Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

"Let's greentech" - Czy start-upy ESG to nowa nisza?

W Polsce rośnie zainteresowanie inwestycjami zgodnymi z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu (ESG). W związku z tym, coraz więcej firm skupia się na wdrażaniu innowacyjnych technologii zgodnych z zasadami ESG. W ramach programów akceleracyjnych takich jak Poland ClimAccelerator czy inicjatyw jak PFR Ventures Greenhub, start-upy mają możliwość zdobycia finansowania oraz nawiązania kontaktów z inwestorami i partnerami biznesowymi.

Zwiększa się zainteresowanie inwestycjami zgodnymi z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu (ESG). W Polsce, inwestorzy i duże firmy coraz częściej poszukują wariantów inwestycyjnych, które poza zyskiem, przyczynią się również do ochrony środowiska. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Duże firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego już od tego roku. Wszystkie pozostałe firmy zatrudniające więcej niż 10 osób - już za trzy lata.

"Let's Greentech" - Pekao BP i Accelpoint akcelerują start-upy

Nie może więc dziwić, że ESG wpływa też rynek start-upów. W zeszłym roku stworzyliśmy mapę polskich start-upów ESG i zmapowaliśmy obszary, w których takie firmy mogą powstawać. Przybywa firm, które skupiają się na wdrażaniu innowacyjnych technologii zgodnych z zasadami ESG. Odpowiada na ten trend m.in. Poland ClimAccelerator - program zorganizowany przez Accelpoint we współpracy z PKO BP. W trakcie trzymiesięcznego programu, start-upy otrzymują wsparcie w zakresie mentoringu, szkoleń oraz doradztwa biznesowego. Program ma na celu wdrożenie innowacyjnych technologii zgodnych z zasadami ESG, w obszarach takich jak efektywność energetyczna, gospodarka wodno-ściekowa, transportowa oraz odnawialne źródła energii.

Dodatkowo, start-upy mają możliwość zdobycia finansowania oraz nawiązania kontaktów z inwestorami i partnerami biznesowymi. W ramach programu odbywają się również spotkania networkingowe oraz wydarzenia branżowe i edukacyjne.

Poland ClimAccelerator jest kontynuacją projektu European ClimAccelerator EIT-KIC i ma na celu przyspieszenie rozwoju polskiej branży klimatycznej oraz poprawę jakości życia i ochrony środowiska w Polsce.

15 start-upów, które wezmą udział w akceleracji zostało już wybranych, natomiast już jutro PKO BP i Accelpoint organizują webinarium w czasie którego odpowiedzą na pytania dotyczące tego, jak green techy mogą współpracować z dużymi firmami. Webinarium odbędzie się o 11:00, wezmą w nim udział Konrad Ozdowy zajmujący się programem Let’s Fintech PKO BP, Maksym Gołoś z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju ESG banku i Maciej Majewski z Accelpoint. Zapisać można się na niego pod tym linkiem.

PFR Ventures rozwija finansowanie dla zielonych projektów

PFR Ventures Greenhub to natomiast, inicjatywa PFR Ventures, która wspiera start-upy związane z ochroną środowiska. Program zapewni finansowanie dla funduszy Venture Capital i Private Equity o strategii inwestycyjnej powiązanej z proekologicznymi innowacjami. W pierwszym etapie, na inwestycje w fundusze VC i PE zarezerwowano 200 mln zł. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln zł, a środki PFR GreenHub FoF mogą stanowić maksymalnie 50% jego kapitalizacji.

To pierwszy program PFR Ventures, w którym na rynek patrzymy z perspektywy branż, a nie etapu rozwoju spółek. Taki model pozwoli skierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Operowanie w takim modelu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego wytworzenia stabilnej podstawy finansowania start-upów  – powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

W sytuacji, gdzie otoczenie inwestycyjne jest trudne, powstanie “zielonych” funduszy zapewni start-upom zajmującym się ESG finansowanie i możliwości rozwoju.

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)