Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

ICEYE zdobył ponad pół miliarda złotych finansowania

ICEYE, polsko-fiński start-up z branży kosmicznej, poinformował właśnie o zamknięciu rundy D w wysokości 136 milionów dolarów, czyli ponad 540 mln złotych.

ICEYE to „kosmiczny” start-up, który powstał w Warszawie, ale siedzibę główną ma w Helsinkach. Pracuje nad satelitami obserwacyjnymi i oprogramowaniem do nich. Jest m.in. posiadaczem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych z syntetyczną aperturą (SAR) – pozwalającą tworzyć zdjęcia planety niezależnie od warunków pogodowych oraz tworzy oprogramowanie pozwalające informować o katastrofach naturalnych. 

W 2020 roku runda ICEYE była największą rundą polskiego start-upu (otrzymał wtedy 300 mln złotych), a tegoroczne finansowanie może być także jednym z najwyższych w ekosystemie. Gdyby inwestycję ogłoszono w zeszłym roku, byłaby drugą największą rundą roku (po Docplanner).  

Rafał Modrzewski, CEO i co-founder ICEYE (fot. mat. prasowe)

Rundzie finansowania przewodził dotychczasowy inwestor – inwestujący w spacetech Seraphim Space, a wsparły go klient spółki - BAE Systems i azjatycki fundusz Kajima Ventures, a w rundę zaangażowany był także dotychczasowy polski inwestor - OTB Ventures. Według portalu Techcrunch ta inwestycja sprawia, że polsko-fiński spacetech jest drugim najwyżej dofinansowanym w branży start-upem po SpaceX. 13 stycznia ICEYE wystrzelił dwie satelity z przylądka Canaveral na Florydzie – wśród nich jest pierwszy kosmiczny statek stworzony i operowany w całości przez firmę ze stworzonych przez nią części. 

Pieniądze z finansowania spółka chce przeznaczyć na kolejne starty satelit, rozbudowę systemu informacji o katastrofach, a także rozwój systemu analitycznego. Planuje także dalszą rozbudowę międzynarodowego teamu. 

Wyciek ropy z tankowca Amjad w Zatoce Omańskiej, 2019 - zdjęcie uchwycone przez satelitę ICEYE (fot. mat. prasowe)

- Obserwowaliśmy jak ICEYE osiągnęło coś niemożliwego, wystrzeliwując w kosmos pierwszego miniaturowego satelitę SAR, który może obserwować naszą planetę dniem i nocą, a obecnie stając się największym operatorem satelitów SAR - powiedział James Bruegger, Chief Investment Officer funduszu Seraphim Space. - Zakładamy, że dalszy globalny rozwój spółki i ciągła obserwacja naszej planety pomogą nam rozwiązać szereg najważniejszych globalnych wyzwań - dodał. 

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program