Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Hackathon

Hackathony w walce z koronawirusem

Masz pomysł, który pomoże wygrać z Covid-19 i zmieni życie ludzi na lepsze w czasach pandemii? Może jeszcze go szukasz? Hackathony, które odbyły się od początku akcji #zostańwdomu do tej pory wygenerowały już tysiące innowacyjnych pomysłów. Część z nich wprowadzana jest obecnie w życie przez młode zespoły, dzięki wsparciu organizatorów tych wydarzeń. Dowiedz się, co możesz zyskać, biorąc udział w tego typu konkursach oraz gdzie nauczyć się metody generowania wartościowych biznesowo rozwiązań.

Hackathony ze wsparciem rządu

Wprowadzenie kolejnych restrykcji spowodowanych pandemią wirusa wpłynęło na życie każdego z nas – nie tylko pod względem zmiany codziennych nawyków, ale też w szerszym kontekście ekonomicznym i gospodarczym. Wraz z postępującymi zmianami pojawiły się inicjatywy mające na celu zmierzenie się ze skutkami COVID-19, w szczególności z pomocą rozwiązań technologicznych i poprzez wdrażanie innowacyjnych projektów. Jedną z form angażowania ludzi w kreatywne i wspólne działanie są hackathony – konkursy programistyczne, nie tylko dla programistów. Jak wyglądają w praktyce? W ich trakcie często nieznajome sobie osoby łączą się w zespoły i w ograniczonym czasie kilku dni, wspólnie pracują nad prototypami nowych rozwiązań dedykowanych dla wskazanych grup odbiorców w potrzebie.

Pierwszym polskim hackathonem przeciwko COVID-19 był zorganizowany w całości on-line Hack the Crisis: Tech for Good, wspierany przez Kancelarię Premiera oraz GovTech Polska. Wydarzenie miało miejsce w dniach 17-21 marca br. i zgromadziło niemal 2000 osób rywalizujących w trzech kategoriach (Izolacja, Edukacja, Fakty i dane). W jej wyniku powstało ponad 180 innowacyjnych projektów oraz wyłoniono trzech zwycięzców: COVID Genomics, Mama teraz pracuje oraz 3Class. Wydarzenie wspierali mentorzy z wielu krajów, a także globalne filrmy, takie jak Microsoft, Google, czy Amazon. Hackathony Hack the Crisis odbyły się jednocześnie w wielu krajach świata, w tym Szwecji, Finlandii, Norwegii, Austrii, Dani, Holandii, czy nawet Nowej Zelandii lub Tajlandii.

HackYeah Online powered by GovTech Polska jest kontynuacją tej myśli, której celem jest walka z następstwami trwającej epidemii. To kolejne wydarzenie, którego partnerem była Kancelaria Premiera zorganizowano w dniach 3-5 kwietnia, przyciągnęło 2000 osób i wyłoniło ono aż 14 zwycięskich projektów w pięciu kategoriach nagrodzonych łączną kwotą 100 tys. zł.

O finalistach obu hackathonów poczytasz na dedykowanej stronie GovTech Polska.

Europejska skala wyzwań

W dniach 24-26 kwietnia Komisja Europejska w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi UE, zorganizowała ogólnoeuropejski hackathon EUvsVirus Challenge. Miał on na celu zaangażowanie europejskich innowatorów w celu opracowania rozwiązań bieżących problemów związanych z koronawirusem. 

Do inicjatywy zgłosiło się ponad 20 900 osób z całej Unii Europejskiej i spoza niej a w konkursie nagrodzono łącznie 117 z 2160 rozwiązań. To jednak nie koniec. Już w dniach 22-25 maja finaliści odbędą spotkania on-line (EUvsVirus Matchathon) z dużymi partnerami, podczas których obie strony, będą szukać najlepszych dla siebie szans współpracy. Pod koniec maja natomiast zostanie uruchomiona platforma społecznościowa – EIC COVID, która działając na poziomie europejskim, połączy innowacyjne rozwiązania z poszukującymi ich władzami publicznymi, szpitalami, instytucjami, fundacjami oraz sponsorami.

Konkursy dla innowatorów

Nie zabrakło również oddolnych inicjatyw kierowanych do innowatorów. Głównym celem #ideaHACK (24-27 kwietnia), organizowanego przez Venture Cafe było znalezienie rozwiązań softwarowych dla lokalnych problemów spowodowanych przez pandemię oraz nakładający się na to kryzys klimatyczny. Z 30 zespołów wybrano 12, których projekty wyróżniono. Również podczas polskiej edycji Global Startup Weekend – jednego z 60 hackathonów organizowanego przez Techstars na świecie uczestnicy dzięki technologii i kreatywności projektowali rozwiązania pomagające przetrwać trudny czas pandemii czy recesji. Podczas globalnego wyzwania, które odbyło się 24-26 kwietnia programiści pracowali wspólnie nad rozwiązaniami, pod okiem doświadczonych mentorów. Wybrano 20 najlepszych projektów, które wyróżniono udziałem w Techstars Innovation Bootcamp, a zwycięski zespół – Therapify (narzędzie do zdalnej współpracy z pacjentem), otrzymał możliwość udziału w Expara VirTech Global Accelerator, gdzie uzyska dalsze wsparcie w rozwoju oraz szansę na zdobycie 50 tys. dol

Kreatywność na dobry start

Hackathony to szansa na znalezienie pomysłu na biznes oraz osób do Twojego zespołu. Przestrzeń konkursu jest kreatywnym wyzwaniem oraz niepowtarzalną możliwością poznania wielu osób o uzupełniających się kompetencjach. Bywa też szansą na zdobycie finansowania oraz impulsem do dalszego rozwoju projektu – wygraną w konkursie są nagrody pieniężne, uwaga mediów a czasami również możliwość współpracy z doświadczonymi mentorami i dużymi partnerami po wydarzeniu. 

Pomysłów na pierwszy biznes warto szukać również na warsztatach kreatywnych. Jedną z ciekawszych metodologii, których warto się nauczyć, jest design thinking. Jeśli chcesz z łatwością generować pomysły i znaleźć warte wdrożenia rozwiązania wyzwań powstałych w związku z COVID-19, wciąż możesz wziąć udział w warsztatach on-line w ramach Projektantów Innowacji PFR. Dzięki nim, wykorzystasz umiejętności kreatywnego myślenia do tworzenia nowatorskich produktów i usług, bazując na metodzie CSI Lab stosowaną w Google. Na warsztaty możesz zapisać się przez dedykowaną stronę internetową do końca maja.

Inne aktualności

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[

Jak zatrudniać w nowym start-upie? Dowiesz się z naszego podcastu!