Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

wystąpienia publiczne

Jak dobrze się przygotować i oswoić wystąpienia publiczne?

Stresujące, trudne, nieprzewidywalne. W ten sposób często postrzegamy wystąpienia publiczne. Nerwy pojawiają się szczególnie, gdy zależy nam, by prezentacja przekonała inwestorów do udzielenia wsparcia finansowego naszemu projektowi. Jak więc dobrze wypaść, występując przed publicznością, szczególnie w czasach, gdy prezentujemy głównie online? Zapraszamy do lektury!

O podstawach wystąpień publicznych mówił Mikołaj Krupa – trener w Akademii Retoryki, który prowadził jeden z warsztatów dla 12. finalistów konkursu Aplikacje Jutra. Wiedzę z tego szkolenia wykorzystali 8 grudnia, podczas Gali Finałowej konkursu, gdy wygłaszali przed gronem jurorów prezentacje. Wystąpienia te miały za zadanie przekonać, że warto zainwestować w dalszy rozwój przygotowanych przez nich prototypów aplikacji mobilnych, a październikowe warsztaty znacząco wpłynęły na dopracowanie prezentacji!

Na wstępie warsztatu Mikołaj Krupa podkreślił, że najważniejszym elementem wystąpienia publicznego jest solidne przygotowanie się do niego. Jak wskazał, wśród szkoleniowców popularne jest powiedzenie 4P: „pominięcie przygotowania przyczyną przegranej”. Staranne wykonanie tego kroku pomoże również zniwelować stres, bo przecież zazwyczaj boimy się tego, że w trakcie przemawiania przed publicznością popełnimy jakiś błąd.

Z czego więc powinno się składać dobre przygotowanie do prezentacji?

Na początku warto zastanowić się, jaki jest cel wystąpienia i do kogo będzie wygłoszone. Wiek, wykształcenie, czy zawód odbiorców twojej wypowiedzi, powinny mieć wpływ na to, w jaki sposób ją zbudujesz i jakim językiem będziesz się do nich zwracać. Chodzi o to, by widzowie jak najlepiej cię zrozumieli. Możesz przy tym zastanowić się - co łączy cię z daną grupą? Pomoże ci to w dobraniu jak najbardziej adekwatnej argumentacji.

Istotne jest również poznanie miejsca, w którym będziesz wygłaszać swoją prezentację. Chodzi tu przede wszystkim o jak najlepsze zaznajomienie się z zapleczem logistycznym, tak by nie zaskoczyły cię żadne problemy techniczne. Dzięki temu nie dowiesz się w ostatniej chwili, np. o braku rzutnika. Warto też sprawdzić, czy będziesz przemawiać na stojąco, na siedząco, czy może z mównicy. Dowiedz się, czy będziesz korzystać z mikrofonu. Od tego będzie zależało to, jaką postawę przyjmiesz podczas wystąpienia.

W okresie pandemii, zamiast w salach konferencyjnych, często przemawiamy z własnych mieszkań, które przecież świetnie znamy. Warto jednak dobrze zapoznać się z meandrami działania komunikatora, za pomocą którego połączymy się z odbiorcami. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że problemy techniczne są nieodłączną częścią obecnie realizowanych konferencji, webinariów etc. Ważne by problemy te nie wybiły cię z rytmu i nie spowodowały, że twoja prezentacja nie będzie mogła zostać wyświetlona.

Tworzenie każdego wystąpienia warto zacząć od dobrego researchu, który pogłębi naszą wiedzę w danym temacie i doda wartości merytorycznej wypowiedzi. Pomoże nam również przygotować się na ewentualne pytania ze strony publiki.

Ostatnim krokiem dobrego przygotowania jest napisanie wystąpienia lub chociaż jego planu. To pozwoli ci przemyśleć, co tak naprawdę chcesz powiedzieć, a także uchroni cię przed pominięciem którejś z myśli. Nawet jeśli coś zaskoczy cię w trakcie prezentacji lub ktoś wejdzie ci w słowo niespodziewanym pytaniem – dzięki planowi wystąpienia łatwiej będzie powrócić do meritum.

Gdy będziesz mieć już gotowy plan prezentacji, możesz wykonać dwa przydatne ćwiczenia. Po pierwsze – nagraj swoją wypowiedź. Skoro masz mówić przed wieloma osobami, sprawdź najpierw samodzielnie, jak wypadasz przed kamerą. Na pewno znajdziesz kilka aspektów wymagających jeszcze dopracowania.

Po drugie – poproś znajomych by, np. za pomocą telekonferencji, zadawali pytania do twojego wystąpienia. Nawet te trudne, czy być może nie na temat. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony lub zmieszany słysząc pytanie zadane przez kogoś z rzeczywistej publiki.

O czym jeszcze warto pamiętać przy prezentacji online?

  • Wystąpienia podczas telekonferencji zazwyczaj przeprowadzane są na siedząco. Nie widać więc całej twojej postawy i trudno jest w takiej sytuacji zastosować klasyczne zasady mowy ciała. Zadbaj jednak o to, by kamera nie była ustawiona zbyt blisko lub zbyt daleko i by obejmowała twoją głowę oraz kawałek tułowia. Będziesz wyglądać naturalnie.
  • Pamiętaj, że widzowie nawet podczas wideokonferencji dostrzegą, że czytasz swoje wystąpienie!
  • Nie masz możliwości utrzymywania kontaktu wzrokowego z widzami, więc spróbuj wpleść w swoje wystąpienie zwroty bezpośrednie, np. „Szanowni Państwo”, czy sygnalizujące ważność danego punktu, np. „istotnym faktem jest to…”.
  • Odnoś się w prezentacji do przykładów. To pomaga w zrozumieniu i uproszczeniu przekazu.
  • Nie umieszczaj na slajdach zbyt dużej ilości tekstu. Staraj się, by jedynie hasłowo sygnalizował dany problem.

Inne aktualności

Jak wygląda polski fintech?

Co to jest Ekosystem Innowacji? Jak korzystać z tej zakładki na startup.pfr.pl?