Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Supersonic Food

Fundusze VC ruszyły z kopyta – ponad 15mln zł inwestycji w pierwszym tygodniu roku

Początek 2021 roku okazał się być świetny dla funduszy VC – już w pierwszym tygodniu polskie venture capital poinformowały o trzech, całkiem dużych inwestycjach – wspierających polskie i litewskie spółki.

Wszystkie trzy inwestycje zostały ogłoszone 4 stycznia, na samym początku roku. Do polskich start-upów trafiło 10,6 mln zł, a 7 milionów na Litwę.

Najwyższe, bo aż ośmiomilionowe finansowanie powędrowało do Nethansa. Spółka zajmuje się e-commerce, a dokładniej tworzeniem rozwiązań dla jednego ekosystemu – Amazon. Sopocka firma działa na polskim i niemieckim rynku, jako jedyna firma na świecie wspierając sprzedaż na największej e-commerce’owej platformie. Umożliwia automatyzację m.in. procesu optymalizacji cen i logistyki. W spółkę zainwestowały, w czasie rundy late seed fundusze Movens Capital, Cofounder Zone i LT Capital oraz inwestorzy indywidualni.

- Nethansa ma świetny, bardzo kompletny zespół z klarowną wizją rozwoju – informował Artur Banach, Partner w Movens VC w informacji prasowej.

Artur Banach, Movens Capital

- Spółka osiąga rzadko spotykaną, przekraczającą 250% rocznie dynamikę wzrostu przychodów, działa na olbrzymim rynku, ma produkt, który w kompleksowy sposób rozwiązuje problemy potencjalnych i obecnych sprzedawców na Amazonie, przewagę konkurencyjną wynikającą z wykorzystania algorytmów AI oraz potencjał przyśpieszenia wzrostu wynikający z wprowadzenia łatwo skalowalnej wersji aplikacji Clipperon. W takiej sytuacji z optymizmem patrzymy na tą inwestycje – wskazał Artur Banach.

Napój zamiast posiłku? 2,6 miliona dla rozwiązania foodtech

Druga inwestycja ogłoszona w tym roku to 2,6 mln złotych, które zainwestował fundusz Knowledge Hub i aniołowie biznesu w polsko-brytyjski SUPERSONIC Food. Ta działająca w branży foodtech spółka produkuje napoje na bazie roślinnej, które mogą zastąpić zbilansowany posiłek. Pieniądze pochodzące z inwestycji SUPERSONIC ma przeznaczyć na rozwój linii produktowej – ma w planach tworzyć działające prozdrowotnie napoje.

Uważamy, że rynek zamienników posiłków będzie bardzo szybko rósł i finalnie osiągnie ogromny rozmiar. To za sprawą optymalnego zbilansowania, dużej wygody użytkowania, ale również coraz większej edukacji konsumentów w zakresie zdrowej, roślinnej diety – mówił w rozmowie z mamstartup.pl Krzysztof Dębowski, Managing Partner Knowledge Hub Starter. Do inwestycji doszło już w 2021 roku, więc mogła być to pierwsza tegoroczna inwestycja w rynek start-upowy w Polsce.

7 milionów złotych przeznaczyli z kolei we wspólnej inwestycji polski OTB Ventures i estoński Startup Wise Guys na grudniową (ale ogłoszoną także 4 stycznia) inwestycję w litewskie Ondato. Ich rozwiązanie pozwala na zdalną identyfikację klienta – za pomocą danych biometrycznych czy video. Umożliwia także na przykład na ocenę ryzyka kredytowego i zdalny onboarding klienta. Już po otrzymaniu finansowania spółka przeniosła siedzibę do Londynu, a ten rok oraz nowe środki, zamierza przeznaczyć na rozwój zagraniczny – m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Dobry początek roku może oznaczać kolejny świetny rok dla funduszy VC. Przeczytaj nasze podsumowanie roku 2020 w polskim ekosystemie, a jeśli nie wiesz, jak działają fundusze VC, zapraszamy do lektury tekstu o tym, jak zdobyć finansowanie i na czym polega.

Inne aktualności

„Chcemy, by polscy pracownicy przestali być najbardziej zestresowani w UE” – wywiad z Kasią Gryzło z HearMe

Tydzień w start-upach – ciekawe wydarzenia i inwestycje