Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Jak inwestują aniołowie biznesu i jak zmieniła się branża w tym roku? Raport Cobin Angels

Sieć aniołów biznesu Cobin Angels opublikowała swój coroczny raport dotyczący rynku inwestycji anielskich. Jak wygląda on w tej chwili i jak zmienia się na obszarze tego roku?

Według części uczestników ekosystemu innowacji trwa kryzys. Na rynku zarówno amerykańskim jak i polskim jest mniej kapitału, co przekłada się na mniej inwestycji funduszy VC. Dodatkowo wojna w Ukrainie odstraszyła od naszego rynku część zachodnich inwestorów. Czy aniołowie odczuli tę sytuację – i czy też wydają mniej, czy wręcz przeciwnie – weszli w miejsce „porzucone” przez VC? Czy wśród aniołów pojawiają się też nowe trendy i ostatecznie, jak wyglądają najciekawsze anielskie inwestycje? Na te pytania stara się odpowiedzieć raport „Polski rynek inwestycji anielskich w 2022 roku” stworzony przez Cobin Angels we współpracy z BNP Paribas i SGH.

Jak wyglądały inwestycje anielskie w zeszłym roku?

W 2022 roku aniołowie byli ostrożni - dominująca część inwestorów zdecydowała się zainwestować swój kapitał w jeden, dwa lub trzy startupy – 47% aniołów wzięło udział w takiej liczbie inwestycji. 62% zainwestowało kwoty do 225 tys. złotych. Kwoty powyżej 4,5 mln złotych wydał na inwestycje w start-upy co setny badany. Co trzeci inwestor stwierdził, że dokładniej weryfikuje start-upy przed ich wsparciem finansowym. Jak mówią twórcy raportu – aniołowie działają ostrożniej i wybierają start-upy w sposób bardziej selektywny, ale wciąż inwestują. 

(fot. Cobin Angels)

Nowym trendem, który zauważają twórcy raportu jest liczba koinwestycji anielskich – 67% wspartych przez aniołów rund to inwestycje grupowe z innymi inwestorami indywidualnymi. Zauważono też powstawanie nowych klubów aniołów.

- Myślę, że koncentracja branży jest nieunikniona. Rynek anielski profesjonalizuje się śladem rozwiązań widzianych w krajach anglosaskich. Naszym zadaniem jest edukacja rynku i profesjonalizacja/edukacja inwestorów. […] Wraz z inwestorami, którzy mają za sobą exity i "success stories" o tego rodzaju inwestycjach będzie coraz głośniej i świadomość będzie rosła, a wraz z nią potrzeba profesjonalnych rozwiązań - mówi nam Tomasz Laskowicz, Community Manager w COBIN Angels. 

Jak podkreśla Laskowicz, na rynku jest mniej kapitału pochodzącego z funduszy VC, a wyceny start-upów ze względu na schłodzenie rynku spadły. To zwiększa rolę inwestorów anielskich – zwłaszcza we wcześniejszych rundach.

Nowi inwestorzy na rynku - founderzy

Raport poświęca cały rozdział nowym inwestorom, którymi są founderzy dużych start-upów, czy to po exitach, czy po wejściu na giełdę. Wśród nich wymienia founderów takich spółek jak Docplanner, Packhelp, Nomagic czy Pyszne.pl. 

- Po sukcesie własnych projektów, wracają na rynek z  wiedzą, doświadczeniami i kapitałem, podobnie jak to miało miejsce kilkanaście lat temu i ma nadal miejsce w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej. Z pewnością ten trend przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju rynku anielskiego oraz jego profesjonalizacji w Polsce - stwierdza w komentarzu do raportu Dominik Krawczyk, CEO Cobin Angels.  
Autorzy raportu stwierdzają też, że w najbliższych latach ten trend będzie nadal rosnąć, a wiedza dostarczana przez takich inwestorów będzie trafiać do świeżych firm i przyczyniać się zarówno do technologicznego, jak i biznesowego rozwoju start-upów.

Drugim z trendów zaznaczonych w raporcie jest „impact investing” – inwestowanie w rozwiązania, które mają mieć pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Samo COBIN Angels we współpracy z Ashoka Poland założyło klub aniołów, chcących inwestować w start-upy pozytywnego wpływu – Impact Angels. - Te projekty osiągają dobre stopy zwrotu i są dobrymi inwestycjami, także pod kątem czysto finansowym. Widzimy duży potencjał wśród inwestorów do wsparcia tego typu projektów. W Polsce jest to wciąż świeża perspektywa, która wymaga promocji i edukacji, na temat różnic, pomiędzy filantropią, a inwestowaniem impaktowym - mówi Tomasz Laskowicz.

Posłuchaj naszego podcastu o impact investingu

Co w przyszłości?

W raporcie brakuje listy inwestycji anielskich – z powodu tego, że część takich inwestycji, a także udział indywidualnych inwestorów w koinwestycjach z funduszami, nie jest ujawniana. Dlatego trudno jest szacować zarówno całościową liczbę inwestycji anielskich jak i ich kwoty. Jednak twórcy zapytali też o to, jak aniołowie zamierzają inwestować w najbliższym czasie: aż 31% zapowiedziało zwiększenie liczby lub wartości inwestycji w 2023 roku, a 47% planowało inwestować na poziomach zbliżonych do poprzednich lat. W połączeniu z profesjonalizacją tego rynku można spodziewać się trwałego i systematycznego wzrostu wartości wsparcia startupów przez inwestorów prywatnych.

Cały raport znajduje się na stronie COBIN Angels.

 

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego