Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Horyzont Europa – szansa dla europejskich start-upów?

W kwietniu ruszyła rekrutacja do programów EIC – akceleratora EIC Accelerator i programu naukowo-badawczego EIC Pathfinder. Środki na nie pochodzą z funduszy Unii Europejskiej – przypisanych do programu Horyzont Europa. Co nowy program oferuje start-upom? 

Horyzont Europa to kontynuacja programu Horyzont 2020. To największe unijne przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, które realizowane będzie w latach 2021-2027. Program rozporządzać będzie niebagatelnymi środkami – 95,5 miliardów euro na innowacje i badania. 

Program ma skupiać się na trzech odnogach – doskonałości w nauce, globalnych wyzwaniach i innowacyjności w Europie. Dla start-upów najważniejszy jest trzeci, natomiast część skierowanych do innowacyjnych firm ofert wiąże się z pozostałymi – na przykład akceleracja dla projektów związanych z globalnymi wyzwaniami – m.in. medtech czy Zielonym Ładem. 

Ruszyła akceleracja i program naukowo-badawczy 

W ramach Horyzontu Europa rozpoczęła się już rekrutacja do kolejnych konkursów. Pierwszym są przeznaczone dla start-upów i innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw EIC Accelerator. Przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które posiadają wysoki potencjał do wzrostu i mają przełomowe rozwiązania znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej. Rekrutacja trwa do 16 czerwca i przeprowadzana jest w dwóch kategoriach –EIC Accelerator Open (dla wszystkich start-upów) i EIC Accelerator Challenges (dla start-upów tworzących rozwiązania w dziedzinach technologii cyfrowych, zdrowia i oddzielny tor dla projektów związanych z Zielonym Ładem). 

Co daje akcelerator start-upom? Przede wszystkim fundusze – w formie finansowania kapitałowego (w kwocie od 0,5 do 17,5 mln euro) lub grantu do 2,5 mln euro, który może pokryć do 70% kosztów kwalifikowalnych. Beneficjentom akceleratora przysługują również bezpłatne usługi dodatkowe, takie jak coaching, mentoring, dostęp do kontaktu z potencjalnymi inwestorami oraz partnerami biznesowymi. 

Proces kwalifikacji jest dwuetapowy – pierwszy wymaga złożenia dokumentów aplikacyjnych, krótkiego pitch decku i pitcha w formie wideo. Następnie, po pozytywnym przejściu pierwszego etapu, start-up zostanie zaproszony do złożenia pełnej aplikacji, która oceniana będzie przez międzynarodowy zespół ekspertów z zakresu technologii, biznesu oraz finansów. 

Drugim skierowanym do start-upów programem jest EIC Pathfinder. To program naukowo-badawczy, w ramach którego interdyscyplinarny zespół może ubiegać się o granty na badania i innowacje, które pomogą im zrealizować przełomowe pomysły i wywrą pozytywny wpływ na naszą gospodarkę i społeczeństwo. Granty mają wysokość od 3 do 4 mln euro. Program jest otwarty na przełomowe badania w dowolnej dziedzinie czy technologii. Aplikacje należy składać do 19 maja. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego programów badawczych UE

Inne aktualności

Poland Prize – akceleracja dla europejskich start-upów

Projektanci Innowacji PFR – podsumowanie trzeciej, wyjątkowej edycji programu!