Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

ESG – kto będzie musiał składać raporty i jak?

Raportowanie ESG to kwestia, która start-upom może oddawać się odległa, natomiast będzie to się szybko zmieniać. Dlaczego warto zainteresować się tym, co i w jaki sposób raportować – nawet jeśli Twój start-up  jest w początkowej fazie rozwoju? 

Raportowanie ESG, czyli Środowiskowe (Environmental), Społeczne (Social) i Ładu Korporacyjnego (Corporate Governance) to typ raportu niefinansowego, który pozwala firmom przedstawić swoje działania niezwiązane z czysto ekonomicznymi wskaźnikami rozwoju. 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD  (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada, obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne.  

Kto musi raportować? 

Obecnie na terenie UE raportowanie niefinansowe jest obowiązkowe dla wybranych przedsiębiorstw – tzw. jednostek interesu publicznego – banków, ubezpieczycieli, funduszy inwestycyjnych itd. 

Od 2023 roku obowiązek raportowania dotyczyć dużych firm oraz spółek notowanych na giełdzie, a osiągających określone przychody (powyżej 170 mln zł netto rocznie) i posiadające roczną sumę bilansową (aktywa i pasywa) o wysokości 85 mln zł. Może to być już część spółek notowanych np. na new connect.  

Trzy lata później, czyli od 2026 roku raportowanie ESG ma dotyczyć już wszystkich spółek. 

Raporty mają zostać przyrządzone cyfrowo – w oparciu o jednolity schemat na poziomie Unii Europejskiej. W ten sposób będzie je łatwo porównać i agregować. 

Już teraz, nawet jeśli nie musisz składać raportu finansowego – prowadzisz MŚP albo nawet jednoosobową działalność gospodarczą, ESG może mieć na Twoją firmę wpływ. Dlaczego? 

  • Jeśli współpracujesz z dużymi firmami, wytwarzany przez Ciebie ślad węglowy lub zużycie energii może mieć wpływ na ich działalność. Firmy mogą nawet zrywać współprace z partnerami, które nie przestrzegają kluczowych elementów raportowania. 
  • Wyniki raportów ESG będzie miał coraz większy wpływ na decyzje inwestycyjne – już teraz coraz większa liczba funduszy VC patrzy na społeczny wpływ inwestycji, a niedługo mają patrzeć na nie także banki. 
  • Nowe wymogi będą wymagały od firm m. in.: ustalenia nowych procesów czy rozpoczęcia zbierania danych. Podjęcie działań odpowiednio wcześniej, pozwoli przedsiębiorstwom, przygotować się do nowego obowiązku. 

Dowiedz się więcej o ESG z nowego kursu 

Na platformie kursy.pfr.pl opublikowany został nowy kurs “Raportowanie ESG w praktyce”. Został stworzony we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz pionierami raportowania niefinansowego wyróżnianymi licznymi narodami tj. Allegro, CIECH czy BNP Paribas,. Przeznaczony jest dla przedstawicieli firm, które staną przed obowiązkiem sporządzenia raportu ESG, ale także do osób zainteresowanych po prostu tą tematyką. Na uczestników czekają praktyczne informacje i przykłady m.in:

  • Jak przygotować się do pomiaru i obliczania śladu węglowego wytwarzanego w organizacji?
  • Czym się kierować przy wyborze zaufanego przewodnika w raportowaniu ESG?
  • Jakie są narzędzia i rozwiązania cyfrowe wspierające proces raportowania ESG?
  • Jakie są najlepsze praktyki firm w tym obszarze?

Aby skorzystać z kursu online wystarczy zarejestrować się na platformie kursowej. Na uczestników czekają 3 moduły tematyczne, które kończy test sprawdzający zdobytą wiedzę. Jego prawidłowe rozwiązanie pozwala na uzyskanie certyfikatu.

Inne aktualności

Mapa polskiego HR Tech – nie tylko platformy do rekrutacji

Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek sztuki?