Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

PFR Ventures inwestuje w Fundusz Innowacji NATO – wsparcie dla polskich start-upów dual use

Poza akceleratorem DIANA NATO, pakt północnoatlantycki ogłosił 10 lipca powstanie funduszu inwestycyjnego, który skupi się na zaawansowanych nowych i przełomowych technologiach o wysokim potencjale podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego). Inwestorami są państwa NATO – w imieniu Polski inwestycji na kwotę 42 mln euro dokonał Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem PFR Ventures.

Na początku czerwca PFR i PFR Ventures podpisały umowy o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Instytucje mają współpracować m.in. w obszarze rozwoju polskich młodych technologii i informowania przedsiębiorców o możliwościach związanych z projektami NATO: akceleratorem DIANA i Funduszem Innowacji NATO. Pierwszymi działaniami PFR była seria webinarów informacyjnych i stworzenie polskiego punktu informacji o działaniach sojuszniczego akceleratora. Poza tym we współpracy z MON powstał też raport „Technologie dla Obronności”, który zawiera informacje o polskim ekosystemie technologii deep tech i innowacji, znaczeniu technologii podwójnego zastosowania i programie DIANA NATO.

Fundusz Innowacji NATO i akcelerator DIANA

Ogłoszona 10 lipca polska inwestycja w Fundusz Innowacji NATO (NIF – NATO Innovation Fund) to 42 mln euro – ok. 5% całej kwoty, którą fundusz ma przeznaczyć na inwestycje – miliarda euro. Poza tym w Warszawie ma powstać jedno z dwóch regionalnych biur funduszu (poza stolicą naszego kraju drugie mieścić się będzie w Londynie, a główną kwaterą NIF jest Amsterdam). Funduszem mają zarządzać specjaliści, którzy historycznie przeprowadzili liczne transakcje w sektorze zaawansowanych technologii – związani wcześniej z takimi funduszami jak m.in Lakestar, Amadeus Capital Partners, DCVC czy Northgate Capital. Będą oni poszukiwać projektów inwestycyjnych na terenie całej Europy.

- Wojna w Ukrainie uwypukla potrzebę rozwoju nowoczesnych technologii, które mogą być wykorzystywane przez wojsko. Nie chodzi tylko o technologie ­czysto zbrojeniowe, ale także innowacje np. w obszarze rozpoznania lub komunikacji. To dziedziny, które często rozwijane są na rynku cywilnym, a mogą być z pożytkiem wdrażane również w wojsku. Mam nadzieję, że Fundusz Innowacji NATO będzie inwestował w polskie innowacyjne projekty, w czym pomoże lokalne biuro – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Mamy wieloletnie doświadczenie w alokowaniu środków do funduszy venture capital i private equity. Zbudowaliśmy centrum kompetencji w tym obszarze i chętnie je wykorzystamy, aby zapewnić Polsce odpowiednią ekspozycję w funduszu – dodaje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures i członek grupy doradczej sekretarza generalnego NATO ds. nowych technologii.

Fundusz Innowacji NATO ma także bezpośrednio łączyć swoje działania z akceleratorem DIANA – jego członkowie będą m.in. zasiadać wśród decydujących o rekrutacji firm do akceleratora, a także w jego dalszym etapie mogą udzielać wsparcia finansowego biorącym udział w programie start-upom i firmom.

Jesienią dalsze działania PFR w obszarze technologii dual-use

Departament Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczyna także prace nad programem rozwojowym, który wspomagać ma polskich innowatorów we współpracy z sektorem wojskowym – przede wszystkim dzięki zbudowaniu sieci kontaktów między ekosystemem i dostarczeniu informacji dotyczących współpracy z sektorem obronnym – zarówno od strony prawnej, jak i operacyjnej. Planujemy działania wspierające zespoły naukowe, start-upy oraz firmy technologiczne w rozwoju technologii podwójnego zastosowania. Więcej informacji w najbliższym czasie pojawi się na stronie pfrsa.pl.

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego