay

Podróżując po polskich autostradach warto zaopatrzyć się w aplikację AutoPay. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki rejestracji w systemie jego użytkownicy, na wybranych płatnych odcinkach autostrady, stracą mniej czasu w oczekiwaniu na pobranie biletu przy wjeździe na autostradę i dokonanie płatności przy zjeździe z niej. Opłata za przejazd zostanie automatycznie pobrana po sczytaniu przez system numeru rejestracyjnego pojazdu. Urządzenie to działa obecnie na odcinku AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem oraz na A4 na odcinku Katowice-Kraków.  

Ponadto, system ten ze swoją aplikacją połączyły także banki Pekao, ING, Alior Bank, a ostatnio Santander Bank. Usługa pojawiła się także w aplikacji SGB Mobile, co umożliwia skorzystanie z niej klientom banków spółdzielczych. Obecnie liczba użytkowników AutoPay to ok. 500 tys. osób.

Znajdź lokalne atrakcje z Tripsomnią

Kolejnym rozwiązaniem, które ubogaci Waszą podróż po rodzimych, jak również zagranicznych zakątkach, jest Tripsomnia. Jest to portal dedykowany ofercie regionalnych organizacji turystycznych. Na stronie znajdziecie nie tylko noclegi czy restauracje, ale także mnóstwo innych atrakcji oraz wycieczek zorganizowanych. Tripsomnia zdobyła wyróżnienie w konkursie Aplikacje Jutra PFR w kategorii „społeczeństwo”.

Jak wskazują autorzy tego rozwiązania, do tej pory konsumenci dokonywali 95% rezerwacji lokalnych wycieczek osobiście - w kasach biletowych, recepcjach czy u pośredników turystycznych. Brakowało jednego miejsca, w którym znajdą wszystkie możliwości oferowane przez dany region. Turyści dzięki Tripsomnia.com nie będą wiec musieli korzystać jednocześnie z przewodnika oraz osobno z portali oferujących noclegi i najlepsze restauracje.

Celem start-upu jest zbudowanie sieci lokalnych zależności, na której zyskują wszyscy jej uczestnicy. Organizacje turystyczne zyskają narzędzia do sprzedaży i rezerwacji ofert z regionu; przedsiębiorcy –wskaźnik mierzalnych efektów rezerwacji i przychodów ze współpracy z organizacją turystyczną, a podróżujący dostęp do wielu przydatnych ofert w jednym miejscu oraz możliwość rezerwacji i płatności online.

Zapomnij o papierowych przewodnikach z MyLuggage

Jeśli lubicie podróżować być może zetknęliście się już z aplikacją MyLuggage? To również projekt absolwentów III edycji Szkoły Pionierów PFR. Jak wiadomo, pandemia znacznie utrudniła możliwość przemieszczania się i zwiedzania nowych miejsc, jednak warto pamiętać o MyLuggage, który jest pierwszym przewodnikiem turystycznym zawierającym wskazówki do podróżowania po wszystkich krajach. Aplikacja syntetyzuje i weryfikuje informacje, zamieniając ponad 30 godzin poszukiwań w 10 minutowy przewodnik o dowolnym kraju. Pozwala w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze, skupiając się na lokalnych wskazówkach i poradach od innych podróżników. Wierzymy, że niedługo wykorzystamy MyLuggage znowu ciesząc się swobodą podróży!

- Stworzyliśmy przewodnik w pigułce, który jako pierwszy łączy informacje o wielu krajach – nie musimy kupować oddzielnie pozycji o Meksyku i Teneryfie. Na początek nasz przewodnik posiadać będzie dane dotyczące 19 państw. Z przewodnika korzystać będzie można zarówno przez przeglądarkę, jak i na telefonie czy w formie PDF. Chcemy oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze turystów – chcemy dać im komplet lokalnych ciekawostek i porad podróżniczych, w skrócie ponad kilkanaście godzin researchu w 10 minutowej pigułcepowiedział w rozmowie z nami Paweł Łubiarz, cofounder i CEO MyLuggage, a także uczestnik Szkoły Pionierów PFR.

Czytaj bez dźwigania książek w bagażu z Legimi i How2

Jeśli chodzi o odpoczynek, nie mogło zabraknąć propozycji dla tych z Was, którzy marzą o relaksie z książką… ale zamiast dźwigać tradycyjne, papierowe egzemplarze, warto zapoznać się z cyfrowymi rozwiązaniami dla moli książkowych. Jednym z nich jest polski pionier na rynku ebooków i audiobooków – Legimi. Dla zespołu tworzącego spółkę pierwsze półrocze było bardzo intensywne, ale skutkowało udanym wejściem na NewConnect i otrzymaniem 3,7 mln zł dofinansowania z NCBR na rozwój technologii rekomendacyjnych. Wykorzystują one algorytmy sztucznej inteligencji (AI), które pomogą zwiększyć lojalność i rentowność bazy klientów.

fot. Agnieszka Hyży i Anna Zofia Powierża - materiały prasowe How2

Prężnie rozwija się także inne książkowe rozwiązanie – How2. Projekt rozwijany przez znaną prezenterkę telewizyjną - Agnieszkę Hyży oraz fotograf i właścicielkę agencji kreatywnej - Annę Zofię Powierżę to platforma oferująca e-booki. Wyróżnia je fakt, że są dostępne tylko w tym miejscu i tworzone od początku tylko jako książki cyfrowe – nigdy nie zostanie wydana ich wersja papierowa. Ponadto, są wzbogacone o materiały audiowizualne, animacje i oryginalne ilustracje.