Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kraków

Najważniejsze adresy dla start-upera - Kraków

W Polsce wciąż panuje przekonanie, że wszystkie inicjatywy skierowane do biznesu są skoncentrowane w Warszawie. Nic bardziej mylnego! Dlatego, aby przybliżyć Ci jakie wsparcie dla start-upów oferują poszczególne duże ośrodki miejskie w naszym kraju, rozpoczynamy poniedziałkowy cykl „Najważniejsze adresy dla start-upera”. Na pierwszy ogień idzie Kraków!

Krakowski Park Technologiczny

ul. Podole 60, Kraków

Podstawowym adresem każdego przedsiębiorcy chcącego rozwijać działalność w Krakowie jest Krakowski Park Technologiczny (KPT). Działa on od 1997 r. w ramach Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. SSE zawsze oferują przedsiębiorcom funkcjonującym w ich obszarze wiele korzyści takich jak: ulgi podatkowe, tereny pod inwestycje, wsparcie w obsłudze prawnoadministracyjnej czy wynajem powierzchni biurowych. W Krakowskiej SSE nie brakuje jednak inicjatyw dla tych, którzy dopiero rozpoczynają biznesową aktywność.

Prowadząc start-up w ramach KPT możesz skorzystać z programu mentoringowego oraz szkoleń i wsparcia indywidualnego opiekuna. Prowadzony jest także program akceleracyjny KPT ScaleUP, kóry oferuje wsparcie dla start-upów tworzących produkty i usługi z obszaru przemysłu 4.0, przemysłowego internetu rzeczy oraz smart city. W KPT działają także inkubatory branżowe - obecnie trwa pierwsza edycja Inkubatora Digital Dragons skierowana do twórców gier mobilnych. Cały czas możesz zgłaszać się również do Inkubatora Technologicznego!

INNOAGH

ul. Czarnowiejska 36, lok. C5/017, Kraków

To utworzone przy Akademii Hutniczo – Górniczej Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii, działające już od ponad dekady. INNOAGH wspiera działalność naukową i pomaga tworzyć start-upy bazujące na innowacyjnych akademickich technologiach i wynalazkach. Oferuje doradztwo w zakresie kreowania modelu biznesowego, polityki ochrony IP, tworzenia strategii rozwoju przedsięwzięcia, a także relacji z inwestorami oraz partnerami branżowymi. Organizatorzy INNOAGH chcą budować relacje pomiędzy środowiskiem naukowców i biznesem, a także edukować społeczność akademicką z zakresu przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem komercjalizacji własności intelektualnej i rozwoju start-upów technologicznych.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUp”

ul. Królewska 57, Kraków

Krakowski oddział Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUp” służy przede wszystkim przestrzenią coworkingową. Pomieszczenia biurowe możesz wykorzystać do codziennej pracy, a w pełni wyposażoną salę konferencyjną do organizowania szkoleń, większych spotkań zespołowych czy warsztatów. Ponadto Fundacja służy także pomocą w zakresie księgowości oraz wirtualnym biurem, które umożliwia rejestrację firmy poza miejscem zamieszkania - bez konieczności posiadania własnego lokalu. Co ważne, siedziba "Twój StartUp" zlokalizowana jest w centrum Krakowa, a z jej przestrzeni można korzystać przez cały tydzień, 24 godziny na dobę.

#OMGKRK - Krakow Startup Community

ul. Podole 60, Kraków

Kolejną fundacją wspierającą rozwój ekosystemu innowacji w Krakowie jest #OMGKRK – Krakow Startup Community. Fundacja skupia się na prowadzeniu działań w trzech obszarach:

1. Brandingu ekosystemu, czyli tworzeniu pozytywnej marki krakowskiego ekosystemu innowacji w celu rozwoju lokalnej gospodarki cyfrowej.

2. Tworzeniu sieci połączeń B2B2C - firm, organizacji i osób.

3. Akceleracji, czyli udzielania przedsiębiorcom wsparcia na każdym etapie rozwoju projektu.

#OMGKRK organizuje m.in. Dragon Cave Pre-Accelerator - program wzrostu dla startupów na wczesnym etapie, którego celem jest rejestracja nowych firm, uruchamianie MVP i wdrażanie pierwszych użytkowników. Inicjatywą Fundacji jest również Virtual Founders Breakfast, czyli odbywające się raz w miesiącu spotkanie śniadaniowe z udziałem założycieli startupów, ekspertów branżowych czy inwestorów. Ma ono być okazją do wymiany najlepszych praktyk oraz networkingu.

South Poland Cleantech Cluster

ul. św. Anny 5, Kraków

Przedsiębiorców, szczególnie tych we wstępnej fazie rozwoju oraz ich innowacyjność wspiera również South Poland Cleantech Cluster. Misją organizacji jest integrować i pomagać we współpracy osoby dopiero rozpoczynające działalność biznesową z funkcjonującymi już małymi i średnimi przedsiębiorstwami, jak również naukowcami i wynalazcami. W praktyce SPCleantech oferuje pomoc technologiczną oraz eventy kojarzenia biznesu, pomocne w budowaniu sieci kontaktów. Możecie także liczyć na wsparcie coachingowe i mentoringowe.

KLASTER LIFESCIENCE KRAKÓW

ul. Bobrzyńskiego 14, Kraków

Klaster LifeScience Kraków umożliwia z kolei dobrze zorganizowaną współpracę ze środowiskiem naukowym oraz zróżnicowanym otoczeniem biznesowym z branży life science.

W ramach Klastra funkcjonują firmy usługowe i produkcyjne z szeroko pojętego sektora lifescience (biotechnologia, ochrona środowiska czy ochrona zdrowia); uniwersytety, instytuty naukowe oraz szpitale specjalistyczne.

Na co możesz liczyć podejmując współpracę z Klastrem?

  • Na wykorzystanie narzędzi marketingu internetowego, którymi dysponuje Klaster LifeScience Kraków;
  • Udział w konferencjach, szkoleniach i seminariach organizowanych przez Klaster;
  • Współpracę w ramach międzynarodowej sieci kontaktów;
  • Udział we wspólnych inicjatywach partnerów Klastra w ramach wybranych grup tematycznych.

Programy rozwojowe

W Krakowie organizowane są również programy mające pomóc wyłonić najlepsze pomysły biznesowe oraz udzielić im wsparcia finansowego na dalszy rozwój. Do nich właśnie należą inicjatywy takie jak Kraków Startup Challenge, Akademicki Maraton Innowacji czy KRK InnoTech Starter. Jeśli rozwijasz innowacyjną firmę w Małopolsce, a jej staż nie przekracza 3 lat, do 7 lutego 2021 r. możesz zgłosić się do udziału w programie #Startup Małopolska.

Przestrzeń coworkingowa

W Krakowie prężnie rozwijają się także przestrzenie co-workingowe. Oprócz wspomnianego już Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUP” możecie skorzystać również z m.in. tych powierzchni biurowych:

To tylko niektóre z adresów, które powinien znać każdy początkujący przedsiębiorca prowadzący działalność w Krakowie i okolicach. Zachęcamy do zapoznawania się z możliwościami, które oferuje Twój region, a przede wszystkim - do działania!

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[