Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

aplikacje jutra zwycięzcy

Konkurs Aplikacje Jutra PFR – znamy zwycięzców!

8 grudnia, w czasie gali finałowej poznaliśmy zwycięzców programu Aplikacje Jutra PFR. Ich rozwiązania otrzymały wsparcie finansowe o łącznej wartości 1 mln zł! Największe uznanie jurorów zdobyły: aplikacja, która ma badać czułość i jakość testów na COVID-19; rozwiązanie ułatwiające analizę finansową przedsiębiorstwom oraz projekt wspierający wprowadzanie zdrowych nawyków i w konsekwencji wydłużenie życia Polaków. 

Konkurs miał wyłonić najlepsze prototypy aplikacji, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii w obszarach: zdrowie, praca i przedsiębiorczość, społeczeństwo. Finał Aplikacji Jutra PFR, który ze względów bezpieczeństwa odbył się w formie online, był zwieńczeniem 4 miesięcy pracy zarówno nad finałowymi prototypami aplikacji, jak i efektywnym (i efektownym) zaprezentowaniem ich. 12 finalistów podczas pitch decków wskazało, na czym polega zaproponowane przez nich rozwiązanie, jaka jest ich przewaga konkurencyjna oraz dlaczego warto postawić na ich kompetencje.

W Komisji Konkursowej zasiedli specjaliści z PFR, wspierały ich fundusze VC: Arkley Bridge, Movens Capital i Sunfish Partners.

Jurorzy po dokonaniu oceny prezentacji zespołów zadecydowali o wybraniu trzech zwycięskich zespołów, które otrzymały nagrody w wysokości 250 tys. zł oraz o przyznaniu trzech wyróżnień, których laureaci otrzymali po 100 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na stworzenie MVP aplikacji, w tym realizację prac programistycznych, wizualnych oraz promocję i marketing produktu.

Laureaci konkursu:

 1. Zwycięzcą w kategorii „zdrowie” jest zespół Covid Genomics, którego głównym obszarem działania jest badanie jakości, czułości i precyzyjności testów wykrywających COVID 19. Rozwiązanie ma również sprawdzać, czy stosowane testy nie podają sfałszowanych wyników, a także dostosowywać je do regionu użytkowania - od niego zależny jest sposób mutacji wirusa. Covid Genomics rozpoczęli rozmowy z WHO dotyczące współpracy względem akceleracji rozwiązań spółki w środowisku międzynarodowym, a w przyszłości ich narzędzie ma znaleźć zastosowanie również w mapowaniu skuteczności badań nad wirusem HIV.

  Wyróżnienie w tej kategorii zdobył WARMIE, czyli sensor posiadający system bezprzewodowego, zdalnego monitorowania temperatury ciała. Może być on wykorzystany do oceny stanu zdrowia pacjenta oraz monitorowania kondycji osoby, poddanej kwarantannie; temperatury ciał osób, które mogły mieć styczność z wirusem, jak również okolic ran pooperacyjnych. Nieodłączną częścią systemu WARMIE jest aplikacja umożliwiająca przesyłanie danych na serwer przeznaczona do użytku szpitalnego. Urządzenie ograniczy kontakt lekarzy i pielęgniarek z zakażonym z pacjentem przebywającym w izolacji.
 2. Największą liczbę punktów w kategorii „praca i przedsiębiorczość” zdobył zespół Infino. To zintegrowane narzędzie do analizy finansów przedsiębiorstw. W skrócie zadaniem tej platformy jest umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej analizy zarówno swojej sytuacji finansowej, zdiagnozowania zaistniałych problemów, jak i znalezienia w tym zakresie skutecznego rozwiązania. Ma także wspomagać decyzje restrukturyzacyjne w firmach.

  Wyróżnienie w tym obszarze zdobył Lanpocket - inteligentna aplikacja pomagająca w nauce języka za pomocą innowacyjnej metody, wykorzystującej m.in. geolokalizację oraz dopasowanie treści materiałów naukowych do profilu osoby. Aplikacja ta pozwoli zapracowanym użytkownikom uczyć się małymi partiami, dostosowanymi do ich potrzeb i wolnego czasu. Twórcy twierdzą, że Lanpocket jest o 30% skuteczniejszy niż jakiekolwiek inne narzędzia, z uwagi na metodę zastosowaną zanurzenia językowego.
   
 3. Zwycięzcą w obszarze „społeczeństwo” jest VIKA. To aplikacja, która pokazuje ile lat zdrowia jeszcze nam pozostało i jaki jest nasz wiek biologiczny, w zależności od prowadzonego stylu życia. Urządzenie to przede wszystkim ma pomagać we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Przyświecające jej twórcom hasło to „Milion lat zdrowia więcej w Polsce”. Rozwiązanie opiera się na Misjach Zdrowotnych (dot. zdrowego odżywiania, snu, aktywności fizycznej) i działa jak gra: wypełniając zadania zdobywa się  punkty i kolejne poziomy zdrowego stylu życia.

  Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Tripsomnia - platforma rezerwacyjna, która ma pobudzić popyt na regionalne wycieczki i atrakcje turystyczne poprzez dostarczenie technologii i działań marketingowych organizacjom turystycznym, które bardzo ucierpiały przez kryzys wywołany pandemią. Tripsomnia jest marketplace'm dla regionów turystycznych i miast łączącym oferty noclegów, wycieczek oraz innych atrakcji i aktywności, które oferowane są w danym miejscu.

Warto dodać, że do konkursu, w którym udział wziąć mogły zarówno pojedyncze osoby, zespoły, jak i młode innowacyjne firmy, zgłoszono w sumie blisko 800 pomysłów. Grono 12 finalistów zostało wybrane przez komisję konkursową po dwuetapowej weryfikacji, zwracając uwagę m.in. na to, które rozwiązania najlepiej odpowiadały na postawione wyzwania, innowacyjność pomysłu czy doświadczenie, którym dysponują członkowie zespołu oraz stopień opracowania pomysłu.

Teraz przed laureatami konkursu czas wytężonej pracy, tak by ich pomysł został zamieniony w konkretny produkt, który zostanie wdrożony na rynek i przyczyni się do zmiany naszej postcovidowej rzeczywistości.

Zwycięzcom oraz wyróżnionym zespołom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział i kibicujemy ich dalszym sukcesom!

Inne aktualności

Szkoła Pionierów PFR: czyli jak zacząć przygodę z przedsiębiorczością

AI & MEDTECH CEE 2024: Innowacyjne Forum dla Liderów Medycyny i Technologii