Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Ostatnie terminy warsztatów Projektanci Innowacji PFR – zapisz się już dziś i rozwiń swój biznes!

Czy wiesz, że Projektanci Innowacji PFR to pierwszy na świecie program edukacyjny, w którym Google dzieli się swoim doświadczeniem i metodami wypracowywania innowacyjnych technologii oraz rozwiązywania problemów? Ruszyła ostatnia tura zapisów na warsztaty dla szukających pomysłu na biznes i stawiających w nim pierwsze kroki – sprawdź, co dzięki nim możesz zyskać!  

Bezpłatne zajęcia odbywające się w ramach programu, którego pierwsza edycja została zrealizowana w 2018 roku, bazują na metodzie CSI:Lab. Jest to zmodyfikowana wersja Design Thinking, która została stworzona przez Google i stosowana jest przez firmę w tworzeniu innowacyjnych produktów.  

Ale dlaczego metoda stosowana przez giganta technologicznego sprawdzi się także wśród osób, które rozpoczynają swoją biznesową drogę?  

Przede wszystkim dlatego, że pomaga ona wzmocnić kreatywność oraz empatię, które stanowią nieocenioną wartość na każdym etapie budowania biznesu. Warsztaty będą przydatne zarówno w poszukiwaniu pomysłu na własny innowacyjny biznes, jak i projekt społeczny.  

W ramach programu Projektanci Innowacji PFR możecie wziąć udział w warsztatach  na dwóch poziomach zaawansowania: 

 • Poziom podstawowy jest świetnym pomysłem dla osób, które szukają pomysłu na biznes. Zajęcia z wykorzystaniem wspomnianej już metody CSI:lab pomogą usystematyzować kolejne etapy rozwoju projektu - od zrozumienia potrzeb użytkownika, przez intensywne poszukiwanie pomysłu, aż do prototypowania produktu. Wszystko to pokazane i ćwiczone w grupach i na praktycznych przykładach. 

 • Poziom zaawansowany powinien zainteresować osoby, które mają już pomysł na biznes. W jego ramach macie do wyboru dwa rodzaje zajęć: 

  • Empatia w biznesie - warsztaty, których zadaniem jest skupienie się na użytkowniku. Poznanie potrzeb potencjalnych odbiorców pozwoli znaleźć nowe kierunki działania i rozwoju oraz by tworzone przez uczestników produkty i usługi były odpowiedzią na ich realne potrzeby. 

  • Prototypowanie – pokażą sposoby na szybkie i bezkosztowe przetestowanie pomysłu, ale przede wszystkim dadzą wiarygodny feedback, czy warto dalej ten projekt rozwijać, czy też zmodyfikować go. To jednocześnie oszczędność czasu i cenna lekcja na przyszłość! 

Z uwagi na pandemię koronawirusa warsztaty odbywają się online. 

Na czym właściwie polega metoda Design Thinking? 

Jest to intuicyjny sposób pracy w zespołach multidyscyplinarnych, tzn. składających się z osób o różnych kompetencjach (np. inżyniera, specjalisty od marketingu, programisty i specjalisty od UX). Design Thinking stawia na różnorodność, gdyż pozwala ona spojrzeć na interesującą nas kwestię z odmiennych punktów widzenia. Celem wspólnej pracy jest stworzenie nowych produktów i usług oraz rozwiązywanie problemów biznesowych w oparciu o głębokie zrozumienie danego zagadnienia i potrzeb użytkowników. W przypadku Projektantów Innowacji PFR celem wspólnej pracy jest nauka kreatywności czy odnalezienie swojego pomysłu na biznes.   

Popularyzatorem podejście Design Thinking był Tim Brown, założyciel firmy IDEO, która przyczyniła się do stworzenia wielu innowacyjnych produktów takich jak: pierwsza myszka wyprodukowana przez Apple w 1980 r., pierwszy komputer przypominający dzisiejszy laptop dla firmy Grid Systems, urządzenia medyczne, a także wiele innych codziennych produktów, które znamy i chętnie wykorzystujemy.  

Metoda Design Thinking składa się z pięciu faz, które pomagają w identyfikacji problemu oraz poszukiwaniu i opracowywaniu jego rozwiązań:  

 1. Empatia,  
 2. Definiowanie problemu,  
 3. Generowanie pomysłów,  
 4. Budowanie prototypów,  
 5. Testowanie.   

Warto dodać, że proces ten nie ma charakteru liniowego – istnieje duże prawdopodobieństwo, że do niektórych jego etapów będziecie wracać jedno- lub kilkakrotnie.  

 

Dzięki fazie empatii, czyli skupieniu na użytkowniku, możemy pomóc w rozwijaniu ważnej dla innowacyjności inteligencji emocjonalnej. Definiowanie problemu nauczy nas uważności, a generowanie pomysłów eksperymentowania i zadawania pytań. Praca w różnorodnym zespole wspomaga budowanie siatki kontaktów. 

Program Projektanci Innowacji PFR, którego partnerem jest Polski Fundusz Rozwoju, powstał w ramach inicjatywy Grow with Google, której celem jest pomaganie w rozwoju firm oraz karier poprzez zapewnienie bezpłatnych szkoleń, narzędzi i wiedzy. W ramach inicjatywy Grow with Google PFR w partnerstwie z Google stworzyło również inne bezpłatne programy, m.in. Firmy Jutra

Dostępne terminy warsztatów w ramach programu Projektanci Innowacji PFR możecie sprawdzić tutaj. Nie zwlekajcie z zapisaniem się, gdyż trzecia edycja dobiega końca! 

Inne aktualności

Mamy najwięcej zgłoszeń do akceleratora DIANA w UE. Startuje też nowy program dla Polski!

Szósta edycja Szkoły Pionierów trwa. Zaglądamy „za kotarę”