Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Na polskim rynku VC działa ponad 200 podmiotów – Inovo zmapowało ekosystem

Mapa polskiego rynku VC przygotowana przez Inovo Venture Partners uwzględnia wszystkie fundusze i indywidualnych inwestorów biorących udział w rundach finansowania start-upów pochodzących z naszego kraju od 2020 roku. Jak wygląda mapa inwestorów w Polsce?

Fundusz Inovo zbadał wszystkie rundy finansowania, które miały miejsce na naszym rynku od początku 2020 roku i zmapował wszystkie zaangażowane w nie VC i CVC. Liczby robią wrażenie – na rynku działa ponad 200 funduszy, z czego ponad 100 to fundusze zagraniczne, które przed 2020 roku nie inwestowały w naszym kraju.

Nowe fundusze z pierwszej ligi inwestują w Polsce

Według danych Inovo w Polsce inwestuje 66 polskich VC, 128 międzynarodowych i 9 lokalnych funduszy CVC. Od poprzedniej mapy stworzonej przez fundusz w 2020 roku, liczba inwestorów nieomal się podwoiła. Wzrosła zwłaszcza liczba zagranicznych funduszy. Od 2020 roku zainwestowało w naszym kraju aż 97 funduszy, które nie działały tu przed dwoma latami. 25 zagranicznych funduszy zniknęło z kolei z mapy, bo nie zainwestowały w ciągu ostatnich 2 lat w naszym kraju.

Wśród nowych funduszy pojawiło się kilku najważniejszych światowych graczy. Jako przykłady podano np. rundę Uncapped, w którą zainwestowały m.in. Lakestar czy White Star Capital, czy inwestycja Tiger Global w Zowie. Zagraniczne VC w Polsce inwestują głównie w rundach pre-seed i seed, traktując Polskę jako młody i perspektywiczny rynek. Wśród 128 funduszy nie inwestuje we wczesnym etapie rozwoju zaledwie kilkanaście.

Mapa funduszy VC działających w Polsce od 2020 r. (fot. Inovo Venture Partners)

CVC w mniejszości

W Polsce od 2020 roku zainwestowało jedynie 9 funduszy CVC – a Inovo w ich grono zaliczył także EEC Magenta i SpeedUp Energy Innovation. To dość niewielkie liczby – które mogą wynikać z faktu, że korporacje współpracują ze start-upami także w inne sposoby. Jednak ta liczba w porównaniu do innych źródeł finansowania jest bardzo niska i może świadczyć o tym, że korporacje szukają głównie młodych firm tworzących bardziej rozwiązania „szytych pod nie”, które mogą znaleźć w inny sposób – choćby przez korporacyjną akcelerację, a nie wyłapując z rynku ciekawe spółki.

Całą mapę polskiego ekosystemu stworzoną przez Inovo znajdziecie w poście na Medium w języku angielskim.

Inne aktualności

Trzy nowe fundusze zainwestują w Polsce – za dwoma z nich stoją najwięksi polscy aniołowie

Jak inwestują polscy aniołowie biznesu? Raport COBIN Angels